Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Nová sezona v Národním divadle Brno

  Národní divadlo Brno

  Premiéry 2017/2018

  OPERA

  Jiří Heřman, umělecký šéf opery NdB

  Sezona 2017/18 bude netradiční, ale o to zajímavější. Náš do­mov – Janáčkovo divadlo – se na více než rok uzavře, aby proběhla tolik potřebná rekonstrukce. Ale to neznamená, že opera na tu dobu zmizí z našeho města. Naopak, máme pro vás připraveno 6 premiér v Ma­henově divadle, v Redutě i na Brněnském výstavišti v pavilonu P, koncerty a také open air představení na hradě Špilberk.

  A začneme hned svě­tovou premiérou! Autorská dvojice Michal Nejtek a Jiří Adámek pro nás napsali operu Pravidla slušného chování v moderní společnosti, která nám poskytne hu­morný návod, jak projít životem od narození po smrt. Že někdy není jednoduché najít k sobě cestu, i když se vlastně milujeme, ukáže Donizettiho Nápoj lásky, který je zároveň v naší opeře premiérou i pro režisérku Magdalenu Švecovou. Co v životě hledáme a jakou cenu má lidská duše? Gounodova slavného Fausta a Markétku v režii Jiřího Heřmana uvedeme na našem novém působišti pro tuto se­zonu – Brněnském výstavišti v pavilonu P. Na repertoár opery se po více než padesáti letech vrátí slavná Čajkovského Piková dáma, která bude mít v režii Martina Glasera premiéru v Mahenově divadle. Pro děti je připravujeme pohádkovou operu Jiřího Temla Kocour v botách a na závěr sezony nás čeká výlet do slunné Itálie s Mozartovou operou Così fan tutte v režii Anny Petrželkové, pro kterou to bude debut na operních prknech. Čeká nás náročná sezona, ale netradiční prostory opeře jistě přinesou neotřelé nápady a věřím, že nás naše publikum podpoří. 

  ///

  BALET

  Mário Radačovský, umělecký šéf baletu NdB 

  V nové sezoně nás čeká stěhování repertoáru z Janáčkova divadla do Mahenova, ale i projekty v netradičních prostorách Biskupského dvora nebo Brněnského výstaviště. Premiéry uvedeme v našich divadlech i v pavilonu P Brněnského výstaviště.

  Tam konkrétně připravíme listopadovou premiéru taneční show West Side Story na motivy slavného muzikálu Leonarda Bernsteina. Na jevišti Mahenova divadla uvedeme v březnu 2018 premiéru s názvem 4 Elements, která náš repertoár obohatí o další dvě mimořádné kreace Jiřího Kyliána − Falling Angels a Sarabande. Do repertoáru uvedeme také cho­reografa světového renomé Nacha Duata, kterého jsme získali díky našemu přátelství z dob společného působení v Kyliá­nově NDT. Jeho Gnawa je strhující podívanou podbarvenou hudebním projevem typickým pro severoafrickou oblast Maghrebu a přilehlého Středomo­ří. Poslední částí večera bude originální kreace Lukáše Timuláka, kterou vytvoří pro náš soubor. V druhé premiéře sezony představíme tvorbu mladých choreo­grafů v divadle Reduta. V titulu Amadeus MozArt se uvedou Carolina Isach Cogollos, Dan Datcu a Uladzimir Ivanou. Pro mladé choreografy bude genius loci divadla, osoba skladatele Mozarta i jeho dílo velkou inspirací a tématem. 

  ///

  ČINOHRA

  Martin Františák, umělecký šéf činohry NdB

  Vážení a milí přátelé a přítelkyně Národního divadla Brno, rád bych vás několika svými slovy uvedl do připravované divadelní sezony.

  Paleta nabízených titulů je velmi pestrá: čeká vás irská variace na antickou Médeu U kočičí bažiny, francouzská komedie Kdo je pan Schmitt?, i radostná oslava nostalgického snění a krásy našeho mateřského jazyka ve Vančurově Rozmarném létě. Světovou klasiku zastoupí Schillerovo historické drama Marie Stuartovna a současnou dramatickou tvorbu hit německého dramatika Ferdinanda von Schiracha Teror. Máte pocit, že Evropa začíná být nejistým domovem? Pojďte s námi putovat s Homérem a jeho Odysseou.

  Pokud hovoříme o divadle a době – tato témata budou tepat i explodovat v Redutě. Právě tam bychom se chtěli dotýkat požáru terorismu, ukázat na osobnost Věry Čáslavské v nové hře o této významné gymnastce Věra, a v rámci cyklu Spílání Brnu přivést jako první na brněnské jeviště vynikající hru velkého dramatika tohoto města Milana Uhdeho, Zázrak v Černém domě.

  Pochopitelně budeme mít snahu vyjádřit svůj pohled k celému století. Českému století. V unikátním projektu Hoří v sadě rodném květ se tak s námi z jiných generací setkají naše režijní vzory, elitní tvůrci Jan Antonín Pitínský a Jan Nebeský.

  Jedním ze zásadních příspěvků činohry NdB k blížícímu se roku české státnosti je i dramatická soutěž Audience českých her, jejíž vítězný text bude na jevišti NdB uveden v sezoně 2018/2019.  Další velkou radostí, kterou pro Vás chystáme, je projekt České snění, jenž na dvě sezony doslova opanuje prostor Reduty. Čeká vás v něm řada mezioborových průniků do české národní povahy a mnoho inspirativních setkání s předními osobnostmi ze světa filmového dokumentu, filosofy, vědci ale i výtečnými improvizátory.

  A protože se snažíme čím dál více se otevírat i okolnímu světu, můžete od září vidět některé z našich inscenací i s anglickými titulky, konkrétně půjde o tituly Králova řeč, Petrolejové lampy a Paní z moře.

  Buďte s námi. My na vás myslíme. A vy to podle skvělé návštěvnosti víte! Díky! Tedy, ač z Moravy a Čech, ale o to více jistě – Vyplouváme!

  • Autor:
  • Publikováno: 6. září 2017

  Komentáře k článku: Nová sezona v Národním divadle Brno

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,