Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Nerozjela se ani točna

  Národní divadlo Brno muselo včera – 6. května – zrušit představení Madama Butterfly v Janáčkově divadle. Důvodem byl totální kolaps spodní strojní jevištní technologie – tedy jevištních stolů a vozů, které zajišťují během představení jednotlivé přestavby mezi výstupy a výměnu dekorací. 369 návštěvníků divadla tak muselo odejít s prázdnou.

  FOTO archiv NdB

  FOTO archiv NdB

  NdB se mohlo pouze omluvit a doufat, že se situace nebude opakovat. S problémem se potýkáme již pár dní, nicméně pokaždé se podařilo systém nahodit tak, aby alespoň částečně fungoval. Od rána na něm pracovala servisní fi rma, v podvečer vše fungovalo. V 18.30 opět totálně zkolaboval celek, nerozjela se ani točna, bez které nelze představení odehrát, aranžmá je na ní postavené. Z toho důvodu došlo nestandardně k zrušení až těsně před představením, za což se divákům ještě jednou omlouváme,“ sdělil ředitel NdB Martin Glaser.

  Kromě spodní jevištní technologie je ve skutečně havarijním stavu technologie horní – čili tahy, na které se zavěšuje dekorace, showfolie pro projekce nebo světla. Již půl roku čas od času kolabuje řídící počítač, což má za následek samovolné sjíždění tahů, třeba i s dekorací během představení. Bohužel, řešení je v tomto okamžiku pouze kompletní rekonstrukce zastaralého systému, která by v tomto případě měla proběhnout o letošních prázdninách spolu s fasádou
  Janáčkova divadla, doplnila provozní náměstkyně NdB Lenka Tesáčková.

  FOTO archiv NdB

  FOTO archiv NdB

  Celé Národní divadlo Brno je dlouhodobě podfinancované. Z účelových dotací na opravu a údržbu šlo jen stěží v minulých letech provést povinné revize a základní údržbu budov. Na systematickou obnovu technologií nebyly prostředky řadu let, proto jsou nyní v havarijním stavu a řešení je ve většině případů pouze kompletní rekonstrukce či obměna. V případě Janáčkova divadla, s výjimkou rekonstrukce fasády a jevištních tahů, která by měla proběhnout o letošních prázdninách, je celková rekonstrukce plánována na sezóny 16/17 a 17/18. Tam bude spadat i zákulisí, které je na hranici snesitelnosti.

  Přišli jsme tak o tržbu 60.362,- Kč, což pro nás v tuto chvíli znamená například peníze na zakoupení 60 párů baletních špiček pro baletky do Labutího jezera, které ovšem odtančí právě během jednoho večera. Nebo pořízení 6 kompletních kostýmů do připravované činoherní inscenace Figarova svatba či měsíční účet za elektřinu v Mahenově divadle, uvedl Martin Glaser. V současné době nezbývá než doufat, že do plánovaných rekonstrukcí technologie vydrží, v ohrožení je i poslední operní premiéra sezóny Tosca v režii uměleckého šéfa opery Jiřího Heřmana, která je plánovaná na 15. 5.

  FOTO archiv NdB

  FOTO archiv NdB

  Vstupenky za zrušené představení můžete vyměnit v předprodeji NdB na Dvořákově 11 do 31. 5. 2015, náhradní představení se uskuteční 10. 6. v 19.00 v Janáčkově divadle.

  • Autor:
  • Publikováno: 7. května 2015

  Komentáře k článku: Nerozjela se ani točna

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,