Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Nevázaný zápisník Josefa Brože (No. 3)

  V konkurenci velkých pařížských blocbusterů, o kterých píšu do aktuálních Divadelních novin 12/2014, nabízím čtenářům i-DN divadelní událost jarní Paříže pro tiché, neřku-li mlčenlivé duše. Vedle Odéonu lze k pařížským scénám usilujícím o vysokou kvalitu počítat například La Colline, jedno z pěti státem subvencovaných pařížských divadel, „národní divadlo“ vedené režisérem Stéphanem Braunsweigem.

  Helena Noguerra a Catherine Hiegel v inscenaci Žena. FOTO ELISABETH CARECCHIO

  Helena Noguerra a Catherine Hiegel v inscenaci Žena. FOTO ELISABETH CARECCHIO

  Bohužel pouze měsíc se tu na jaře hrála mimořádná inscenace Une femme (Žena) Philippa Minyany v režii Marciala Di Fonzo Boa. Příběh ženy Élisabeth (v hlavní roli Catherine Hiegelová) stižené vážnou nemocí a opuštěné ve svém pokoji – patrně čekající na smrt. Žádné veselé téma… Vydává se na cestu svou pamětí, ztrácí se v labyrintu své minulosti. V jednu chvíli k ní do pokoje přijde stará žena… Říká jí, že venku se neodehrává nic méně útěšlivého, než co se děje v pokoji. Za zdmi domu právě vypukla cosi jako apokalypsa. Jsou slyšet výbuchy, za řekou se chystá nějaká oslava. Nebo snad něco jiného? Žena se vydává „za svými duchy do lesa“…

  FOTO ELISABETH CARECCHIO

  V jednu chvíli k ní do pokoje přijde stará žena… FOTO ELISABETH CARECCHIO

  Inscenaci se dostalo řady ohlasů. Hutný text, který osciluje mezi realismem a metaforou, mezi fraškou a dramatem. Obsahuje nádherné pasáže pro ty, kteří v sobě nechají zaznít to lidské, nikoliv jen intelekt, míní v Pariscopu kritička Marie-Céline Nivièrová. Snad tu stojí za informaci, co chystalo divadlo na konec sezony: Maurice Maeterlincka a jeho subtilní Aglavaine et Sélysette z roku 1896. La Colline je vysoce exklusivní divadlo pověstné hrami a inscenacemi, jež neboří sál, ale nabízejí divákům klid. Znepokojení bez ohňostroje, ticho duše, do níž se člověk může ponořit.

  P. S.

  Milan-Kundera.-La-fete-de-l-insignifiance_int_carrousel_news

  Jenom jako drobnost tu připomínám, že kromě – i v českém tisku – hojně komentované knihy La fête de l´insignifiance (Oslava bezvýznamnosti, Gallimard 2014) vyšel v prestižní edici Bibliothèque de la Pléiade třetí svazek Kunderových sebraných spisů: Œuvre III. Díl s „kompletním divadlem“, jež Milan Kundera zahrnuje do svých spisů, oznámil Gallimard dosud jen ve svém bulletinu.


  Komentáře k článku: Nevázaný zápisník Josefa Brože (No. 3)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,