Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  O co radím jde aneb Otázek je stále mnoho

  Před čtrnácti dny uveřejnila Marie Reslová na těchto stránkách polemický text o vypsání konkursních řízeních na pražská divadla – Divadlo na Vinohradech a Švandovo divadlo. Jelikož tento text se dostal na další stránky i-DN, rozhodli jsme se na něj touto formou upozornit. Stačí kliknout na následující „link“, abyste se k článku dostali: O co radním jde aneb Otázek je mnoho. Diskuse nad ním je stále živá a dostala se do další fáze úvah.

  Pro informaci citujeme z včerejšího  (30. 10.) vstupu autorky:

  Dejme tomu, že je tu určitá šance, že by se nějak upravovalo zadání (na konkurs ředitele DnV – pozn. red.). Pojďme si vydiskutovat, co nám v tom stávajícím chybí nebo přebývá, jak by to, které by z našeho pohledu mohlo splnit svůj účel, mělo vypadat. Nejvíce věci prospějeme, když budeme prosazovat konkrétní návrhy. Když člověk ví, co chce, má z půlky vyhráno.

  Takže můj výkop

  Tři měsíce od vypsání výběrového řízení do odevzdání přihlášky. Minimálně rok od vyhlášení výsledků do nástupu nového šéfa.

  Ideálně: nové vypsání během listopadu, vyhlášení vítěze na přelomu února března, nástup od září 2013.

  Zadání: program reprezentativního městského divadla se stálým souborem, který splňuje nároky na současné moderní evropské divadlo pro širokou diváckou obec.

  Čím si nejsem jistá a vlastně mě na tu myšlenku přivedl Vojtěch (Varyš – pozn. red.), když upozornil na to, že osoba ředitele divadla bývá často bezvýznamná oproti osobnosti uměleckého šéfa, je zadání, koho že to výběrové řízení vlastně má hledat.
  Jasné je, že by to tak či tak měla být silná osobnost s přesvědčivou a uvěřitelnou vizí. Jednoduše člověk, který má za sebou takovou zkušenost a výsledky, že bude zřejmé, že je schopen svůj program obhájit i v praxi. S kolosem typu Vinohrad nelze beztrestně experimentovat. Takových lidí není mnoho a těch, kteří by ještě navíc byli schopnými manažery, je ještě míň. Proto si myslím, že by výběrové řízení nemělo trvat na spojení ředitele a uměleckého šéfa a výslovně zohledňovat minimálně tandem ředitel a umělecký šéf, případně celý tým, který by se o Vinohrady hlásil.
  A ještě jedna provokace na závěr: Myslíme si, že je nereálné, aby to byl někdo z blízkého zahraničí? Polák Warlikowski třeba… Neslušelo by městu, které je srdcem středoevropského prostoru, právě toto?

  Redakční P. S.

  Na obdobné téma se diskutuje i pod blogem Vojtěcha Varyše, který se také již přesunul z titulní strany – tentokrát do rubriky blog DN. I v tomto případě stačí kliknout na link Návraty mistrů zábavy No. 1 a dostanete se přímo na Varyšův text.

  Tuto informační „čtenářskou službu“ jsme se rozhodli zavést, neb zatím není jiná šance, jak na „živé“ texty, s dynamicky se rozvíjejícími diskusemi na vstupní stránce i-DN upozorňovat. Prosíme, abyste diskutovali pod původními texty, jinak hrozí těžko propojitelné rozdvojení diskusí.

  • Autor:
  • Publikováno: 31. října 2011

  Komentáře k článku: O co radím jde aneb Otázek je stále mnoho

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,