Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Nejrychlejší a nejpraktičtější cesta

  Plzeňští radní jmenovali Ilju Racka dočasným ředitelem Divadla J. K. Tyla (DJKT). Třiašedesátiletý divadelník a pedagog se funkce ujme 1. srpna.

  Ilja Racek (1950). FOTO archiv ČT

  Ilja Racek (1950). FOTO archiv ČT

  Vedení města ho v dubnu doporučila umělecká rada divadla. Dosavadní šéf Jan Burian bude od srpna vést Národní divadlo v Praze. Pověřený šéf povede pětisouborové divadlo té doby, než se ho ujme nový ředitel vzešlý z výběrového řízení, oznámila náměstkyně plzeňského primátorova Eva Herinková (ČSSD). Burian nadále zůstává jako konzultant u výstavby nového divadla a měl by v této funkci pokračovat až do jejího dokončení.

  Dnes jsme schválili harmonogram a zadávací podmínky výběrového řízení na nového ředitele DJKT, které vyhlásíme 1. června. Předpokládaný termín jmenování je k 1. lednu 2014, uvedla Herinková. Termín nástupu se ale bude odvíjet od současných závazků nového ředitele, a nástup se tak může posunout. Racek náměstkyni potvrdil, že se do výběrového řízení přihlásí.  Napřímo oslovím další tři až čtyři lidi, řekla dále. Jména však nesdělila. Uzávěrka přihlášek bude 30. srpna, komise bude jednat 16. září a nového ředitele na pět let by rada měla schvalovat 17. října. Měl by to být člověk vzdělaný v oboru s nejméně tříletou praxí v řídicí funkci v oblasti kultury a umění, charakterizovala představy radnice.  Jmenování Ilji Racka je nejrychlejší a nejpraktičtější cesta, protože příští rok je nutné soustředit se na přestěhování divadla (Komorního divadla do nové budovy), řekl Jan Burian. Nový ředitel by měl mít čas nejméně půl roku na přípravu; podle Buriana je v ČR takových lidí málo.

  Výhodou Racka je, že zná vícesouborové divadlo podobné Plzni a je schopen nastoupit co nejdříve, abychom zajistili bezproblémový přechod do roku 2015, kdy bude Plzeň evropským městem kultury, uvedla Vlasta Formánková z umělecké rady divadla.

  Ilja Racek (1950), vystudovaný režisér na DAMU, působil jako šéf televizního studia v Ostravě, v letech 1991-1998 byl ředitelem Státního divadla Ostrava, v letech 1998-2001 náměstkem ministra kultury a poté až do ledna tohoto roku ředitelem Televizního studia České televize.

  ///

  Více na i-DN:

  Natália Deáková bude šéfkou činohry DJKT

  Dočasným ředitelem DJKT by měl být Ilja Racek

   

  • Autor:
  • Publikováno: 31. května 2013

  Komentáře k článku: Nejrychlejší a nejpraktičtější cesta

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,