Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Nejvíce cen Alfréda Radoka získalo Dejvické divadlo

  Výsledky ankety divadelních kritiků a anonymní soutěže o nejlepší novou původní českou a slovenskou divadelní hru – 19. ročník Cen Alfréda Radoka – byly vyhlášeny v sobotu 5. března odpoledne v pražském Divadle Komedie.

  Cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku si odnesl režisér Miroslav Krobot za adaptaci Kaurismäkiho filmu Muž bez minulosti, kterou v české premiéře 21. ledna 2010 uvedlo Dejvické divadlo v Praze. Inscenace tak drží prestižní „trojkorunu“, neboť získala i Cenu Divadelních novin za nejlepší činoherní inscenaci sezony 2009/2010 a s převahou vyhrála i ve výroční anketě našeho listu. Za Mužem bez minulosti skončila inscenace režiséra Jana Mikuláška Korespondence V+W Národního divadla Brno – Divadla Reduta následovaná Handkeho Spíláním publiku 2010 Divadla Komedie (režie Dušan D. Pařízek).

  Cenu Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon obdržel herec David Novotný za titulní roli v Muži bez minulosti. Dejvické divadlo bylo navíc počtvrté v této anketě (předtím za roky 1995, 2002 – spolu s Činoherním klubem, 2006) vyhlášeno divadlem roku.

  Za nejlepší ženský herecký výkon převzala Radokovu cenu Ivana Uhlířová za roli Alžběty v dramatu Ödöna von Horvátha Víra, láska, naděje, které v režii Kamily Polívkové uvádí pražské Divadlo Komedie.

  V kategorii scénografie získal cenu Alfréda Radoka americký režisér a výtvarník Robert Wilson za scénu k Čapkově Věci Makropulos, kterou na podzim loňského roku nastudoval v činohře Národního divadla. Skladatel Aleš Březina byl „Radokem“ oceněn za hudbu k této inscenaci.

  Nejlepší původní českou hrou uvedenou v roce 2010 v české premiéře se stalo Očištění filmaře a dramatika Petra Zelenky, které připravil režisér Martin Glaser v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.

  Talentem roku byl už podruhé (poprvé za rok 2008) vyhlášen režisér Štěpán Pácl. Za ním skončily režisérky Anna Petrželková a Kamila Polívková.

  Jiří Besser, Soňa Červená, Aleš Březina…

  Cenu za inscenaci roku předal ministr kultury Jiří Besser. Za Roberta Wilsona převzala Radokovu cenu představitelka hlavní role Soňa Červená. Přečetla jeho dopis, ve kterém pochválil spolupráci s českou první scénou. „Děkuji nadačnímu fondu za toto prestižní ocenění; zvlášť v konkurenci takových skladatelů, jako jsou Miloš Orson Štědroň a Pavel Fajt,“ řekl vyznamenaný Aleš Březina. Poděkoval i trojici hudebníků, kteří pod pódiem Stavovského divadla zvládají po celý večer každý několik nástrojů, a také Soně Červené, která je pro něj velkým lidským i uměleckým vzorem.

   

  Soutěž nových dramatických textů

  Současně s Radokovými cenami byly vyhlášeny výsledky anonymní soutěže o nejlepší novou původní českou a slovenskou divadelní hru.

  Do 19. ročníku přihlásilo čtyřicet autorů 42 textů. Čtyři přišly ze Slovenska, šestnáct pochází od žen – autorek a jeden z dílny autorské dvojice. Porota ve složení Iva Klestilová, Hynek Pekárek, Štěpán Otčenášek, Svetozár Sprušanský a Dora Viceníková za nejlepší označila hru Evy Prchalové Závrať. Na druhém místě skončilo Rodinné Blues Ivety Horváthové a třetí text Homo Haber Jakuba Kolára. Součástí této soutěže byla poprvé kategorie nazvaná Zlatá žába, která je určená textům tematicky odrážejícím genderové stereotypy o „přirozených rolích“ žen a mužů. Porota, kterou na předávání zastupovali Dana Radová a Karel Polanský z občanského sdružení Žába na prameni, rozhodla, že letos bude cena udělena textu Rodinné Blues Ivety Horváthové. Porota Českého rozhlasu, který se k Cenám Alfréda Radoka připojil před šesti lety a uděluje vlastní cenu za text nové původní hry a všechny tyto hry poté pro rozhlas adaptoval a odvysílal, se rozhodla cenu letos neudělit.

  Ceremoniál v režii Davida Jařaba moderovali herci Martin Pechlát a Jiří Černý. Jeho 40-minutový záznam odvysílá 12. března od 20 hodin druhý program České televize.

  ČTK/hul

  • Autor:
  • Publikováno: 6. března 2011

  Komentáře k článku: Nejvíce cen Alfréda Radoka získalo Dejvické divadlo

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,