Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

  Noc divadel proběhne již tuto sobotu

  11. ročník největšího divadelního svátku s podtitulem „Hoří!“ nabídne netradiční program ve 32 městech ČR. Do projektu je aktuálně zapojených téměř 90 divadel. Inspirací pro letošní téma jsou výročí spojená s historií Národního divadla, ale jako každý rok je téma otevřené nejširšímu spektru interpretací a ztvárnění ze strany pořadatelů.

  Vizuál k letošní Noci divadel. Foto: IDU

  Téma “Hoří!” zohledňují ve svém programu dvě třetiny zapojených divadel například připomenutím požárů divadelních budov v Praze, Plzni, Brně či Třeboni, hravým nahlédnutím do bezpečnostních protipožárních opatření, ale i volbou titulů či témat, které zohledňují žár, oheň či zápal pro něco nebo někoho. Hasičskou poetickou zábavu připravuje Národní divadlo moravskoslezské, čtyři požáry nejstarší divadelní budovy ve střední Evropě si diváci připomenou v brněnské Redutě a dramaturgickým hitem letošního ročníku je hra Lucerna či jiné tituly, kde hrdinové hoří například láskou, říká Martina Pecková Černá, autorka konceptu Noci divadel v ČR.

  I další nabídka programu je tradičně velmi pestrá. Pražské Divadlo DISK, studentská scéna DAMU, například chystá celodenní bohatý program v podobě workshopu divadelního líčení, pohybového workshopu, představení ukrajinských studentek, scénických čtení, závěrečného koncertu kapely Hihihahaholky a spousty dalšího.

  Kulturní a vzdělávací centrum Prahy 13 KD Mlejn nabídne teenagerům od 13 do 19 let workshop pantomimy vedený mexickým umělcem Rafaelem Degarem a následně dvě představení plná pantomimy a masek v podání mexického souboru Compañía de teatro súbito.

  Liberecké Naivní divadlo chystá pro malé diváky a jejich doprovod představení Pohádka do dlaně a následně interaktivní hru Divadelní šipkovaná, během které návštěvníci zavítají do běžně nepřístupných prostor liberecké loutkové scény. Na své si večer přijdou i starší diváci při první repríze novinky Horror Vacui.

  Městské divadlo Kladno nabídne IMPROshow, ve které se střetnou herečtí profesionálové kladenského divadla s ostřílenými členy souboru IMPROvariace. Poté budou mít návštěvníci možnost neformálně konverzovat s herci o divadelní praxi v rámci programu Na pokec. Večer pak kladenská scéna za snížené vstupné odehraje 39 stupňů – groteskní parodii špionážních thrillerů.

  Divadlo Šumperk zahájí svůj program interaktivním dětským koutkem, následovat bude představení Vše o mužích, po kterém se návštěvníci vydají na Divadelní stezku, zahrají si Divadelní kvíz a na závěr si užijí Ohňovou show a divadelní party s DJem.

  Institut umění – Divadelní ústav (IDU), koordinátor akce Noc divadel, otevře 18. 11. pro návštěvníky nejen svou hlavní budovu IDU (Celetná 17, Praha 1), ale také druhou budovu IDU na adrese Nekázanka 16.

  Pro rodiny s dětmi je od 14 do 19 hodin připravena akční bojovka s názvem IDU v žáru Noci divadel se 7 stanovišti. Hra má dvě úrovně obtížnosti. Program startuje v hlavní budově IDU (Celetná 17, Praha 1). Za splnění každého úkolu získají hráči sirku, která jim na konci umožní „zapálit“ oheň. Jednotlivá stanoviště jsou umístěna uvnitř obou zmíněných budov IDU. Vstup je volný a rezervace není nutná.

  Pro více informací o programu Noci divadel můžete během dne volat na číslo: 224 809 111, případně navštívit Infocentrum Noci divadel v hlavní budově IDU, které bude otevřené od 14 do 20 hodin.

  Akce je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který v roce 2008 odstartovalo chorvatské divadlo Dubrava. Myšlenka společného divadelního svátku se postupně rozšířila do dalších evropských zemí, pravidelně se koná na Slovensku, v Bulharsku či ve vybraných německých a španělských městech. Přes 50 tisíc lidí v České republice najde každoročně třetí listopadovou sobotu cestu do divadla. Noc divadel v ČR je největší akcí v rámci European Theatre Night. Ohlédnutí za uplynulými ročníky akce ve fotografiích a textech nabízí česko-anglická publikace Divadlo dnem i nocí, kterou je možné zakoupit
  v e-shopu PROSPERO.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. listopadu 2023

  Komentáře k článku: Noc divadel proběhne již tuto sobotu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,