Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Nová sezona Národního divadla zahájena

  V pondělí 27. srpna byla ministrem kultury ČR Antonínem Staňkem zahájena 136. sezona Národního divadla v Praze. Ministr při té příležitosti předal ocenění umělcům Národního divadla reprezentujícím jednotlivé obory a do Síně slávy uvedl herečku Ivu Janžurovou. Ministr kultury zároveň oznámil, že jmenuje prof. MgA. Jana Buriana ředitelem Národního divadla i na druhé funkční období.

  Národní divadlo v Praze vstupuje už do 136.sezóny Foto archiv ND

  K ocenění Ivy Janžurové ministr kultury řekl: Je mi ctí uvést do Síně slávy právě paní Ivu Janžurovou, dovolím si říci legendu českého herectví. A to jenom divadelního, přestože právě s Národním divadlem je neodmyslitelně spjata. Vážím si jejích rolí a jen těžko bych vybíral, které z nich nejvíce a ve které ji mám nejraději. Paní Janžurové ze srdce blahopřeji a těším se, že se opět brzy potkáme v Národním divadle u některé z „jejích“ her. Připomeňme, že v Síni slávy ND jsou již Gabriela Beňačková, Vlastimil Harapes a Vlasta Chramostová. Ivu Janžurovou můžeme i v nové sezóně vidět ve třech inscenacích –  jako královnu Alžbětu v Audienci u královny ve Stavovském divadle, jako Lady Catharine v inscenaci Pýcha a předsudek v Národním divadle a na Nové scéně jako Janžurovou v inscenaci Křehkosti, tvé jméno je žena.

  Iva Janžurová v inscenaci Audience u královny v režii Alice Nellis Foto archiv ND

  Za jednotlivé obory si Cenu ředitele odnesli Magdalena Matějková za balet, Filip Kaňkovský za činohru a Jiří Brückler za operu. Při této příležitosti ministr kultury oznámil, že jmenuje prof. MgA. Jana Buriana ředitelem Národního divadla na druhé období, tedy od 2. 8. 2019 do 1. 8. 2025. Tímto rozhodnutím se ztotožnil se se stanoviskem Garanční rady pro Národní divadlo. Prohlásil: Národní divadlo v uplynulých pěti letech prošlo pozitivním vývojem, a to jak v umělecké  oblasti, tak ve smyslu realizace významných strategických projektů. Pokračování stávajícího vedení Národního divadla zajistí této významné kulturní instituci potřebnou stabilitu a zároveň předpoklady pro pozitivní změny. Zachování kontinuity veřejné služby a dlouhodobý rozvoj divadla jsou klíčovým předpokladem pro nadprůměrné umělecké výsledky obhajitelné v mezinárodní konkurenci.

  K nové sezóně ředitel Národního divadla Jan Burian s poukazem na to, že se jedná o sezonu významných výročí včetně 100.výročí republiky, říká: Umělecké soubory Národního divadla připravují pro 136. divadelní sezonu 19 premiér. Na repertoáru zůstane pět desítek inscenací. Předplatitelům nabídneme 41 předplatitelských skupin. V Národním divadle uvedeme v pátek 21. září Slavnostní koncert ke 100. výročí vzniku Československé republiky. Soubor Opery připravuje nejnovější nastudování slavnostní opery LibušeBedřicha Smetany, kterou v předvečer státního svátku zprostředkuje divákům v přímém přenosu Česká televize. Soubor Činohry na Nové scéně věnuje statečným legionářům inscenaci Plukovník Švec, na motivy hry Rudolfa Medka. Baletní soubor k oslavám výročí přispěje inscenací Kylián, která bude poctou slavnému českému rodákovi a ikoně světového tance Jiřímu Kyliánovi. 60. výročí od svého založení oslaví premiérou inscenace Zahrada, volně inspirovanou Jiřím Trnkou, soubor Laterny magiky.Čekají nás desítky dalších doprovodných akcí – speciální prohlídky, videomapping, soutěže, mobilní aplikace, besedy, nebo výstavy, které uskutečníme zejména v rámci doprovodných programů ND+.

  Veřejné zahájení 136.sezóny pro diváky připravilo Národní divadlo na neděli 2. září 2018 na náměstí Václava Havla. Návštěvníci mohou očekávat setkání s umělci všech tří souborů ND, pohádku pro děti, výtvarné a baletní dílny a módní přehlídku „Best of“ kostýmů z aktuálních inscenací ND.

  • Autor:
  • Publikováno: 28. srpna 2018

  Komentáře k článku: Nová sezona Národního divadla zahájena

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,