Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip: Oblaka Divadla plastického tance

  Zatímco nebe zůstává věčné, oblaka se neustále mění, odplouvají

  Oblaka-poster-2

  Na Nové scéně Národního Divadla bude mít premiéru ojedinělá taneční inscenace Oblaka ruského uměleckého tandemu Lary Garri a Evgeny Venina. Představí českému publiku svůj koncept divadla plastického tance na mnohovrstevnatém příběhu na téma smysl lidského života.

  Základním tématem je filosofická úvaha o podstatě a smyslu života. Skrze scénický tanec se autoři zaměřují na jednotlivé události v životě člověka, na jeho pocity, boje, intimní momenty, emoce a střety. Originální choreografie Lary Garri je plná dramatických zvratů a výtvarných obrazů.

  FOTO archiv Divadlo plastického tance

  FOTO archiv Divadlo plastického tance

  Choreografka Lary Garri pochází z ukrajinského Krymu. Je ředitelkou Divadla výrazového tance v Moskvě. Podle diváckých ohlasů jsou její produkce nejen tancem a divadlem, ale zároveň snovým a éterickým zážitkem.

  Spolu s ní se na inscenaci podílel ruský režisér Jevgenij Vanin. Vzhledem k tomu, že český divák zná jen ruské baletní školy, rádi by českému publiku zprostředkovali současný ruský scénický tanec v mnoha jeho podobách.

  FOTO archiv Divadlo plastického tance

  FOTO archiv Divadlo plastického tance

  V Oblacích tančí pět českých tanečníků, čímž je silně akcentovaný mužský element a z něj vyplývající taneční postupy, skrze něž nahlížejí na mužskou intimitu. Zároveň je zde i silná složka zabývající se bojovým uměním. Emotivní rozměr představení je založen na střídání sugestivních tanečních prvků a minimalistických pasáží, které jsou pro režisérské umění Lary Garri typické. Náhled na otázku lidské podstaty taneční formou je v inscenaci velmi specifický, a proto by měla být přitažlivá i pro široké spektrum nejen taneční veřejnosti.

  FOTO archiv Divadlo plastického tance

  FOTO archiv Divadlo plastického tance

  OblakaRežie: Lara Garri, Choreograf: Evgeny Venin, Asistent choreografa: Michal Klohna, Aikido: Martin Švihla, Tančí: Martin Šalanda, Michal Klohna, Radim Klásek, Jan Adam, Lukáš Procházka, Lukáš Almassy. Multimédia: Zoran Jíša.

  Premiéra se uskuteční 13. května 2014 ve 20:00 na Nové scéně Národního divadla v Praze.

  Více informací: zde

  • Autor:
  • Publikováno: 8. května 2014

  Komentáře k článku: Tip: Oblaka Divadla plastického tance

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,