Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Odpočiňte si v Knižních lázních

  Knižní lázně nabídnou ve svém 2. ročníku kromě kvalitních knih, setkání samotných nakladatelů, autorská čtení, živé diskuse i koncerty. Program odstartuje v sobotu 31. 7. od 20 hodin na kolonádě Lesního mlýna v Mariánských lázních autorským čtením Jaroslava Rudiše, prezentací nakladatelství, vyhlášením čtenářských pobytů a koncertem Noisy Pots. Slavnostního zahájení se zúčastní i ambsadorka Anna Polívková. V neděli 1. srpna od 10 do 18 se uskuteční samotný knižní jarmark. Kromě trhu s knihami nabídne doprovodný program určený dospělým i dětem.

  Jaroslav Rudis. Foto Peter von Felbert

  V rámci sobotního zahájení vyhlásí herečka Anna Polívková spolu se spisovatelem Jaroslavem Rudišem tři výherce celorepublikové soutěže o čtenářské pobyty. Organizátoři oznámili už na jaře soutěž o tyto pobyty v klidném lázeňském prostředí v souvislosti s náročným obdobím uplynulých měsíců spojených s dopady pandemie, ale i s expanzí digitalizace v současném světě. Naši výzvu přijalo téměř sto lidí, kteří se přihlásili se svými příběhy a my se tak stali jejich čtenáři. Jsme velmi vděční za jejich otevřenost a důvěru. Pobyty by si zasloužili všichni přihlášení. Ve spolupráci s Institutem lázeňství a balneologie jsme mohli vybrat tři účastníky, kterým věnujeme díky velkorysé podpoře hotelů knižní pobyty zdarma, říká organizátorka Knižních lázní Klára Khine. Účastníky bude na týdenních či dvoutýdenních pobytech hostit západočeský lázeňský trojúhelník – Mariánské Lázně, Karlovy Vary a Františkovy Lázně. Slavnostní večer uzavře koncert kapely Noisy Pots.

  Knižní lázně organizuje Klára Khine. Foto: archiv

  Jarmark knih Knižní lázně odstartuje první srpnovou neděli v 10 hodin, kdy se mariánskolázeňská kolonáda Ferdinandova pramene promění v knižní tržiště a nabídne setkání se dvěma desítkami nakladatelů. Mezi nimi například Bylo nebylo, Malvern, Meander, Labyrint, Lipnik, Cesta domů či DharmaGaia. V rámci doprovodného programu od 10 hodin odstartuje Veselé čtení Anny Polívkové aneb jak pěkné je ovládat umění čtení nahlas, v 11 hodin proběhne autogramiáda Jaroslava Rudiše a představení rukopisu z překladu jeho nového německy psaného románu Winterbergova poslední cesta, jehož české vydání se chystá na podzim. V 11 hodin se lze vydat na Stezku spisovatelů – komentovanou procházkou městem s kvízy o slavných návštěvnících města. Ve 13 hodin začne odborná diskuse Knihy jako byznys? zaštítěná platformou Knihex. Goethe institut nabídne ve 14 hodin autorské čtení překladatelky Kateřiny Klabanové z knihy Svéhlavína spojené s dílnou pro děti. Chybět nebude ani prezentace knihy Mariánské Lázně melancholické významného grafika Vladimíra Suchánka spojená s výstavou kreseb nebo tvořivé dílny a výtvarná soutěž pro děti. Program uzavře koncert písničkářky Báry Zmekové s kapelou.

  V rámci sobotního zahájení vyhlásí herečka Anna Polívková spolu se spisovatelem Jaroslavem Rudišem tři výherce celorepublikové soutěže o čtenářské pobyty. Foto: archiv

  Cílem druhého ročníku Knižních lázní je poukázat na to, jak je důležité pečovat nejen o fyzické, ale i o své duševní zdraví, upozornit na blahodárnost spojení četby a zdravého prostředí lázní. Významnou funkci má v celkovém účinku lázeňské léčby také souhra emočních faktorů, kterými rozumíme v pozitivním směru smyslové vjemy a kladné emoce, vnímání krásy lázeňské krajiny. Z tohoto pohledu je důležité harmonické sepětí architektonických a urbanistických řešení lázeňského místa vzhledem k okolní přírodě, odstranění esteticky rušivých elementů krajiny. Problematika duševního zdraví je velkou výzvou pro světovou společnost, shrnuje Alina Huseynli, výzkumná pracovnice Institutu lázeňství a balneologie.

  Knižní lázně organizuje Klára Khine, známá z týmu tradičního svátku knihomolů Knihex či jako provozovatelka pražského Letního kina Kinská. Zázemí Knižním lázním v Mariánkách poskytne spolek Švihák, který zde pořádá od roku 2014 různé kulturní akce.

  ///

  Vstupné na sobotní slavnostní zahájení je 100 korun, na nedělní knižní jarmark i koncert zdarma.

  • Autor:
  • Publikováno: 21. července 2021

  Komentáře k článku: Odpočiňte si v Knižních lázních

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,