Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2019

ročník 28
14. 5.–27. 5. 2019
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • Hledat
  • Facebook Divadelních novin

    Nominace na Jiráskův Hronov

    80. ročník Jiráskova Hronova, Festivalu evropského amatérského divadla a mezidruhové přehlídka amatérského divadla ČR proběhne 29. července – 7.  srpna 2010.

    Pro zdravý pohled na tuto mega-akci je užitečné zaměřit se už na samotný podtitul, kde trčí nepříliš vábně přídavné jméno mezidruhová, ale pojďme se od něho odpíchnout. Jiráskův Hronov je ojedinělý a vzácný právě tím, že divákům představuje veškeré možné druhy amatérského divadla (divadelní obory). Na nás pak je, jak se k této šlechetné nabídce, kdy se nám sjede vše na jedno místo a my nemusíme pobíhat po světě za vším amatérským uměním, postavíme. Můžeme se na všechny inscenace dívat vlastním vyhraněným okem, anebo se můžeme pokusit být otevření a vnímaví a přijmout nahlédnutí do jednotlivých divadelních oborů jako inspiraci, jako možnost seznámit se ať už s pantomimou nebo scénickým tancem nebo studentským divadlem nebo experimentem – pokusit se porozumět konkrétním tvůrcům, zasadit si danou inscenaci a soubor do jeho kontextu a neodsoudit představení jen proto, že je pro nás málo činoherní nebo moc taneční, protože je takové jaké je… Pokusit se vždy udržet si odstup od inscenace předchozí, i když se na vás bude valit jedna za druhou, neb jde o přehlídku mezidruhová. Rozhodně máte v pohledu „na věc“ možnost, utřídit si váš vlastní názor na jednotlivé divadelní obory.

    Jak se postupuje a kdo o tom rozhoduje

     O pořadí inscenací, které se mohou zařadit do programu JH, rozhoduje programová rada Jiráskova Hronova (která pro letošní ročník zasedala v pondělí 28. června 2010). Rada je sestavena z lidí, kteří „toho viděli nejvíc“, a vybírá z velkého množství doporučení, která vzejdou ze všech celostátních přehlídek. Na každé přehlídce je lektorský sbor / odborná porota a právě ta uděluje nominaci a doporučení.

     Chcete-li jít ještě hlouběji: každá celostátní akce (kromě přehlídky v Kolíně) má své krajské postupové přehlídky, kde se opět na doporučeních shodne konkrétní lektorský sbor / odborná porota. V letošním roce byla zrušena přímá nominace na celostátní přehlídky Mladá scéna a Šrámkův Písek, v příštím roce půjde ve stejných šlépějích také Divadelní Děčín. Členové programových rad celostátních přehlídek tak budou mít v samotné dramaturgii těchto akcí více volnosti.

     A jaký by byl – podle mého názoru – ideální systém v sestavování programu Jiráskova Hronova? Rozhodně by měl program přehlídky sestavovat jeden jediný konkrétní člověk z věcí, které viděl. Musel by objet všechny celostátní přehlídky. Každý rok by se vybral nový odborník, který by pak „za všechno mohl“.

    Celostátní přehlídky s postupem na JH:

    (a odborné poroty, které vybíraly přímo postupující inscenace a navrhovaly nominace)

     Divadelní Děčín – činoherní a hudební divadlo
    Milan Schejbal, Petr Michálek, Jan Šotkovský, Radvan Pácl, Martin Vokoun, Kateřina Baranowska

     Popelka Rakovník – dospělí dětem
    Milan Schejbal, Kateřina Fixová, Jan Šotkovský, Martin Vokoun, Pavel Purkrábek

     Šrámkův Písek – experimentující divadlo
    Jan Císař, Zuzana Piussi, Alena Zemančíková, Jiří Adámek, Vladimír Hulec

     Mladá scéna Ústí nad Orlicí – studentské divadelní soubory
    Jiřina Lhotská, Zuzana Jirsová, Hana Galetková, Roman Černík, Jiří Pokorný

     Dětská scéna Trutnov – dětské divadlo
    Eva Keroušová, Eva Brhelová, Marie Poesová, Hana Cisovská, Ludmila Hájková, Jiří Pokorný, Miloš Maxa

     Wolkrův Prostějov – divadlo poezie
    Lenka Chytilová, Alexand Gregar, František Zborník, Radim Šíp, Jozef Krasula

    Loutkářská Chrudim – loutkové divadlo
    Irena Marečková, Vráťa Šrámek, Marka Míková, Roman Černík, Josef Brůček
    (koná se „po uzávěrce“ a na JH tak jezdí inscenace z předchozího ročníku)

    OTEVŘENO Kolín – pantomima a pohybové divadlo
    Lenka Lázňovská, Jiří Lössl, Josef Tichý, Václav Klepáč, Lada Lištvánová

     Tanec, Tanec Jablonec nad Nisou – scénický tanec
    Mirka Eliášová, Jiří Jakl, Marika Hanušová, Petra Fornayová, Ladislava Košíková, Kateřina Vakčková

    Z těchto přehlídek vzejde omezený počet nominací – tyto soubory pak mají tzv. přímý postup do Hronova. Kromě domácích souborů hrají na Hronově i zahraniční hosté, ti jsou ale přímo nominováni mezinárodní organizací AITA-IATA.

     

    Kdo bude letos v Hronově k vidění

    Zahraniční divadla

    Levočská divadelná spoločnosť Levoča, Slovensko – Vlado Benko na motivy Václava Pankoviča: Pastier / režie Ladislav Péchy

    Divadlo J. KármánaKármán J. Színház Lučenec, Slovensko – Miloš Karásek: Perón / režie Vladimír Sadílek

    Das Dokumentartheater Berlin, Německo – Marina Schubarth: …And the Name of the Star is Chernobyl / režie Marina Schubarth

    NEST, theatre group of the MUZtheater Zaandam, Nizozemí ´- Suzanne Klomp a NEST: Småland / režie Suzanne Klomp

    The Bimatayim Theater Company Givatayim, Israel – Pavel Kohout: Taková láska / režie Miri Lehrmann-Beer

    Te-Nord Oslo, Norsko – Sonia Mona Din: Shabbana / režie Te Nor

    Nominované české soubory (budou určitě)

    V závorce je přehlídka, ze které inscenace na Hronov postoupila.

    DS Ty-já-tr/Bylo nebylo, Divadlo Radar Praha / režie Luděk Horký s Martinem Písaříkem
    Luděk Horký: Pohádky do kapsy (POPELKA RAKOVNÍK)

    Cirkus Mlejn Praha / kolektivní režie
    Kolektiv souboru: Postav na čaj! (OTEVŘENO KOLÍN)

    Divadelní soubor Jana Honsy Karolinka / režie Martin Františák
    Martin Františák: Nevěsta (DIVADELNÍ DĚČÍN)

    DS Ty-já-tr/Hrobeso, Divadlo Radar Praha / režie Luděk Horký
    Friedrich Dürrenmatt: Frank pátý (DIVADELNÍ DĚČÍN)

    Frei Körper Kultur Svitavy / režie Jan Mocek a Jan Hofman
    Jan Mocek a Jan Hofman: Wir tanzen konzentriert! (ŠRÁMKŮV PÍSEK)

    DDS Hladká vrtule 3. ZŠ Slaný / režie Kateřina a Jiří Rezkovi, František Oplatek
    Kateřina Rezková: Božka aneb Jak to možná nebylo? (DĚTSKÁ SCÉNA TRUTNOV)

    Kusy lidí ZUŠ Žerotín Olomouc / režie Ivana Němečková
    Kolektiv souboru s použitím textů skupin Mňága a Žďorp: Lidé jsou spokojeni (WOLKRŮV PROSTĚJOV)

    Studio Divadla Dagmar a pedagogické školy Karlovy Vary / režie Hana Franková
    Vladimír Fekar: Sestra (MLADÁ SCÉNA ÚSTÍ NAD ORLICÍ)

     

    Doporučené české soubory (budou jen někteří)

    V pořadí, které určila programová rada JH; do programu se zaručeně vše nedostane…

    Rádobydivadlo Klapý / režie Jaroslav Kodeš
    Josef Tejkl: Elegie tyrolská (DIVADELNÍ DĚČÍN)

    Geisslers Hofcomoedianten Kuks / režie Petr Hašek
    Fitzli Putzli: Fitzli Putzli (DIVADELNÍ DĚČÍN)

    Tichý Jelen Roztoky / režie Jiří Jelínek
    William  Shakespeare, Jiří Jelínek: Richard 3 (LOUTKÁŘSKÁ CHRUDIM – předešlý rok)

    Dva ve jhách Praha / režie Lucie Páchová
    Lucie Páchová: Z ALB (MLADÁ SCÉNA ÚSTÍ NAD ORLICÍ)

    Divadlo Exil, o. s. Pardubice / režie Jana Tichá,
    Jiří Brdečka: Limonádový Joe (DIVADELNÍ DĚČÍN)

    Antonín D.S. – Krvik Totr Praha / režie Martin J. Švejda
    Daniil Charms: Jelizaveta Bam (malý totalitní melodram) (ŠRÁMKŮV PÍSEK)

    DS Doveda Sloupnice / režie Markéta Světlíková
    Pietro Garinei, Sandro Giovannini, Renato Rascel a Domenico Modugno: Alelujá, dobří lidé (KDP VYSOKÉ NAD JIZEROU)

    TANEC, TANEC… / Komponovaný program z vystoupení celostátní přehlídky scénického tance v Jablonci nad Nisou 2009 (TANEC, TANEC… JABLONEC)

    ZUŠ Sedlec-Prčice
    na hudbu Thomase Newmana, choreografie Vendula Dědová: Obrazy

    Parau Parau Jablonec nad Nisou (TANEC, TANEC… JABLONEC)
    Petra Endlerová a kolektiv souboru na hudbu B. Smetany Má vlast – Vltava: Karlův most (TANEC, TANEC… JABLONEC)

    NOTA ZUŠ B. Smetany Plzeň
    na hudbu Eternal seekers a Lenky Dusilové, choreografie Lenka Jíšová a kolektiv souboru: Syndrom neklidných nohou (TANEC, TANEC… JABLONEC)

    Bandance Praha na hudbu Jáchyma Šolara, choreografie Jan Schmidt a kolektiv souboru: MOL??
    LDO ZUŠ Trutnov

    Antonín D.S. Praha / režie Martin J. Švejda
    Martin J. Švejda: Škorpil Intelektual Show + Partneři.cz (ŠRÁMKŮV PÍSEK)

    Divadlo Zdrhovadlo Klášterec nad Ohří / režie Václav Polda
    Bohumil Hrabal: Příliš hlučná samota (DIVADELNÍ DĚČÍN)

    DS Nová generace při DS TJ Sokol Lázně Toušeň / režie Filip Müller
    Václav Hrabě, Filip Müller: Vnitřní démon (DIVADELNÍ DĚČÍN)

    OLD­stars o. s. Praha / režie Tomáš Staněk
    Joe Penhall: Slyšet hlasy (MLADÁ SCÉNA ÚSTÍ NAD ORLICÍ

    Na poslední chvíli ZUŠ Ostrov / režie Lucie Veličková
    Lucie Veličková podle Alexandry Berkové: Čekárna (WOLKRŮV PROSTĚJOV)

    Divadelní klub Jirásek Česká Lípa / režie Václav Klapka
    Anton Pavlovič Čechov: Medvěd (DIVADELNÍ DĚČÍN)

    Potrvá Praha / režie Vojtěch Poláček
    Vojtěch Poláček: Romeo: Poslední štace? (ŠRÁMKŮV PÍSEK)

    Studio Dům Brno / režie Eva Tálská
    Eva Tálská: Výprodej snů (WOLKRŮV PROSTĚJOV)

    Studio Divadla Dagmar a pedagogické školy Karlovy Vary / režie: Hana Franková
    Jakub Anděl: Sbal psa a vypadni (KAŠKOVA ZBRASLAV)

    COŽE? Praha / kolektivní režie
    Lukáš Rais: Posnídám později (KAŠKOVA ZBRASLAV)

    DS Mrsťa Prsťa při ZUŠ Kouřim / režie Martin Drahovzal
    Martin Drahovzal podle románu Choderlose de Laclose a mediálních inspirací: Valmontovy nebezpečné známosti (DIVADELNÍ DĚČÍN)

    Kühlschränke Plzeň / režie Marie Nováková
    Marie Nováková: Žalář (WOLKRŮV PROSTĚJOV)

     

    DEFILÉ VYBRANÝCH ÚČASTNÍKŮ POHÁRKU SČDO 2010

    Jakub Včelička (DS Na poslední chvíli Ostrov)
    Karel Čapek: Paštika (Pan Michl)
    Jakub Krejča (DS Na poslední chvíli Ostrov)
    Pavlína Brzáková: Gotomomo gorolo − vyprávění sibiřskejch Evenků (Evenk)
    Jakub Krejča a Klára Jírovská (DS Na poslední chvíli Ostrov)
    J.K. Tyl: Čert na zemi (Salamandr, Kačena)
    Michal Nedvěd a Pavel Panenka (DS Karel Čapek Děčín)
    Karel Čapek: Povídky z kapes – Básník (Komisař Mejzlík, básník Nerad)
    Jan Večeřa a Hana Žáková (DS MKZ Horšovský Týn)
    Miro Gavranl: Pacient doktora Freuda (Hitler, Kristýna)
    Ludmila Panenková (DS Karel Čapek Děčín)
    Jiří Just: Promiň, Arnolde (Umělkyně)
    Kristýna Hostáková (Divadlo Jesličky ZUŠ Na Střezině Hradec Králové)
    Iva Klestilová: Jak v Sistrech listí svist (Sestra) (POHÁREK SČDO VELKÁ BYSTŘICE
    DS Žlutičan Žlutice / režie Jaromír Břehový
    Jaromír Břehový: Sborovna (KDP VYSOKÉ NAD JIZEROU)
    Antonín D.S. Praha / režie Martin J. Švejda
    Martin J. Švejda: Žena. Říkejte mi žena (one-woman-show) ŠRÁMKŮV PÍSEK předchozí r.


    Komentáře k článku: Nominace na Jiráskův Hronov

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,