Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Nejlepší taneční inscenace jsou Odtržení a GUIDE

  ČESKOU TANEČNÍ PLATFORMU letos zdobila historicky nejvyšší účast zahraničních hostů, kteří velkou měrou rozhodli o Ceně diváka. Nejvíce cen obdržel projekt GUIDE Věry Ondrašíkové, Taneční inscenací roku se však stalo Odtržení Viliama Dočolomanského a Farmy v jeskyni.

  Jaro_Ondrus

  Tanečníkem roku se stal Jaro Ondruš, hlavní interpret inscenace GUIDE Věry Ondrašíkové FOTO ARCHIV

  Mezinárodní porota rozhoduje o dvou cenách. Tou první je Tanečník roku a získal ji Jaro Ondruš, hlavní interpret inscenace GUIDE. Druhou je Taneční inscenace roku, prestižní ocenění 11-tičlenné mezinárodní poroty. Letos ji získala inscenace Odtržení Viliama Dočolomanského a jeho souboru Farma v jeskyni. Naopak Cenu diváka získala inscenace GUIDE Věry Ondrašíkové. Kolektiv jejích tvůrců si odnesl i Cenu za světelný design. Poprvé byla předána cena Manažer roku, kterou si odnesla Karolína Hejnová za svou neutuchající podporu českému tanci ve všech formách – produkci celé řady představení, z nichž nejedno slaví úspěchy na mezinárodní scéně, spolu-vedení studia ALTA, které otevřelo zcela nové možnosti pro taneční výzkum a zkoušky řady nových projektů i sdílené prostory manažerů a mnohé další.

  Komparzistky se vznáší na hladině jezírka a za nimi – na filmovém plátně – pobíhají „andaluští psi“ FOTO MIROSLAV CHALOUPKA

  Odtržení získalo cenu Taneční inscenace roku FOTO MIROSLAV CHALOUPKA

  Na letošní v pořadí již 22. ČESKOU TANEČNÍ PLATFORMU zavítal rekordní počet zahraničních hostů z řad odborné veřejnosti. Do Prahy se od 20. do 25. 4. sjelo na 120 prezentrů, dramaturgů, choreografů, zástupců tanečních domů i manažerů z celého světa, aby zhlédli ta nejzajímavější česká taneční představení uplynulého roku. Během víkendu se jejich řady rozrostly na 240, aby během Aerowaves Spring Forward festivalu v Plzni zhlédli další evropská díla včetně českých.

  Taneční inscenace roku 2016

  Mezinárodní odborná porota složená z pěti zahraničních a šesti tuzemských odborníků hodnotila celkem devět inscenací, které předvybrala dramaturgická porota z celkem 35 přihlášených děl. Vítěz získal od Tance Praha odměnu 40 000 Kč a Studio ALTA mu na 14 dní propůjčí své zkušební prostory pro tvorbu nového projektu.

  Vítězem se stalo dílo Viliama Dočolomanského a jeho souboru Farma v jeskyni Odtržení.

  Na dalších místech se umístili

  GUIDE Věry Ondrašíkové

  Chybění Jaro Viňarského a VerTeDance

  As Long as Holding Hands Terezy Ondrové a Petera Šavela

  Tranzmutace Andrey Miltnerové a Jana Komárka

  Tanečník roku 2016

  Stejná mezinárodní porota hlasuje i o ceně Tanečník / Tanečnice roku. Kromě finanční odměny 10 000 Kč od Tance Praha má vítěz díky Českým centrům v Praze možnost strávit týdenní rezidenční pobyt ve vybraném evropském městě a řadu věcných cen.

  Tanečníkem roku 2016 se stal Jaro Ondruš za své výkony v inscenacích GUIDE a Chybění.

  Na dalších místech se umístili

  Tereza Ondrová

  Minh Hieu Nguyen

  Markéta Stránská

  Roman Zotov

  Cena diváka 2016

  Letos byli diváky platformy především zahraniční hosté. Ocenili audiovizuální dílo GUIDE Věry Ondrašíkové, ve kterém originálním způsobem pracuje s projekcemi a světelnými efekty. Na jevišti se v příběhu o hledání průvodce setkávají tanečník Jaro Ondruš a herec Jan Kotěšovský. Vítěz této kategorie obdrží od Tance Praha 10 000 Kč a věcné ceny.

  Na dalších místech se umístili

  VerTeDance / Jaro Viňarský: Chybění

  Farma v jeskyni: Odtržení

  Tereza Ondrová & Peter Šavel: As Long As Holding Hands

  NANOHACH / Michal Záhora: DEVOID

  Cena za světelný design

  Tříčlenná porota Světelného designu nejlépe hodnotila práci celého týmu projektu GUIDE.  Ceny pro tuto kategorii věnoval mimo jiné WD LUX,  Zvuk-světlo.cz a OLDSERVIS.

  Mezi nominovanými byli i světelní designeři inscenací Tranzmutace a Odtržení.

  Manažer roku letos poprvé

  Vznik ceny pro Manažera roku inicioval Jiří Opěla, sám jeden z průkopníků managementu nezávislého tanečního souboru u nás. S cenou je spojena odměna ve výši 10 000 Kč a další věcné ceny. Získala ji Karolína Hejnová.

  Letošní ročník opět ukázal, jak vysokou úroveň i diverzitu má česká taneční a pohybová scéna. Už jen fakt, že členové jury přidali další osobní ceny dvěma umělcům – Tereze Ondrové a Jaro Viňarskému – svědčí o zájmu prohlubovat kontakty s českou scénou, hodnotí ředitelka Tance Praha Yvona Kreuzmannová.

  • Autor:
  • Publikováno: 26. dubna 2016

  Komentáře k článku: Nejlepší taneční inscenace jsou Odtržení a GUIDE

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,