Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ni zisk, ni slávu!

  XVI. všesokolský slet, největší (nejen) sportovní událost v České republice v letošním roce, se uskuteční v Praze v týdnu od 1. do 6. července. Nabízí nejen programy hromadných cvičení v Eden Aréně, ale i mnoho kulturních akcí.

  Finální program sletu byl odhalen minulý týden v Národním divadle. Jedna z nejatraktivnějších součástí sletu se uskuteční hned na úvod 1. července. V zahajovacím Sletovém průvodu se vydá centrem Prahy na 13.000 domácích i zahraničních sokolů. Řada sportovních, společenských a kulturních akcí pak vyvrcholí divácky atraktivním programem hromadných cvičení. 15.000 cvičenců, z toho 1500 ze zahraničí, předvede na stadionu v Edenu třináct skladeb. Jedenáct z nich je připraveno sokolským hnutím, včetně jedné skladby česko-slovenské (symbolicky pojmenované Spolu), s jednou skladbou se představí Česká asociace Sport pro všechny a s jednou skladbou vystoupí hosté ze zahraničí. Letošní ročník připomene i 100 let samostatné republiky a klíčovou roli, kterou při jejím založení sokolové hráli – slet je součástí oficiálních republikjových oslav výročí.

  Dvě tváře hromadných cvičení

  Slet nabídne dva odlišně komponované programy hromadných skladeb s různým scénickým pojetím a za rozdílných světelných podmínek.  Ve čtvrtek 5. července bude program v Edenu slavnostně zahájen ve 21:00, následovat bude provedení jedenácti hromadných skladeb za umělého osvětlení. O den později bude program zahájen již ve 14:00. Na řadě bude další série deseti skladeb včetně těch pro nejnižší věkové kategorie. Odpolední program vyvrcholí slavnostním zakončením všesokolského sletu, při kterém se na ploše sejdou cvičenci ze všech sletových skladeb.

  Každý z programů je originální svým programem, scénickým provedením, atmosférou. Rozhodně neprohloupí ten, kdo se přijde podívat na oba dny, zve do Edenu náčelník České obce sokolské Petr Svoboda, který má program v Edenu na starosti.

  Vedle sportu také kultura aneb Kde domov můj

  Slet bude mít tradičně kromě sportovní i svou kulturní část. Například na scéně Národního divadla u příležitosti slavnostního zahájení vystoupí v neděli 1. července soubor sokolského Divadla pod Petřínem, což bude údajně poprvé za dobu existence Národního divadla, kdy v něm odehrají své představení ochotníci. Díla předních českých výtvarníků inspirovaná Sletem a Sokolem zase poslouží jako předlohy pro sletové pohlednice. Po Praze se také chystá mnoho dalších vystoupení, výstav a doprovodných akcí. Kulturní a společesnké akce, tedy sletový program nazvaný Kde domov můj najdete zde.

  Předsletová horečka u nás vrcholí a moji kolegové i já se na slet samozřejmě moc těšíme. Na setkání s ostatními sokoly z Čech i ze zahraničí, s našimi partnerskými organizacemi a hlavně s veřejností. Jsem ráda, že dokážeme nabídnout tak široký a pestrý program a že naši ochotníci to dotáhli až na prkna Národního divadla, uvádí starostka České obce sokolské Hana Moučková.

  Premiéra v Národním divadle

  Na scéně Národního divadla v neděli 1. července poprvé za dobu jeho existence odehrají představení ochotníci – sokolské amatérské soubory Divadlo pod Petřínem, Soubor písní a tanců Josefa Vycpálka a Divadelní spolek Lázně Toušeň zahrají komedii Ladislava Stroupežnického Naši furianti. Hlavní dohled nad představením bude mít režisér Bohumil Gondík. Je to velký závazek, ale samozřejmě také zážitek, který se v mé divadelní kariéře se už nikdy nemusí opakovat, přiznává režisér Divadla pod Petřínem Bohumil Gondík.

  Sokol Gala: špičkový sport v sokolském podání

  Program Sokol Gala bude přehlídkou toho nejlepšího sokolského výkonnostního a vrcholového sportu. Divákům v úterý 3. července v 19 hodin předvede v pražské O2 Aréně své dovednosti na 500 vystupujících, zástupců více než 20 tradičních i méně tradičních sportů z České obce sokolské a také zahraniční hosté z Kanady, Dánska a Slovinska. Diváci se mohou těšit na pořad komponovaný ze sportovních a tanečních vystoupení, doprovázený unikátními archivními záběry slavných sokolských sportovců a mluveným slovem komentátorů. Průvodcem večerem bude divadelní soubor Cirk La Putyka, řada jehož členů prošla sokolskými oddíly. V programu se objeví třeba i capoeira, mašeři, šerm, taekwondo nebo teamgym. Mezi sportovci najdeme mnoho mistrů republiky, účastníků z mistrovství Evropy, světových šampionátů a olympijských her.

  FOTO Slet

  Vzniká kolekce obrazů se sletovou a sokolskou tematikou

  Letošní slet navazuje na předválečnou tradici, kdy na výtvarné stránce akce spolupracovali významní výtvarníci své doby, například Mikoláš Aleš, Max Švabinský nebo Alfons Mucha. Česká obec sokolská letos iniciovala vznik kolekce výtvarných děl inspitovaných sletovou a sokolskou tematikou, do níž přispěli Stanislav Diviš, Michal Cihlář, Ivan Komárek, Aleš Najbrt, Pavel Roučka, Zdeněk Netopil a Jakub Špaňhel. Díla budou vystavena například během slavnostního zahájení v Národním divalde či během hromadných cvičení na stadionu v Edenu.

  Výzvu k účasti jsem přijal velmi rád, protože tématu velkých sportovních akcí se věnuji průběžně. Pro současné obrazy jsem použil motivy z pátého Sletu z roku 1907. Chtěl jsem ale, aby výsledná estetika obrazu byla odlehčená, veselá a povzbudivá. Není marné se pokoušet pod perutěmi Sokola křísit pohybovou všestrannost mládeže a zrovna tak propagovat pochopení pro současnou výtvarnou estetiku, říká Stanislav Diviš.

   Ni zisk, ni slávu! – společná výstava Národního muzea a České obce sokolské

  Národní muzeum a Sokol připravili zajímavou výstavu s názvem Ni zisk, ni slávu!. V prostorách Tyršova domu budou návštěvníkům představeny předměty pojící se k historii Sokola a všesokolských sletů či z pozůstalosti Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera. Dominantou celé výstavy bude originál praporu od Josefa Mánesa pro Sokol Pražský z roku 1862. Výstava se koná od 19. června do 8. července, je zdarma a otevřeno bude každý den od 10:00 do 18:00.

  Slet v partnerských médiích

  Česká televize bude od 1. do 6. července denně vysílat sletové zpravodajství ve Sletových minutách na ČT Sport. Sletový průvod 1. července pokryje přímými vstupy  v celkové délce 40 minut. Dne 4. července odvysílá ČT Sport ze záznamu program Sokol Gala, oba programy hromadných cvičení bude vysílat v přímých přenosech na ČT 2, resp. ČT Sport. Letošní novinkou je přímý přenos pátečního slavnostního zakončení na ČT 1.

  V přímých reportážích se z Edenu budou hlásit i reportéři Českého rozhlasu. Obě média spolu s Deníkem navíc plánují bohaté zpravodajské pokrytí všech sletových událostí. Deník svým čtenářům navíc nabídne před začátkem sletového týdne speciální sletovou přílohu s řadou užitečných informací pro účastníky i návštěvníky sletového týdne.

  ///

  PROGRAM XVI VŠESOKOLSKÉHO SLETU 2018

  1. července

  10:00 – 13:00 Sletový průvod (centrum Prahy)

  14:00 Ekumenická mše (Chrám sv. Víta)

  15:30 – 18:00 Program na pódiích

  19:00 Slavnostní zahájení sletu a divadelní představení Naši furianti (historická budova Národního divadla)

  20:15 Noční výstup na Petřín (Tyršův dům)

  1. července

  14:00, 16:00 Loutkové představení (Divadlo Kampa)

  14:30 – 20:00 Program na pódiích

  15:00 – 17:00 Workshop: Taneční odpoledne s Helenou Peer, ČR (OC Eden)

  16:40 – 17:40 Workshop: Rytmická gymnastika s IA Ollerup, Dánsko (Tyršův dům)

  18:00 Přednáška Všesokolské slety objektivem P. Koblice (Divadlo Kampa)

  19:00 Koncert pěveckých sborů Česká píseň (Národní divadlo – Nová scéna)

  1. července

  14:00 – 17:00 Vystoupení na pódiích

  14:00, 16:00 Loutkové představení (Divadlo Kampa)

  14:30 – 17:00 Workshop: Jóga s Jitkou Hilgert, ČR (OC Eden)

  15:00 Divadelní představení Přes přísný zákaz dotýká se sněhu (Národní divadlo – Nová scéna)

  18:00 Přednáška Všesokolské slety objektivem P. Koblice (Divadlo Kampa)

  19:00 Sokol Gala, komponovaný sportovní program (O2 Aréna)

  1. července

  14:00, 16:00 Loutkové představení (Divadlo Kampa)

  14:00 – 17:00 Folklor na piazzettě – české a moravské soubory openair (Národní divadlo – piazzetta)

  14:30 – 17:00 Program na pódiích

  17:00 – 17:50 Workshop: Streetdance s Gerlev P.E & S. Ac., Dánsko (Tyršův dům)

  18:00 Přednáška Všesokolské slety objektivem P. Koblice (Divadlo Kampa)

  18:00 – 18:50 Workshop: Parkour s Gerlev P.E & S. Ac., Dánsko (Tyršův dům)

  19:00 Večer scénického folkloru Naše národní (Národní divadlo – Nová scéna)

  21:00 Setkání s lidovými muzikami (Národní divadlo – foyer Nové scény)

  1. července

  14:00, 16:00 Loutkové představení (Divadlo Kampa)

  18:30 – 21:00 Mezinárodní seminář k problematice HTV (Hotel Slavia)

  21:00 – 23:30 I. program hromadných skladeb (Eden Aréna)

  1. července

  9:00 – 14:00 Mezinárodní seminář k problematice HTV (Hotel Slavia)

  14:00 – 17:00 II. program hromadných skladeb a slavnostní zakončení Sletu (Eden Aréna);

  I. program hromadných vystoupení (5. 7. od 21:00)

  Slavnostní zahájení
  Princezna republika (senioři)
  V peřině (mladší žákyně)
  ČASPV (gymnastická koedukovaná skladba)
  Dánsko (dorost)
  Děti, to je věc! (mladší žactvo)
  Cirkus (starší žactvo)
  Ženobraní (ženy)
  Borci (dorostenci a muži)
  Siluety (dorostenky a ženy)
  Výkonnostní sport ČOS
  Spolu (dorost, muži, ženy)

  II. program hromadných vystoupení (6. 7. od 14:00)

  Spolu (dorost, muži, ženy)
  Noty (předškolní děti)
  Cirkus (starší žactvo)
  Cesta (ženy)
  Méďové (rodiče a ženy)
  Děti, to je věc! (mladší žactvo)
  Ženobraní (ženy)
  Borci (dorostenci a muži)
  Siluety (dorostenky a ženy)
  Princezna republika (senioři)
  Slavnostní zakončení

  ///

  Podrobný program najdete na stránkách Sletu slet2018.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 25. června 2018

  Komentáře k článku: Ni zisk, ni slávu!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,