Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Nultý bod vyzývá k pohybu

   V pondělí 14. července 2014 začne v Praze již sedmý ročník Mezinárodního festivalu fyzického a tanečního divadla Nultý bod. Do Česka přiváží současnou zahraniční tvorbu na poli tanečního a fyzického divadla v podobě díla choreografky Heleny Waldmann, choreografa Matiji Ferlina nebo celosvětově známého německého souboru LIGNA. Představí se také oceňovaní čeští tanečníci jako Radim Vizváry nebo Miřenka Čechová tentokráte v roli režisérky.

  Z inscenace Revolver Besorgen FOTO ARCHIV

  Z inscenace Revolver Besorgen FOTO ARCHIV

  Helena Waldmann stojí za inscenací Revolver Besorgen (Obstarej si revolver), ve kterém exceluje tanečnice Brit Rodemund. Groteskní a humorný projekt spojený s tématem demence a baletu připomíná, že zapomínání může být pozitivně osvobozující schopnost lidského rozumu poskytující případné štěstí.

  Nultý bod je místo nulového pohybu a zároveň v něm nelze setrvávat. Z Nultého bodu všechen pohyb vychází, jako je to na grafu. Všechny osy se v něm nakonec setkají, vysvětluje název dnes již v Praze zabydleného festivalu fyzického a tanečního divadla jeho umělecký šéf Petr Boháč a dodává: Letošní ročník ale není jen o pohybu těla. Je o pohybu mysli, o pohybu informací, ale také o vjemech a myšlenkách, které s námi smýkají ze strany na stranu.

  Právě pohybu informací se věnuje interaktivní site-specific projekt Secret Radio z dílny inovativního německého souboru LIGNA. Její návštěvníci (a zároveň aktéři) dostanou po vstupu do nákupního centra Palladium každý telefon se sluchátky. Stanou se tak loutkami v přesně připraveném scénáři, který jim umožní poznat jaké je to být “neviditelný” uprostřed nákupního davu. A co ostatní návštěvníci nákupního centra? Ti ani nebudou tušit, co se kolem nich odehrává. Stejně tak jako každý z nás netuší, kde všude kolují naše osobní informace (nejenom telefony, adresy, emaily, čísla občanek ale i složení naše nákupního košíku). A proč vlastně máme v postmoderní společnosti touhu neustále vytvářet a zdokonalovat systémy kontroly nad námi samotnými?

  Představte si herce, jako loutku. Zpoza vaší hlavy, z prostoru zvukaře se najednou začne linout hudba. Elektronická hudba. Ve skutečnosti tam stojí deejay a hraje spontánní set. A najednou se podle hudby a projekce začíná hýbat i Radim Vizváry. Nechává se tak ovládat nejenom hudbou a světlem, ale i vlastními vnitřními pocity. Inscenace Uter Que je totiž jeho osobním coming outem. Máte někdy pocit, že byste chtěli váš život přetočit o pár taktů zpátky?

  Na programu Nultého bodu se rovněž objeví divácky oceňované Krevety á la Indigo z dílny Spitfire Company nebo performance The Body Present, která vznikla v tvůrčím triu Lucie Ferenczové, Jindřišky Křivánkové a Jany Kozubkové. Program zakončí v sobotu 19. července večer Mladé krve v pohybu, prezentace s festivalem souběžně probíhajících workshopů Performing Arts for the Future.

  FB_foto

  Festival Nultý bod se letos koná nejenom v Divadle v Celetné, ale zavítá i do divadla Ponec a do nákupního centra Palladium. Probíhá od 14. do 19. července 2014 a kompletní program naleznete na www.nultybod.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. července 2014

  Komentáře k článku: Nultý bod vyzývá k pohybu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,