Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Ocenění mluveného slova

  Český rozhlas slavící stoleté výročí uspořádal anketu o nejoblíbenějšího rozhlasového herce od začátku vysílání v roce 1923. V anketě Neviditelný herec století vybírali posluchači z deseti herců a deseti hereček nominovaných odbornou porotou. Přišlo přes 82 tisíc hlasů rozhlasových posluchačů, kteří za vítěze stanovili Hanu Maciuchovou a Viktora Preisse. V analogických každoročních anketách zvítězila Maciuchová třikrát a Preiss dokonce osmkrát.

  Viktor Preiss FOTO ČESKÝ ROZHLAS

  Na druhém místě se mezi ženami umístila Dana Medřická, třetí pak byla Taťjana Medvecká. V mužích byl druhý Rudolf Hrušínský a třetí Ivan Trojan. Slavnostní vyhlášení na Nové scéně Národního divadla živě přenášely celoplošné stanice Českého rozhlasu – Radiožurnál, Dvojka i Vltava.

  Rozhlas mi dal hodně příležitostí i setkání s řadou osobností, se kterými jsem měl možnost pracovat. Děkuji posluchačům i všem lidem v rozhlase, protože to není anonymní instituce. Český rozhlas jsou především lidé, kteří tu práci milují. A já ji mám také moc rád. Vždy jsem byl vděčným posluchačem a jsem jím dodnes, neskrýval dojetí při přebírání titulu Viktor Preiss. Za zesnulou Hanu Maciuchovou ocenění převzala její sestra Silvie Marková.

  Originálním oceněním pro vítěze bylo vyslání zvukové stopy jejich hlasů na nekonečnou pouť vesmírem prostřednictvím jedinečného radioteleskopu za symbolické účasti astronoma Jiřího Grygara, jehož hlas je taktéž neodmyslitelně spojen s rozhlasem, zejména s legendárním pořadem Meteor.

  Taťjana Medvecká FOTO ASOCIACE VYDAVATELŮ AUDIOKNIH A MLUVENÉHO SLOVA

  Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2022 udělili také členové Asociace vydavatelů audioknih. V tajném hlasování v rámci ankety Audiokniha roku cenu získala Taťjana Medvecká, předána jí bude 27. dubna. Jde vlastně o „audioknižní Síň slávy“, díky které oceňujeme danou osobnost za její výjimečný přístup, vysokou kvalitu a přínos pro rozvoj audioknih u nás, sdělila Kateřina Konopásková, předsedkyně Výboru Asociace vydavatelů audioknih (AVA) zastupující hlavní vydavatele v České republice. V minulých letech cenu obdrželi například Viktor Preiss, Jiří Lábus, Martin Stránský, Hana Maciuchová, Jiří Dvořák, Josef Somr nebo Zdeněk Svěrák.

  Taťjana Medvecká načetla sama nebo s kolegy desítky úspěšných knih – například Geniální přítelkyně Eleny Ferrante, Svědectví Margaret Atwood, Dopisy Milady Horákové, Krále Leara a mnoho dalších. Na načítání knih mě baví, že se jedná o velice soustředěnou práci. Ono možná může znít divně spojení „čtení knihy a práce“, ale řeknu vám, že po čtyřhodinové frekvenci vycházím ze studia s pocitem, že mi mozek uletěl a hlavu mám úplně vymetenou, vysvětlila Taťjana Medvecká. Nejvíc vzpomíná na načítání tetralogie Geniální přítelkyně od Eleny Ferrante: Vlastně můžu říct, že zatímco první covid jsem přežila díky poslouchání archivu Berlínských filharmoniků, ten druhý díky načítání této audioknihy. Ta nahrávka má kolem 65 hodin! Natáčeli jsme ji v průběhu celého roku, byla jsem z toho románu doslova omámená.


  Komentáře k článku: Ocenění mluveného slova

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,