Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2019

ročník 28
17. 9.–30. 10. 2019
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • Hledat
  • Facebook Divadelních novin

    Nominace Cen Thálie za rok 2013

    V sobotu 29. března vyhlásí Herecká asociace v historické budově pražského Národního divadla Cen Thálie za minulý rok. Výroční ocenění se udělují za mimořádné jevištní výkony v činohře, opeře, baletu a v muzikálu a operetě, a to v inscenacích, které měly premiéry na českých jevištích v roce 2013. Šéfové odborných porot včera oznámili nominace v jednotlivých kategoriích.

    Tradiční ceny Thalie - skleněné vázy z dílny Bořka Šípka. FOTO archiv

    Tradiční ceny Thálie – skleněné vázy z dílny Bořka Šípka. FOTO archiv

    Pět nominací získali herci pražského Národního divadla, čtyři z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a tři členové Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Dvakrát jde o produkce pražského Divadla Hybernia, vždy ve spolupráci s Městským divadlem Brno. Nominace se týkají dalších deseti scén z devíti měst.

    O laureátech rozhodují na základě návrhu porot členové kolegia, v jehož čele je skladatel Zdeněk Barták. Mohou udělit i zvláštní cenu za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění v kterémkoliv z oborů. Prezidium Herecké asociace pak udělí – s přihlédnutím k návrhu porot – ceny za celoživotní mistrovství. Je také oprávněno udělit Thálii za dosavadní mimořádné výkony herečce nebo herci do 33 let z oboru činohry.

    Nominace na divadelní ceny Thálie za rok 2013

    FOTO archiv

    FOTO archiv

    Ženský výkon v činohře

    Jana Kubátová (Maureen ve hře Martina McDonagha Kráska z Leenane, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)

    Tereza Novotná (titulní role ve hře Henrika Ibsena Nora, Slovácké divadlo, Uherské Hradiště)

    Tereza Vilišová (Amy ve hře Daniela C. Jacksona Můj romantický příběh, Divadlo Petra Bezruče, Ostrava)

    Širší nominace:

    Lenka Krčková – role Františka v inscenaci Advent (Jihočeské divadlo České Budějovice)

    Carmen Mayerová – role Rose v inscenaci Poslední romance (Divadlo Ungelt Praha)

    Zuzana Mixová – role Virginie v inscenaci Miláček (Městské Divadlo Kladno)

    Tereza Richtrová – role Anna v inscenaci Periferie (Moravské divadlo Olomouc)

    Kamila Sedlárová – role Lady Torranceová v inscenaci Sestup Orfeův (Klicperovo divadlo Hradec Králové)

    Pavlína Štorková – role Jenny v inscenaci Žebrácká opera (Klicperovo divadlo Hradec Králové)

    Markéta Tallerová – role Myrtle v inscenaci Králova řeč (Divadlo F. X. Šaldy Liberec)

    ///

    Mužský výkon v činohře

    Karel Dobrý (Pařez – Andrej Danilovič ve hře Vladimira Sorokina Den opričníka, Studio Hrdinů, Praha)

    Miloslav König (Georges Duroy ve hře Guye de Maupassanta Miláček, Městské divadlo Kladno)

    Petr Mikeska (Paul Verlain ve hře Christophera Hamptona Úplné zatmění, Městské divadlo Mladá Boleslav)

    Širší nominace:

    Štěpán Benoni – role Christopher v inscenaci Podivný případ se psem (Městské Divadlo Kladno)

    Miroslav Krobot – role Petr Sorin v inscenaci Racek (Dejvické divadlo Praha)

    Martin Polách – role Lionel Logue v inscenaci Králova řeč (Divadlo F. X. Šaldy Liberec)

    Matouš Ruml – role Artur Rimbaud v inscenaci Úplné zatmění (Městské divadlo Mladá Boleslav)

    Jan Sklenář – role Macheath v inscenaci Žebrácká opera (Klicperovo divadlo Hradec Králové)

    Martin Sláma– role Bertie v inscenaci Králova řeč (Národní divadlo Brno)

    Tomáš Šulaj – role Helmer v inscenaci Nora (Slovácké divadlo Uherské Hradiště)

    ///

    Ženský výkon v opeře

    Maida Hundelingová (Elsa z Brabantu v opeře Richarda Wagnera Lohengrin, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

    Daniela Straková Šedrlová (Donna Elvíra v opeře W. A. Mozarta Don Giovanni, Národní divadlo, Brno)

    Jana Šrejma Kačírková (titulní role v opeře Gaetana Donizettiho Anna Bolena, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

    Širší nominace:

    Michaela Kapustová – role Jana Seymourová v inscenaci Anna Bolena (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

    Václava Krejčí Housková – role Smeton v inscenaci Anna Bolena (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

    Simona Mrázová – role Káča v inscenaci Čert a Káča (Slezské divadlo Opava)

    Alžběta Vomáčková – role Preziosilla v inscenaci Síla osudu (Divadlo F. X. Šaldy Liberec)

    Jana Wallingerová – role Hermia v inscenaci Sen noci svatojánské (Národní divadlo Brno)

    ///

    Mužský výkon v opeře

    Jiří Brückler (markýze Rodrigo v opeře Giuseppe Verdiho Don Carlo, Státní opera – Národní divadlo, Praha)

    Jiří Přibyl (titulní role v opeře Giuseppe Verdiho Falstaff, Moravské divadlo, Olomouc)

    Richard Samek (Faust v opeře Charlese Gounoda Faust a Markétka, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)

    Širší nominace:

    Rafael Alvarez – role Don Alvaro v inscenaci Síla osudu (Divadlo F. X. Šaldy Liberec)

    Luciano Mastro – role Lord Richard Percy v inscenaci Anna Bolena (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

    Nikolaj Někrasov – role Baron Scarpia v inscenaci Tosca (Divadlo J. K. Tyla Plzeň)

    David Szendiuch – role Jindřich VIII. v inscenaci Anna Bolena (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

    Jevhen Šokalo – role Bottom v inscenaci Sen noci svatojánské (Národní divadlo Brno)

    ///

    Ženský výkon v kategorii Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr

    Monika Absolonová (titulní role v muzikálu Mary Poppins, Divadlo Hybernia, Praha)

    Lucie Bergerová (Alžběta Báthoryová v muzikálu Báthoryčka, Těšínské divadlo, Český Těšín)

    Martina Šnytová (Helena v operetě Jacquese Offenbacha Krásná Helena, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

    Širší nominace:

    Svetlana Janotová – role Alexandra Owensová v inscenaci Flashdance (Městské divadlo Brno)

    Zuzana Krištofová Kolářová – role Pavoučí žena /Aurora v inscenaci Polibek pavoučí ženy (Divadlo J. K. Tyla Plzeň)

    Zuzana Offenbartl Dovalová – role Eva Olmerová v inscenaci Nezemřela jsem… ze života Evy Olmerové (NaDřeň production, uvedeno v Divadle v Dlouhé Praha)

    Markéta Procházková – role Mimi Marquez v inscenaci Rent /nastudováno v anglickém originále/ (Gallimaufry production, uvedeno v Divadle Na Prádle Praha)

    Kamila Sedlárová – role Marilyn Monroe v inscenaci Marilyn /Překrásné děcko/ (Klicperovo divadlo Hradec Králové)

    ///

     Mužský výkon v kategorii Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr

    Aleš Briscein (Paris v operetě Jacquese Offenbacha Krásná Helena, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

    Marek Holý (titulní role v muzikálu Zorro, Divadlo Hybernia, Praha)

    Jiří Langmajer (Maurice Chevalier v muzikálu Mata Hari, Divadlo Broadway, Praha)

    Širší nominace:

    Václav Noid Bárta – role Daniel v inscenaci Lucie, větší než malé množství lásky (Hudební divadlo Karlín Praha)

    Jan Bendig – role Honza v inscenaci Superstar Company (JUDr. Emil Ščuka, uvedeno v Divadle v Korunní a na Nové scéně ND Praha)

    Josef Moravec – role Josef v inscenaci Gabriel von Eisenstein (Divadlo F. X. Šaldy Liberec) s přihlédnutím k roli Boleslav Baraňski v inscenaci Polská krev (Divadlo J. K. Tyla Plzeň)

    Aleš Slanina – role Rozumbrad v inscenaci Kočky /Cats/ (Městské divadlo Brno)

    Peter Strenáčik – role Panter Baghíra v inscenaci Mauglí – Jsme jedné krve… (Michal Kocourek – Hamlet production a.s., Divadlo Kalich Praha) s přihlédnutím k roli Mráze v inscenaci Děvčátko (Studio Dva, uvedeno ve Studiu Dva Divadla Praha)

    ///

    Ženský výkon v kategorii Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr

    Martina Diblíková (matka v baletu Krvavá svatba, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)

    Marta Drastíková (Julie v baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie, Národní divadlo, Praha)

    Nikola Márová (Královna Mab v baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie, Národní divadlo, Praha)

    Širší nominace:

    Ivona Jeličová – sólo v inscenaci Osudová láska /Zjasněná noc/ (Národní divadlo Brno)

    Markéta Pospíšilová – role Odetta-Odilie v inscenaci Labutí jezero (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

    Olga Borisova Pračikova – role Juliána v inscenaci Balady (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

    Jana Schweitzerová – role Margita Bílá v inscenaci Café Reichenberg (Divadlo F. X. Šaldy Liberec)

    Eriko Wakizono – role Nikia v inscenaci Bajadéra (Národní divadlo Brno)

    ///

    Mužský výkon v kategorii Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr

    Vikor Svidró (titulní role v baletu Kauza Kafka, Jihočeské divadlo, České Budějovice)

    Matěj Šust (Merkucio v baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie, Národní divadlo, Praha)

    Ondřej Vinklát (Romeo v baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie, Národní divadlo, Praha)

    Širší nominace:

    Michal Kováč – role Merkucio v inscenaci Romeo a Julie (Moravské divadlo Olomouc)

    Michal Lewandowski – role Jan v inscenaci Balady (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

    Giovanni Rotolo – role Tybalt v inscenaci Romeo a Julie (Národní divadlo Praha)

    Vladimír Vašků – sólo v inscenaci Návraty domů /Trio g moll/ (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

    Adam Zvonař – role Toník v inscenaci Čarodějův učeň (Národní divadlo Praha)

    ///

    Repro archiv Cen Thalie

    Repro archiv Cen Thalie

    Kolegium CENY THÁLIE 2013:

    Předseda: Barták Zdeněk

    Členové: Červená Soňa / Brabec Zbyněk / Harapes Vlastimil / Hrubý Václav / Mejzlík Miloslav / Nečas Vladimír / Paterová Jana / Špelda Josef

    ///

    Odborné poroty jednotlivých kategorií:

    Činohra: Jana Paterová (předsedkyně), Ljuba Benešová, Tomáš Engel, Alexandra Gasnárková, Jiří Hanák, Ondřej Kepka, Taťjana Lazorčáková, Luděk Nešleha, Ladislav Slíva, Jaroslav Someš, Jan Šotkovský, Radka Tesárková, Michal Zahálka.

    Opera: Zbyněk Brabec (předseda), Jan Dehner, Magdaléna Hajóssyová, Helena Havlíková, Ivan Ruml, Pavel Stejskal, Tomáš Šimerda, Jan Štych.

    Muzikál, opereta nebo jiný hudebnědramatický žánr: Zdeněk Barták (předseda), Patrick Fridrichovský, Jiří Horký, Eduard Krečmar, Ivan Misař, Jolana Nováková, Lumír Olšovský, Gustav Oplustil, Michael Prostějovský a Ivan Zelenka.

    Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr: Vladimír Nečas (předseda), Ljubov Dančenko, Lucie Dercsényiová, Kateřina Franková Dedková, Jiří Horák, Ivanka Kubicová, Astrid Štúrová.

    /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 30. ledna 2014

    Komentáře k článku: Nominace Cen Thálie za rok 2013

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,