Divadelní noviny Aktuální vydání 9/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

9/2024

ročník 33
30. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    O grantech a časopisech

    Redakce Divadelních novin v návaznosti na výsledky letošních grantů MK ČR uspořádala anketu názorů na náš list a na web iDN, který letos grantová komise pro divadlo odmítla podpořit. Do ankety, nazvané v návaznosti na kritický dopis členů grantové komise Hazard, nebo veřejná služba?, zatím došlo dvacet příspěvků, které jsme publikovali na webu a které se většinou postavily za Divadelky. Doufal jsem, že v anketě své odmítavé mínění vyargumentují právě členové grantové komise, nestalo se.

    Rád bych především je, a všechny další, kteří vnímají obecnější rozměr konfliktu, pozval k panelové diskuzi o grantovém systému MK ČR a o situaci zdejších uměleckých, především samozřejmě divadelních periodik, kterou chystáme v rámci letošního ročníku Mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni. Protože otevřeným dopisem ministru Martinu Baxovi, na které odpověděla jeho tisková mluvčí, jsme kýženou diskuzi na klíčová témata grantové, resp. kulturní politiky, vyvolat nedokázali, zkusíme to v Plzni znovu.

    Divadlo se nám proměňuje doslova před očima, vyostřují se generační pozice, problematizují se estetické i tematické modely jevištní tvorby a samozřejmě to vytváří tlak na proměnu její reflexe. Potřebujeme ještě široce rozkročenou revui typu Divadelních novin? Potřebujeme takové periodikum v tištěné podobě, nebo si vystačíme jen s webovým portálem?

    To jsou však jen důsledky podstatnějších obecnějších proměn. Jak a proč vůbec psát o současném divadle? Platí ještě kritická pozice odborně vzdělaných autorů, nebo je spíš zájem o znalostmi nezatížené postřehy, které se vyhýbají kritickým soudům, jak se po staletí definovaly v praxi i teorii umělecké kritiky? Nakolik je v dnešním rozpadu hodnot ještě relevantní „odborně” vyslovený a zdůvodněný kritický soud? Chtějí zájemci o divadelním dění raději poslouchat podcasty, než aby se prodírali vyargumentovanými studiemi? Jistě nebudeme první ani poslední, kdo o takovou debatu usilujeme a pořádáme ji, ale myslím, že je to dnes jedno z nejpodstatnějších témat psaní o divadle. A pro nás redaktory je zvláště naléhavé.

    Druhým tématem panelové diskuze budou granty, především ty, které přiděluje Ministerstvo kultury. V redakci o nich pochybujeme už delší dobu, vloni jsme kritizovali výsledky grantů v oblasti festivalů, letos v oblasti časopisů. Samozřejmě že se nás to bezprostředně týká, ale to, že je grantový systém MK ČR přežilý a neúčinný, si cvrlikají i vrabci na střeše. Tak snad bude v Plzni možnost systém podrobit analýze a prodiskutovat ho se všemi, kteří jsou za něj jakkoli zodpovědní a zatím se ke své zodpovědnosti vůbec neznají. Pane ministře, odborníci z grantová komise, ale i vy, kteří jste na grantech závislí, prosím přijďte!


    Komentáře k článku: O grantech a časopisech

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,