Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Blogy

    Novinky z Národního muzea (No. 4)

    V sobotu 14. září 2013 se na pražském Slavíně konal pietní akt, během něhož byly na toto místo posledního odpočinku velikánů české vědy a kultury uloženy ostatky herce Karla Högera.

    Urna s popelem Karla Högra na vyšehradském Slavíně. FOTO archiv

    Urna s popelem Karla Högra na vyšehradském Slavíně. FOTO archiv

    Před více než padesátkou hostů promluvila – kromě jiných – náměstkyně generálního ředitele Národního muzea Mgr. Dagmar Fialová. Právě této instituci věnovala totiž manželka umělce paní Eva Högerová pozůstalost svého muže. Pozůstalost je nyní uložena v terezínských depozitářích divadelního oddělení, kde bude pečlivě chráněna pro budoucí generace.

    Od soboty 14. září jsou na vyšehradském Slavíně v Praze na jednom s posledních míst této krypty uloženy i ostatky legendárního herce Národního divadla Karla Högera (1909 – 1977). FOTO archiv Herecké asociace

    Od 14. září jsou v kryptě Slavína uloženy ostatky herce Karla Högera (1909 – 1977). FOTO archiv Herecké asociace

    Není potřeba dokazovat, že Karel Höger patřil k největším českým hercům. Desítky filmových a divadelních rolí nám ukazují jeho schopnost vytvářet různorodé charaktery od groteskních figur po tragické osobnosti. Připomeňme inženýra Prokopa ve zfilmovaném Krakatitu, řadu televizních postav, anebo jeho divadelní kariéru. Na divadle slavil úspěchy jako Rostandův Cyrano z Bergeracu, Čapkův Loupežník nebo Polní kazatel v legendární inscenaci Brechtovy hry Matka Kuráž a její děti, která se na prahu normalizace stala aktem vzdoru proti sovětské okupaci.

    Vdova Eva Högerová se naposledy dotýká urny. FOTO archiv

    Vdova Eva Högerová se naposledy dotýká urny. FOTO archiv

    V pozůstalosti Karla Högera se ukrývá množství předmětů s různou mírou historické hodnoty. Najdeme zde knihy pojednávající o jeho uměleckém mistrovství, autobiografii Z hercova zápisníku a několik strojopisů (např. Myšlenky nebo Karel Höger a Viola). Řadu novinových a časopiseckých výstřižků doplňuje poměrně kuriózní sbírka trofejí – dárkových předmětů od ctitelů, přání a zdravic. Do Národního muzea také doputovaly Högerovy školní učebnice a jeho 117 autorských kreseb, které namaloval v dětství a mládí.

    Vzácností je zcela určitě sbírka Högerovy korespondence. Zde se nám může podařit alespoň částečně poodhalit neveřejný duševní vesmír populárního umělce. Samozřejmě je otázkou k posouzení divadelními historiky, do jaké míry se i v dopisech Höger stylizoval a skrýval své niterná citová a morální přesvědčení.

    Proces přebírání a zpracovávání pozůstalosti Karla Högera divadelním oddělením Národního muzea probíhá v několika etapách od r. 1994 a stále ještě není ukončen. Do této unikátní sbírky tak jistě ještě přibude několik vzácných předmětů.

    Uložení hercových ostatků na Slavíně podpořila i Herecká asociace. FOTO archiv HA

    Uložení hercových ostatků na Slavíně podpořila i Herecká asociace. FOTO archiv HA


    Komentáře k článku: Novinky z Národního muzea (No. 4)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,