Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Nové Dionýsie v Brně

  setkani2015Antickým tématem se zaštítí pořadatelé už 25. ročníku Mezinárodního festivalu divadelních škol Setkání/Encounter, kterého se v Brně od 14. do 18 dubna zúčastní mladí umělci z jedenácti zemí. Zvolili jsme Nové Dionýsie, které byly ve starověkém Řecku oslavou divadla a při nichž se právě tam sešla celá obec. I my se chceme semknout a vyrazit společně do divadla, poznamenal k zadání režisér festivalu Juraj Marušic. Jedinečnou přehlídku třinácti škol také letos organizují výhradně studenti pořádající Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

  Studené dítě FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Studenti z Petrohradu přivezou Chladné dítě FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Podle studentů z brněnské akademie letos festival zavítá do pěti brněnských divadel. Diváky čeká třináct inscenací v téměř třech desítkách představení konkrétně v Divadle na Orlí, ve studiu Marta, v Hadivadle i Divadle Husa na provázku a zdejší sklepní scéně. Zájem ovšem tradičně převyšoval možnosti pořadatelů. Přihlášky na brněnskou Divadelní fakultu JAMU totiž připutovaly od 29 zájemců z 19 zemí. Chceme v Brně ukazovat divadelní školství z různých zemí. Také jde o setkání nastupujících divadelníků, zdůraznil ředitel festivalu Petr Oslzlý.

  Podle dramaturga přehlídky Patrika Bouška, se letos pořadatelé snažili o maximální pestrost titulů, i když rozhodujícím kritériem pro jejich nasazení je zejména kvalita inscenací. Vybírali jsme klasiky i současné autory, uvidíme pohybové divadlo, doplnila koordinátorka Barbora Holanová. V úterý 14. dubna po úvodním ceremoniálu festival zahájí Čechovovy Tři sestry v podání studentů z gruzínského Tbilisi. Tato škola přijíždí do Brna vůbec poprvé. Ve čtvrt stoleté historii přehlídky se na ní vystřídaly už školy z osmatřiceti zemí celého světa.

  Kletba snů FOTO ARCHIV

  Kletba snů z Litvy FOTO ARCHIV

  Festival má skutečně mezinárodní prestiž. Poté, co se školy vracejí do svých zemí, šíří tam vlastně slávu našeho města i školy, řekl děkan pořádající Divadelní fakulty JAMU Zbyněk Srba.  Ve čtyřech dnech se v Brně letos představí školy z České republiky, Slovenska, Maďarska, Skotska, Švýcarska, Německa, Litvy, Ruska, Rakouska a Polska. Maďarský Hamlet pro práci s prostorem a scénografií anebo další shakespearovský titul, kterým je rakouské Zkrocení zlé ženy stylizované do moderní doby, popisuje programové zajímavosti Marušic. V Hamletovi jednu postavu hraje několik herců a diváci spolu s účinkujícími putují i do zákulisí. Zkrocení zlé ženy z rakouského Grazu má být komedie uchopená přes téma genderového boje, kdy manželství je zobrazeno jako sexuální fetiš anebo kapitalistická mocenská hra. Vedle klasika Shakespeara je v programu zastoupený dvěma hrami také současný německý dramatik Marius von Mayenburg. V ruské inscenaci jeho textu Chladné dítě (škola z Petrohradu) herci využívají moderní koturny tedy typ bot, které nosili herci v antickém divadle, což navíc koresponduje se zmíněným tématem přehlídky.

  Vedle hlavního programu účastníci i návštěvníci festivalu mohou navštívit bohatý off-program. Každé ráno budou podle Holanové probíhat diskuze se snídaní o představeních, rozdílech i podobnostech v divadelní práci jednotlivých škol. Studenti JAMU představí svou tvorbu v rámci off-programových představení. Nebudou chybět přednášky a workshopy a pouliční divadlo. Nelze vynechat ani party, největší z nich, Meeting Point Party se uskuteční 16. dubna v Kabinetu múz a její součástí bude i koncert brněnské skupiny Midi Lidi, doplnila Barbora Leskovjanová, studentka vedoucí sekci festivalového marketingu.

  Termíny představení i další informace o festivalu lze najít na webu www.encounter.cz


  Komentáře k článku: Nové Dionýsie v Brně

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,