Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  O oslnivém zájezdu do Spojených států a Kanady…

  O oslnivém zájezdu do Spojených států a Kanady jen stručně. Zažili jsme tam za jedenáct dní s Váňou Bierhanzelem tolik, že by to vydalo na epos, a eposy psát neumím. Můj osudový stíhací běžec Vláďa Hulec si za chvilku přijde pro rukopis, píšu samozřejmě den po definitivní uzávěrce, obdivuju pana grafika pro jeho trpělivost.

  V Americe i v Kanadě jsem navštěvoval především irské hospody – vždyť se považuju za Kelta. Nedaleko Bohemia National Hall, kde jsme bydleli, je úžasná hospoda Finnegan’s Wake, vzdělanější z vás čtenářů pochopí narážku na dílo Jamese Joyce. A vskutku – nad barem visel olejem malovaný Joyceův portrét. Naproti byla nástěnka s fotografiemi dvanácti irských spisovatelů – zmíním ty, které miluju – Synge, Swift, Beckett, Yeats, Wilde, Joyce – G. B. Shawa bytostně nesnáším – a pět dalších neznám (O’Brien, Goldsmith, Behan, Kavanagh, O’Casey) – budu si muset doplnit vzdělání.

  Když už jsem byl ve Finnegan’s potřetí – četl jsem si The New York Times – v kulturní rubrice stránková recenze na čísi knihu o Gustavu Mahlerovi (mimochodem – Humpolák jak já) a vyzvedávání Tycha Brahe z krypty. Zahřálo se mé srdce vlastence. A dorazil mne barman – zeptal se, odkud jsem. Z Československa, z Prahy. Za půl hodiny přišel znova – dívejte se. Na veliké obrazovce začal zápas Chelsea versus Everton. Barman věděl, že za Chelsea chytá Petr Čech, Čech nejenom jménem. A navíc jsme vyhráli 2 : 1.

  Vrátili jsme se ze zámoří včas, abych stihl v literární kavárně Jericho staromládeneckou rozlučku s filosofem Zdeňkem Vašíčkem. Lékaři mu diagnostikovali jakousi zhoubnou chorobu – a filosof svolal přátele na rozlučku – pravě: Dál už se budu stýkat jenom se Zubatou.


  Komentáře k článku: O oslnivém zájezdu do Spojených států a Kanady…

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,