Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Nová sezona v HA

  Věřím, milí členové (a samozřejmě rovněž milí nečlenové) Herecké aso­cia­ce, že jste prožili prázdninové volno inspirativně a v odpočinkovém režimu. Nadcházející sezona, kdy startuje předvolební hysterie, bude pro HA velmi důležitá a náročná. V době, kdy píšu tento příspěvek, se připravuji na potřebné setkání zástupců hereckých organizací z Evropy ve Wrocławi. Jsem zvědav (a budu se ptát) na to, jak řeší naše aktuální problémy (úpadek tvorby ve prospěch trhu, nízké platy, problematika reprízného atd.) kolegové v demokraciích okolo nás. (Podrobnou zprávu vám nabídnu v příštím čísle DN.)

  Jaké úkoly tedy čekají pre­zi­dium a kancelář HA? Z hlediska práva rozhodně intenzivní spolupráce v rámci tripartity se zaměstnavateli (či zřizovateli), Svazem měst a obcí České republiky a státem (reprezentovaným ministerstvem kultury) na dokončení zákona o kultuře, zákona o divadlech či zákona o veřejných kulturních institucích. V novelizaci zákoníku práce nám jde o změnu tabulek platových tarifů, které by umožnily platy herců navýšit o 10 %. V autorském zákoně nám jde o zachování našeho kolektivního správce (Intergramu) a o legislativní dořešení internetových pirátských aktivit, které připravují výkonné umělce o odměny za autorská práva. Finalizuje novelizace zákona o České televizi a Českém rozhlase, kde v rámci platformy Svobodu médiím usiluje, aby se správa veřejnoprávních institucí (Rady ČT a ČRo) předala občanskému sektoru (nikoli politikům). Věřím, že dokončíme dva roky trvající jednání nad zněním nové smlouvy s Českou televizí o reprízném. A konečně důležitá budou jednání, na kterých bychom chtěli nalézt řešení problematik OSVČ a pojištění herců v audiomédiích, jež absentují od změny režimu.

  Vedle toho bude HA stále monitorovat pokusy změnit divadelní síť na stagionovou a jednáním se zřizovateli držet herecké soubory v jejich dosavadním statutu. Neopomeneme nadále poskytovat právní pomoc jednotlivcům v jejich smluvních závazcích v médiích či v divadlech a pro naše členy i nadále hledat cesty sociální podpory.

  Pochopitelně připravujeme během sezony pravidelná ocenění v rámci dabingových cen F. Filipovského v Přelouči, Senior Prix (umělcům nad 70 let), Poděbradské dny poezie (ceny za interpretaci poezie studentům uměleckých škol), Novoměstský hrnec smíchu (mladý talent filmové a televizní tvorby) – a samozřejmě svátek české herecké rodiny Ceny Thálie (v přímém přenosu ČT z Národního divadla, 25. března 2017).

  Zlomme vaz…

  Jiří Hromada

  www.hereckaasociace.cz


  Komentáře k článku: Nová sezona v HA

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,