Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Od Kama Sutry po Beatles

  Poslední srpnový týden bude v Olomouci – konkrétně v Divadle K3 a atriu Vlastivědného muzea – patřit divadlu. Na druhém ročníku letního festivalu Olomoucké divadelní prázdniny se od pondělí 22. do neděle 28. srpna představí vedle místních divadel Moravského, Konvikt a Tramtarie také Divadelní spolek Kašpar z Prahy a soubor Teatteri Telakka z finského Tampere.

  Zatímco loňský pilotní ročník festivalu Olomoucké divadelní prázdniny nabídl čtyři inscenace výhradně místních souborů, letos uvede šest titulů včetně jednoho zahraničního. Jsme rádi, že díky nadšenému přístupu všech zúčastněných pokračuje projekt i v tomto roce. Můžeme tak znovu oživit letní kulturní nabídku ve městě a pokusit se přilákat na festival nejen Olomoučany, ale i turisty, kteří do našeho kraje zavítají, uvedl za pořádající Moravské divadlo Olomouc jeho ředitel Josef Podstata.

  Letošní ročník Olomouckých divadelních prázdnin budou střídavě hostit Umělecké centrum Univerzity Palackého a Vlastivědné muzeum Olomouc. Využili jsme velkorysé nabídky od vedení muzea, kde je krásný prostor atria pod širým nebem. V případě špatného počasí stačí jen přesunout se do sousedního Václavkova sálu, vysvětlil Podstata.

  Ve spolupráci s občanským sdružením Divadlo Konvikt a díky podpoře ze strany statutárního města Olomouce se organizátorům podařilo zajistit účast finského Teatteri Telakka. Soubor alternativního divadla uvede v Uměleckém centru Univerzity Palackého inscenaci Kama Sutra v režii a choreografii Ari Numminena. Přijíždí z „divadlu zaslíbeného města“ Tampere, kde má vlastní budovu a spolupracuje především s tamní univerzitou. Před dvěma lety hostil naše Divadlo na cucky, takže jsme se rozhodli jej letos pozvat do Olomouce. Návštěvníci festivalu uvidí pohybové představení s využitím projekcí, ve kterém soubor ze Severní Evropy po svém zpracoval známou dávnou orientální látku, říká dramaturg Divadla Konvikt a současně umělecký šéf Divadla na cucky Jan Žůrek.

  Finskému souboru bude patřit úvod festivalu. Od středy se v atriu Vlastivědného muzea Olomouc představí místní divadla. První reprízu nové komorní inscenace Nemravná píseň nabídnou členové činohry Moravského divadla Olomouc. Prostřednictvím humorných výstupů a písní připomíná režisér Milan Šotek éru prvorepublikového kabaretu Červená sedma. Kabaret má v Olomouci nezpochybnitelnou tradici, stačí vzpomenout tvorbu Pavla Dostála, osvětluje dramaturgickou volbu Milan Šotek.

  Divadlo Tramtarie zahraje na festivalu titul Kdo chce zabít Beatles?, který se souborem připravil principál brněnsko-hradeckého Divadla Dno Jiří Jelínek. Věříme, že tato vtipná komedie se na letní festival ideálně hodí a dokáže zaujmout olomoucké diváky napříč generacemi, uvedla ředitelka Divadla Tramtarie Petra Němečková. Návštěvníky festivalu ale čeká také exkurze do historie. Jednu z ústředních postav Velké francouzské revoluce, nejslavnějšího olomouckého vězně markýze de La Fayette připomene představení Lafayette – hrdina dvou světadílů v režii Jana Sulovského a v podání souboru angažovaného Agenturou Lafayette.

  Víkendový program 27. a 28. srpna bude – dalo by se říci – ve znamení návratů bývalých členů činohry Moravského divadla Olomouc. V sobotu se na jevišti Divadla Konvikt potkají Pavel Juřica, Martin Mňahončák a Dušan Urban v populární komedii Yasminy Rezy Obraz. A v závěrečný den festivalu vystoupí v komedii Divadelního spolku Kašpar To nemá chybu další bývalý olomoucký herec Adrian Jastraban. Tento titul jsme do programu zařadili ve spolupráci s organizátory Olomouckého kulturního léta, kometoval volbu titulu Josef Podstata. Festival Olomoucké divadelní prázdniny se koná pod záštitou olomouckého náměstka primátora Jana Holpucha.

  Více na: http://www.moravskedivadlo.cz/

  David Kresta, MD Olomouc (pro i-DN zpracoval hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 20. srpna 2011

  Komentáře k článku: Od Kama Sutry po Beatles

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,