Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  O Umělcích, Celebritách a Osobnostech

  Před nedávnem jsem se na internetu dozvěděl, že „umělci a osobnosti podpořili“ jistou celonárodní humanitární sbírku. A není tomu ani tak dávno, co se tytéž „osobnosti postavily“ za jednu ze stran v jakémsi válečném konfliktu. Zamyslel jsem se tedy nad otázkou, co to v Čechách znamená být umělcem, případně celebritou či osobností. A tady je výsledek.

  Marco Ivanović

  Předně se pokusím vysvětlit, jak se stát Umělcem. Nejdřív musíte zjistit, zda máte talent – stačí se zeptat maminky. Pak si vyberte obor, kterému se chcete věnovat. Ten vystudujte. Pak využijte kontaktů, které jste si během studia vytvořili, a najděte si práci alespoň vzdáleně související s oborem, který jste vystudovali. Gratuluji! Právě jste se stal Umělcem-profesionálem. Vaše finanční situace bude tristní a vaše životospráva nejspíš neuspořádaná, máte však privilegium živit se svým vlastním koníčkem.

  Jako Umělec ovšem máte i řadu dalších výhod, neřku-li povinností. Bude vás totiž potřebovat nejen váš orchestr či divadlo, ale celý národ! A to překvapivě často. Vemte si třeba takové volby. Vždyť v Čechách se nejméně jednou za rok musí občan odebrat k urně, vybrat si jednu z několika desítek politických stran a té pak dát svoji plnou důvěru. No, jak se v tom má obyčejný český člověk vyznat? Naštěstí má vás. Zapomeňte na to, že v občance máte MgA., Bc. nebo dipl. um. – nyní jste elitou, svědomím tohoto národa. A národ na vaši moudrost a prozíravost spoléhá. Že nesledujete politiku? Nevadí, zeptejte se kolegy z vedlejší šatny. Jo, a nezapomeňte si alespoň občas koupit Lidovky nebo Frontu. Přinejmenším se dozvíte, koho za žádných okolností nevolit.

  Nemusí se ale jednat jen o volby. Dovedete si snad představit celostátní referendum, ke kterému byste neměli možnost se vyjádřit? Vstup do NATO, do Evropské unie, radar v Brdech, zákaz lovu velryb… to jsou všechno témata, ke kterým, přece proboha, po šestiletém studiu hudebně-dramatického oboru máte co říct! Ostych stranou! Lid vám bude viset na rtech!

  No, a v této situaci se z naší, původně homogenní, skupiny začínají vydělovat dvě podskupiny: Celebrity a Osobnosti. Zatímco totiž údělem většiny z nás, Umělců, je předávat svou moudrost lidu nanejvýš v hospodě či na facebooku, Osobnostem a Celebritám byla dána příležitost oslovovat davy prostřednictvím mediálního mainstreamu. A jak obě podskupiny od sebe rozlišit? Jednoduše: o Osobnostech hovoří Česká televize a Mf Dnes, o Celebritách Blesk. Rád bych vám vysvětlil, jak se stát Celebritou, ale nejde to – univerzální recept neexistuje. Musíte být kreativní: skandály, postel, placené články… no, v nejhorším se taky můžete pokusit něco sakra dobrého napsat nebo získat nějakou tu zahraniční cenu. Každopádně, jak si vás jednou média oblíbí, budete moci naplno zúročit dosavadní životní zkušenost získanou na divadelních prknech či v orchestřišti a vyjádřit se ke všem palčivým problémům dneška. Přece jen pár peprných bonmotů k válce v Iráku bude z vašich úst znít daleko přesvědčivěji než nesrozumitelné drmolení jakéhosi doktůrka z filozofické fakulty.

  Co má ovšem dělat Umělec, který sice nepochybně Osobností je, ale média a prostý lid tento fakt ignorují? I pro vás existuje řešení: petice a otevřené dopisy. Takový otevřený dopis má navíc další velkou výhodu – ušetříte za známku! Tedy za předpokladu, že vám ho ten váš kamarád od novin skutečně otiskne.

  Takže jak vidíte, naše funkce ve společnosti je nezastupitelná. A národ to patřičně oceňuje. Pokud například komukoliv z vás bude hrozit vyhazov z práce, stačí přerušit koncert či představení nějakým dostatečně dlouhým a plamenným referátem. Pozorujte publikum. Vidíte ty plamínky spravedlivého hněvu v jejich očích? Ty hrozivě zaťaté pěsti a pobouřené výkřiky? Skoro by se mohlo zdát, že jsou namířené proti vám! Nenechte se zmýlit. To jen soucit s vaším neradostným životním osudem probudil ve vašich obdivovatelích touhu po spravedlivé odplatě. Možná, že se část lidí dokonce zvedne a začne se tlačit ke dveřím. Některé z nich později potkáte ve frontě na vrácení vstupného. Zůstaňte klidní. Jistě nemalá skupinka už odhodlaně pochoduje směrem k ministerstvu kultury.


  Komentáře k článku: O Umělcích, Celebritách a Osobnostech

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,