Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  21. listopad se blíží

  Kompletní program Noci divadel, která se uskuteční 21. listopadu, byl zveřejněn na webových stránkách www.nocdivadel.cz. Česká, moravská a slezská divadla si opět připravila pestrý program, neméně zajímavý je však i letošní doprovodný program. I v letošním roce byla vyhlášena divácká fotografická soutěž a partnerem Noci divadel podporuje je projekt Na Dřeň zaměřující se na rozšíření řad dárců kostní dřeně v České republice.

  Noc-poster

  Kampaň Noc divadel Na dřeň se zaměřuje na šíření informací o léčbě leukémie. Právě mezi návštěvníky Noci divadel je řada potencionálních dárců kostní dřeně ve věku mezi 18 a 35 lety, proto v letošním roce spolupracujeme s organizací Na dřeň. Divadla, která se účastní Noci divadel 2015 a připojila se k této kampani, nabízejí možnost vybrat si dvě vstupenky na libovolné představení každému, kdo mezi 21. listopadem 2015 a 30. červnem 2016 prokáže svou registraci v některém náborovém místě (více informací nawww.nadren.eu a www.nocdivadel.cz).

  V rámci Noci divadel 2015 Institut umění- Divadelní ústav také vyhlašuje již druhý ročník fotografické soutěže. Zúčastnit se může každý divák, který navštíví některou z aktivit Noci divadel 2015. Soutěž je vyhlášena ve 4 různých kategoriích. Nejlepší snímky se připojí do rozšířené verze výstavy Noc divadel 2014 objektivem diváků, která vznikla v loňskem roce a po své cestě po divadlech a kulturních institucích v ČR bude 21. listopadu k vidění v Infocentru Noci divadel v Institut umění – Divadelním ústavu.

  Noc divadel - Švandovo divadlo. FOTO archiv

  Noc divadel – Švandovo divadlo. FOTO archiv

  Program Noci divadel je i letos pestrý, počet zapojených divadel a měst opět stoupl. Účastníci se mohou těšit na workshopy, představení pro děti i dospělé, koncerty, projekce, diskuse, prohlídky zákulisí, přednášky ale také např. dílnu dabingu, akce související s uprchlickou krizí nebo bojovou hru pro děti.

  Například v Praze začíná svůj program Studio Alta Otevřenou snídaní, v rámci kterénávštěvníci společně s lidmi nejrůznějších národností a věrovyznání ochutnají delikatesy z celéhosvěta. Různorodý program připravují i Městská divadla pražská, kde diváci navštíví swingovou tančírnu, zhlédnou módní přehlídku, užijí si písničkový program a třeba i vyhrají nějakou neobvyklou divadelně-zážitkovou cenu v tombole. Pokud návštěvníci zavítají do Archy, mohou se stát hlavními hrdiny událostí revolučního roku 1989 v rámci jedinečného projektu Konkurz na revoluci argentinské divadelní režisérky Loly Arias. V Divadle Kampa mohou podniknout zážitkovou cestu Uprchněte s námi: Kampak? Divadlo Kampa!, jejíž výtěžek bude věnován nadaci Člověk v tísni na pomoc v Sýrii. Vůbec poprvé se do Noci divadel zapojila například Městská knihovna v Praze, které pro své návštěvníky v poledne otevírá divadelní kavárnu U Maryši a připravuje i další zajímavý program včetně scénických čtení. Naopak již ostřílený účastník Noci divadel Švandovo divadlo nabídne improvizace, koncerty, program pro děti a soubor Buchty a loutky zde již tradičně spustí svůj Automat na filmy.

  Noc divadel - Plzeň. Repro archiv

  Noc divadel – Plzeň. Repro archiv

  Do Noci divadel 2015 se ale samozřejmě zapojila i mimopražská divadla. Účastní se jí například všechna ostravská profesionální divadla, která letos vytvořila kromě vlastních akcí i společný program v podobě Noční poutě podzimní Ostravou po jednotlivých divadelních scénách. Společný program připravila i olomoucká divadla, která lákají návštěvníky na interaktivní hru o ceny. Všechny své budovy otevře Národní divadlo Brno, Divadlo Bolka Polívky chystá prohlídku divadla s příběhem a polívkou, prohlídky nabízí také Městské divadlo Brno, koncert můžete navštívit třeba v HaDivadle. Divadlo Kladno pro účastníky připravuje ukázku z nové pohádky České Vánoce Josefa Lady, představení Nekonečný příběh, výtvarné a loutkářské dílny, soutěžní bojovou hru pro děti, prohlídku zrekonstruované budovy s architektem Davidem Vávrou, tančírnu a čtení na dobrou noc. V Divadle J. K. Tyla v Plzni bude možné navštívit aranžovanou zkoušku inscenace Úklady a láska anebo si třeba prohlédnout zákulisí staré budovy se šéfem opery Tomášem Pilařem, případně pak i zajít na sitespecific prohlídku Nového divadla. Jihočeské divadlo připravilo bohatý hudební program včetně workshopu židovských tanců, program Malého divadla bude spojen s tematikou filmu a chystá se tu také řada dílen – dabingová, maskérská, filmově triková. Letošním nováčkem v řadách účastnících se divadel je Činoherní studio v Ústí nad Labem, které kromě představená nabídne činoherkvíz a komentovanou prohlídku budovy.

  Noc 2015-logo

  Stejně jako v loňském roce otevře budovu veřejnosti Institut umění – Divadelní ústav a nabídne kromě Infocentra Noci divadel také projekce fotografií z divadelních inscenací Činoherního klubu, výstavu věnovanou režisérovi Petru Léblovi, uměnovědnou prohlídku sídla Institutu umění – Divadelního ústavu v Menhartovském paláci, video-instalaci pro jednoho diváka a workshop Loutkové pohádky na útěku, jehož výstupy budou věnovány do uprchlických zařízení v ČR.

  • Autor:
  • Publikováno: 13. listopadu 2015

  Komentáře k článku: 21. listopad se blíží

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,