Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Nejlepší česká jazzová alba roku 2015

  Český rozhlas Jazz vydal katalog všech českých jazzových alb, která vyšla v roce 2015. Zároveň vyhlásil výsledky ankety jazzových odborníků, kteří za nejlepší loňské album zvolili bigbandovou nahrávku Concept Art Orchestra.

  Česká jazzová sklizeň 2015 - repro tištěného vydání. FOTP PETR VIDOMUS

  Česká jazzová sklizeň 2015 – repro tištěného vydání. FOTP PETR VIDOMUS

  Českému jazzu se daří, říká Petr Vidomus, dramaturg stanice ČRo Jazz. Stížnosti na stav scény zde byly a budou, nicméně je třeba vidět i druhou stranu mince: neutuchající zájem mladšího publika, znatelný vliv nové generace hudebníků se zkušenostmi ze zahraničních škol a v roce 2015 nepochybně inspirativní vklad nových jazzových skladatelů, vysvětluje dále. Tento trend dle něj ilustruje i vítěz ankety jazzových odborníků – album Prague Six big bandu Concept Art Orchestra, které představuje šestici mladých jazzových skladatelů pod vedením Štěpánky Balcarové.

  Anketu i katalog Česká jazzová sklizeň 2015 vydává stanice ČRo Jazz v tištěné nebo elektronické podobě už třetím rokem. Loni jsme s touto brožurou zaznamenali velký úspěch u jazzových příznivců. I letos ji mohou získat zdarma v každém dobrém jazzovém klubu, případně si o něj napsat, dodává Vidomus. Podle dramaturga pohled do katalogu skýtá důvod k mírnému optimismu. Napočítali jsme 38 vydaných desek českého jazzu, což je sice o pár položek méně než loni, nicméně bez ohledu na čísla zde najdeme skutečně originální příspěvky k současné podobě žánru, říká. Má za to, že lze vysledovat i několik širších trendů: oživení zájmu nové skladatelské generace o big bandy, prozkoumávání vod volné improvizace i možností malých, spíše komorních sestav.

  Česká jazzová sklizeň není jen anketou a katalogem, ale i pokusem o podrobnější zmapování jazzové scény. I letos je její součástí aktualizovaná databáze jazzových klubů, festivalů, jazzových škol či skladatelských soutěží. Je to zkrátka něco, co českému posluchači dosud chybělo – vše o českém jazzovém dění na jednom místě, říká Vidomus.

  Dvaatřicetistránkovou brožuru distribuuje Český rozhlas zdarma na vybraných jazzových festivalech a ve většině jazzových klubů. Posluchači si ji mohou také stáhnout v pdf nebo prolistovat zde.

  ///

  Marcel Bárta & Concept Art Orchestra. FOTO LENKA PITRONOVÁ

  Marcel Bárta & Concept Art Orchestra. FOTO LENKA PITRONOVÁ

  Česká jazzová sklizeň 2015 – nejvýše hodnocená alba:

  1. místo: Concept Art OrchestraThe Prague Six

  2. místo: Najponk / Mraz / FishwickFinal Touch of Jazz; Luboš Soukup & Points Septet

  3. místo: Matej BenkoPlanety; Liška / Malina / NejtekFragile Bliss; Hrubý / Nejtek / Honzák / ŠoltisPhoenix a Euroradio Jazz OrchestraIn Prague

  /Převzato se stránek ČRozde/

  • Autor:
  • Publikováno: 1. března 2016

  Komentáře k článku: Nejlepší česká jazzová alba roku 2015

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,