Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Nominace na Ceny Divadelních novin

    O udělení Cen Divadelních novin rozhoduje porota sestavená šéfredaktorem z redaktorů Divadelních novin, stálých přispěvatelů a členů Společnosti pro Divadelní noviny.

    V prvním korespondenčním kole rozhodlo 37 hlasujících o nominacích v jednotlivých kategoriích, o laureátech se rozhoduje ve druhém kole rozpravou a hlasováním. Do druhého kola postoupily tři počiny s nejvyšším počtem bodů, případně další se shodným počtem bodů na třetím místě.

    Bude udělena jedna Cena redakce Divadelních novin, o níž rozhodují redaktoři.

    Ceny budou předány ve vybraném divadle v listopadu.

    Činoherní divadlo

    Jurij Andruchovyč, Dušan D. Pařízek: Moskoviáda, Divadlo X10, Praha, režie Dušan D. Pařízek

    Jiří Havelka & kol.: Vykouření, Divadlo Husa na provázku, Brno, režie Jiří Havelka

    Ingmar Bergman, Jakub Čermák, Jaroslav Čermák ml.: Šepoty a výkřiky, Horácké divadlo Jihlava, režie Jakub Čermák

    Alternativní divadlo

    Lukáš Brychta, Mariana Čížková, Barbora Smolíková & kol.: Climax, Pomezí, Praha, režie Lukáš Brychta

    Jakub Gottwald a kol.: K prameni, REGIONY Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové, režie Jakub Gottwald

    Sjón, Kamila Polívková: Měsíční kámen, Studio Hrdinů, Praha, režie Kamila Polívková

    Eurípidés, Jakub Čermák & kol.: Trójanky, Depresivní děti touží po penězích, Praha, režie Jakub Čermák

    Hudební divadlo

    Eurípidés: Bakchantky, Národní divadlo, Praha, režie Jan Frič

    Richard Strauss: Salome, Národní divadlo Brno, režie David Radok

    Slavomír Hořínka, Petr Boháč, Jana Šrámková: Tak tiše až, Městská divadla pražská, Praha, režie Petr Boháč, Miřenka Čechová

    Taneční a pohybové divadlo

    Radim Vizváry & kol.: Krajina těla, Národní divadlo, Praha, choreografie a režie Radim Vizváry

    Lenka Vagnerová & Company: Riders, Lenka Vagnerová & Company, Praha, choreografie a režie Lenka Vagnerová

    Marie Gourdain, Felix Baumann: Seismic, TANEC PRAHA, z. ú. / PONEC – divadlo pro tanec, tYhle, Matière Mobile, Von B bis Z, LOFFT – DAS THEATER Leipzig, Les SUBS Lyon, CCNR Rilleux-la-pape, choreografie a režie Marie Gourdain a Felix Baumann

    Eliška Brtnická: Thin Skin, Cirkus Mlejn, Praha, režie Eliška Brtnická

    Veronika Poldauf Riedlbauchová: To je andělení!, Divadlo Drak, Hradec Králové, režie Veronika Poldauf Riedlbauchová

    Loutkové a výtvarné divadlo

    Robert Smolík, Antonie Formanová: Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Minor, Praha, režie Robert Smolík

    Peter Galdík, Tomáš Jarkovský: Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník, Divadlo Drak, Hradec Králové, režie Šimon Spišák, Jakub Vašíček

    Hana Voříšková: Nikdy naráz netrápí tě mráz a oblak z komárů, režie Hana Voříšková

    Publikační počin v oblasti divadla

    Bernardeta Babáková, Jana Uhýrková: Návod na přípravu člověka. Genderové stereotypy a zneužití moci, JAMU 2023

    Karolina Plicková: Pozorovat prázdný prostor, NAMU 2023

    Jan Císař, Alena Crhová, Alexandr Gregar ad.: Tekuté Písky (Šrámkův Písek 1957–2021), NIPOS/ARTAMA 2022

    Ženský herecký výkon sezony bez ohledu na žánr

    Karolína Baranová: Marie Antoinetta, David Adjmi – Marie Antoinetta, Divadlo F. X. Šaldy, Liberec, režie Janka Ryšánek Schmiedtová

    Kateřina Císařová: Káťa, Lev Nikolajevič Tolstoj, Armin Petras – Vzkříšení, Divadlo Na zábradlí, Praha, režie Jan Mikulášek

    Anežka Kubátová: Daňa, Daňa Horáková, Anna Klimešová, Petr Erbes – O Pavlovi, Divadlo Na zábradlí, Praha, režie Anna Klimešová

    Jana Oľhová: Iokasté, Lukáš Brutovský – Iokasté, Městská divadla pražská, Praha, režie Lukáš Brutovský

    Mužský herecký výkon sezony bez ohledu na žánr

    Jan Cina: Máni Stein, Sjón, Kamila Polívková – Měsíční kámen, Studio Hrdinů, Praha, režie Kamila Polívková

    Jan Hájek: Josef, Matěj Samec – Dech, MeetFactory, Praha, režie Natália Deáková

    Martin Pechlát: Otto von F., Jurij Andruchovyč, Dušan D. Pařízek – Moskoviáda, Divadlo X10, Praha, režie Dušan D. Pařízek

    • Autor:
    • Publikováno: 1. října 2023

    Komentáře k článku: Nominace na Ceny Divadelních novin

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,