Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Obrazy a hlasy Bubnů

  Unikátním objevem pro historii holocaustu se nedávno staly nově identifikované fotografie ze sbírky Jaroslava Čvančary. Ty ukazují židovský transport procházející křižovatkou ulic U smaltovny a Veletržní v pražských Holešovicích směrem k nádraží Bubny, odkud byly transporty vypravovány. Právě tyto unikátní fotografie spolu s nově nalezeným snímkem z alba rodiny deportovaného novináře Milana Weinera je možné exkluzivně zhlédnout na výstavě Obrazy a hlasy Bubnů v mimořádně zpřístupněných bývalých drážních bytech na pražských Bubnech až do 31. října.

  Fotografie ze sbírky Jaroslava Čvančary.

  Výstava zároveň nabídne jedinečnou možnost zažít atmosféru původní nádražní budovy ještě předtím, než se přemění na moderní galerii.  Spisovatel, badatel a sběratel fotografií Jaroslav Čvančara nezná zdroj, ze kterého fotografie získal, a původně měl za to, že jde o transport procházející Bohušovicemi nad Ohří. Badatelé se celá desetiletí domnívali, že oficiální fotodokumentace mapující pochod transportů z těchto míst v pražských Holešovicích neexistuje. Doposud ale není známé, za jakých okolností tyto fotografie vznikly, kdo na nich je, ani kdo je zachytil. Památník ticha chce po okolnostech vzniku snímků pátrat s odborníky, pamětníky, ale také studenty a dětmi z rodin na starých fotografiích. Nejprve jsme řešili, zda jsou tyto fotky vůbec z Prahy. Pak, zda je to z obvyklé trasy deportací mezi Radiotrhem a nádražím Bubny. Dnes je jisté, že snímky fotografované nejspíš z budovy tzv. Malého Berlína v pražských Holešovicích zbořily pradávnou chiméru o tom, že pražské transporty jsou zachyceny pouze na obrázcích, říká kurátor výstavy Pavel Štingl z Památníku ticha.

  Dalším objevem sezony je pro Památník ticha malé album nalezené v rodinné pozůstalosti po Milanu Weinerovi. Snímky z jeho stránek jsou svým výrazem a intimitou něčím ojedinělým. Weiner prošel koncentračními tábory v Terezíně a Osvětimi, pochod smrti absolvoval se svým kamarádem, později známým spisovatelem Arnoštem Lustigem.

  Výstava Obrazy a hlasy Bubnů dále představí další část fotografického cyklu Karla Cudlína Babí Jar z místa masakru u Kyjeva, kde bylo koncem září 1941 postříleno více než třicet tisíc lidí, či fotografie Richarda Homoly nazvané Latentní obrazy Terezína zachycující drobné detaily z baráků terezínského ghetta. Expozice Pasy pro život veřejnosti přiblíží skupinu, která na počátku války vyráběla falešné pasy pro Židy z celé Evropy. Památník ticha nabídne i příběhy dvou polských hrdinů Ireny Sendlerové a Witolda Pileckého nazvané Spolu v bublinách ztvárněné formou komiksu. Expozici na Bubnech doplní cyklus fotografií Jana Lukase s texty Ondřeje Kundry Dvojí život Vendulky V.

  Obrazy a hlasy Bubnů jsou zahajovací akcí podzimního programu Památníku ticha, jehož společným jmenovatelem je „pomíjivost“. Veřejnosti tak ještě od 6. října nabídne obnovenou expozici soch v prostorách kolejiště spolu s novými obrazy z největšího pražského brownfieldu nazvanou Vrstvy paměti města nebo procházkovou přednášku Zdeňka Lukeše připomínající německé a židovské architekty Bubnů a Holešovic a později další ročník vzpomínkové akce Bubnování pro Bubny.

  Obrazy a hlasy Bubnů organizuje Památník ticha ve spolupráci s Centrem současného umění DOX, Institutem terezínských skladatelů, Polským institutem v Praze, Správou železnic, Terezínskou iniciativou, Židovskou obcí v Praze, Židovským muzeem v Praze a Nadačním fondem obětem holocaustu. Záštitu nad výstavou převzali starosta Prahy 7 Jan Čižinský a radní pro kulturu hl. m. Prahy Hana Třeštíková. Program i samotná výstava jsou koncipovány v souladu s bezpečnostními opatřeními, vstup do expozice bude organizován po malých skupinkách. Výstava bude pro veřejnost otevřena do 31.10. 2020.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. září 2020

  Komentáře k článku: Obrazy a hlasy Bubnů

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,