Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kritika

  Jelení říje v Minoru

  Nové nastudování pohádky O Smolíčkovi v divadle Minor pojala režisérka Eva Nosálková jako „lesní revue“. Snad i proto, aby se Pražáci občas dostali mezi stromy, ke studánce či na palouk. Na jevišti je čeká přírodopisná exkurze – zejména do světa jelení říje. Inscenace je doporučena divákům od pěti let, předváděné sexuální hrátky zvířat tak vzbuzují jisté rozpaky. Řadu vtipů a narážek ale nejmenší děti pravděpodobně nepochopí, naopak někteří dospělí (soudě podle jejich reakcí) si přijdou na své.

  O Smolíčkovi

  Smolíček (Anna Duchaňová) zažívá zábavné chvilky na šálách FOTO ARCHIV DIVADLA MINOR

  Smolíček je velkou podívanou, která přetéká rozmanitými akcemi, projekcemi a atraktivními choreografiemi s jasným záměrem – nenechat děti v publiku ani na moment vydechnout a nedat jim šanci nudit se. V první části se na mýtině potkávají menší živočichové se srnci, srnkami, jeleny a laněmi. Ti komunikují svým zvláštním jazykem složeným z jednoduchých replik typu „půjčím“ nebo „stává“, okusují listy a pohybují se trhaně, aby se co nejvíce přiblížili představě o reálné zvěři. Za leitmotiv první půlky lze považovat bobky – v čokoládovém provedení si je zájemci dokonce mohou zakoupit s programem. V protikladu ke krásám přírody pak stojí blyštivá párty zlých jezinek plná barevných světel, hudby, tance, bublin a bonbónů, jimiž tyto podlé mrchy kazí rovněž „pacholíčky“ v hledišti. Jezinky předvádějí akrobatická čísla a práce se šálami je vrcholem jinak mírně přeplácané inscenace. S pruhy látek zažívá Smolíček zábavné chvilky, když se na nich (nejen on) houpe, vozí a točí, později se stanou metaforou pro jeho vězení.

  Šťastnou volbou bylo obsazení hlavního hrdiny Annou Duchaňovou, která navzdory svému věku a pohlaví působí až překvapivě chlapecky. Situace rozvíjí přirozeně s jemnou mimikou, nepřehrává. Její Smolíček je též velmi muzikální, sama Duchaňová se podílela na skládání písní.

  Poslední kus Minoru je opět dokladem kvalit zdejšího souboru, disponujícího všestranně talentovanými umělci. Osobně jsem nebyla nadšená z každého nápadu, kterého se inscenátoři nedokázali zbavit, nicméně za cennou považuji také snahu uvést všeobecně známou látku v originálním provedení.

  Kateřina Rathouská

  Minor – Eva Nosálková: O Smolíčkovi. Režie Eva Nosálková, výprava a kresby k projekcím Renáta Vosecká, dramaturgie a projekce Jiří Zeman, hudba Jan Matásek, Anna Duchaňová, Miroslav Dlouhý. Premiéra 15. září 2013. (Psáno z reprízy 12. října 2013.)


  Komentáře k článku: Jelení říje v Minoru

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,