Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ocenění tří sborů

  Sbor Národního divadla, Sbor Státní opery a Kühnův dětský sbor zvítězily v kategorii Vokální výkon. Ceny Classic Prague Awards byly v sobotu 20. ledna předány v přímém přenosu České televize v pražském Obecním domě. Večer moderoval ředitel České filharmonie David Mareček. Křišťálové trofeje určené předním českým hudebníkům a hudebním tělesům se udělovaly celkem v deseti kategoriích.

  Křišťálovou trofej CPA s grafikou jedné z Janáčkových partitur vyrobila nižborská sklárna Rückl Crystal, návrh vytvořil malíř a grafik Jiří Voves. FOTO archiv CPA

  Sbor Národního divadla, Sbor Státní opery a Dětský Kühnův sbor získaly společným výkonem ocenění za koncertní provedení opery Hectora Berlioze Faustovo prokletí 9. a 12. března 2017 v Národním divadle. Hudebně operu nastudoval hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink. Jako Faust se představil renomovaný tenorista Pavel Černoch, v dalších rolích vystoupili slovenský barytonista Daniel Čapkovič jako Mefisto, Markétou byla Stanislava Jirků a Branderem Pavel Švingr.

  Podle Pavla Vaňka, šéfsbormistra Sboru Národního divadla byl projekt Faust velmi náročný: Vzhledem k tomu, že se provedení zúčastnily oba sbory působící v Národním divadle, tedy Sbor Národního divadla i Státní opery, bylo velkou výzvou koordinovat ve společných zkouškách početné těleso přibližně sta zpěváků. Šlo totiž o spolupráci hned tří velkých sborových těles: kromě Sboru Národního divadla a Sboru Státní opery pod vedením šéfsbormistra Adolfa Melichara to byl i Kühnův dětský sbor pod vedením Jiřího Chvály.

  Z premiéry koncertního provedení Faustova prokletí 9. března 2017. FOTO HANA SMEJKALOVÁ

  Během minulé sezony se Sbor Národního divadla a Sbor Stání opery spojily při dvou zcela výjimečných a velice náročných projektech. Jedním bylo provedení Faustova prokletí, druhým provedení opery Lohengrin, uvádí ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Silvie Hroncová. Obojí mělo vynikající úroveň a tento výkon posunul obě tělesa ještě o stupínek výše. I proto si ocenění Classic Prague Awards nesmírně vážíme a máme z něj velkou radost.

  Faustovo prokletí patří pochopitelně vzhledem k objemu sborového partu a jeho náročnosti k tzv. vrcholným sborovým operám, zdůrazňuje Vaněk. Obzvláště pak pro velmi exponovanou mužskou část sboru, takzvaná dvousborová technika, střídání výrazových ploch od lyrických až po velmi dramatické a jiná specifika, například vypjaté vysoké i extrémně nízké polohy jednotlivých mužských hlasů.

  Kühnův dětský sbor patří od roku 1936 mezi stálé spolupracovníky Opery Národního divadla. V současné době zpívají „Kühňata“ v Národním divadle například v inscenacích Carmen či Příhody lišky Bystroušky. Rozhodnutí zařadit tuto dramatickou legendu na náš repertoár bylo výsledkem relativně dlouhých rozhovorů a zvažování, řekl dirigent Jaroslav Kyzlink a dodal: Vzhledem k mé obecné náklonnosti k vokálně instrumentálním opusům a faktu, že toto dílo ještě nebylo na jevišti Zlaté kapličky uvedeno, jsme se rozhodli právě pro tento klenot klasického romantismu.

  Classic Prague Awards vznikly z iniciativy společnosti Voice of Prague a bývalého ministra kultury Jiřího Bessera. Křišťálovou trofej s grafikou jedné z Janáčkových partitur vyrobila nižborská sklárna Rückl Crystal, návrh vytvořil malíř a grafik Jiří Voves.

  • Autor:
  • Publikováno: 23. ledna 2018

  Komentáře k článku: Ocenění tří sborů

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,