Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Nový předseda Sdružení českých divadelních kritiků

  Na první schůzi nově zvoleného výboru Sdružení českých divadelních kritiků byl zvolen nový předseda – Petr Christov (Katedra divadelní vědy FFUK). Jednatelkou se stala Kamila Černá (Divadelní ústav). Členové výboru se také dohodli na „minimálním plánu“, jehož výhledovým cílem je poněkud skomírající organizaci resuscitovat. Nový předseda též navrhl, že by se tak mělo stát za marketingové podpory nezpochybnitelného faktu, že sdružení zanedlouho oslaví deset let své existence (byl založen v červnu 2000 na památném dopoledním jednání v pobočce Městské knihovny Hradec Králové v průběhu tamního divadelního festivalu).

  Prvním bodem je aktualizace adresáře aktivních českých kritiků a doplnění členstva o mladší generaci, která dosud stála téměř úplně stranou. Aktuální seznam členů čítá šedesát pět osob, včetně několika nebožtíků a osob, které se kritice dávno nevěnují; řada aktivních kritiků naopak chybí (spíš proto, že o existenci své organizace nemají nejmenší tušení, než že by ji cíleně bojkotovali). V této souvislosti je vhodné připomenout, že členové SČDK mají po zaplacení příspěvků 200 Kč ročně nárok na presskartu, která umožňuje volný nebo zvýhodněný vstup do českých i zahraničních divadel, většiny muzejí a galerií. Noví zájemci se mohou hlásit kterémukoli z členů výboru, zvláště pak jednatelce ([email protected]), členové také přímo Mirce Potůčkové ([email protected]) , která bude tak jako dosud legitimace fyzicky vydávat.

  SČDK hodlá pravidelně (zhruba jednou za dva měsíce) organizovat diskuse na odborná divadelně-kritická témata. Jako první je na plánu debata o Divadelních novinách, která proběhne začátkem října, tj. vzhledem k divadelním i jiným prázdninám v nejbližším reálném termínu. Následovat by měly diskuse o dalších periodicích a divadelních scénách nebo o kontroverzních divadelních projektech či scénách.

  Spuštěny byly též nové internetové stránky SČDK (www.divadlo.cz/scdk). Nejvyšším administrátorem se stal Martin Bernátek, podadministrátory Vladimír Mikulka a Petr Christov. Grafickou podobu stránek navrhl Honza Petružela, časem se jistě podaří doplnit i nějaký obsah.


  Komentáře k článku: Nový předseda Sdružení českých divadelních kritiků

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,