Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Něco pochopit

  Motto: Skoro zoufalá modlitba ranní v 7:35

  Něco pochopit… je možný.

  Proč třeba Amos Oz vykrádá příběhy – asi se ho na to zeptám. To se, Amosi, nedělá. To, co se stalo v Oděse, se přeci nemohlo stát v Haliči. Nebo je to naopak?

  Ale furt si myslím, že jsi to vykrad vod Singra. Šalamoun taky psal pod jménem David, ale to už je jiná věc. Šalamoun nebyl moc chytrej, a tak se podepsal jako král David. Myslím si, že ty nejdojemnější věci v Bibli psaly jejich holky. Ty kurvy poslouchaly a pak napsaly Píseň písní, Kazatele, Joba a další.

  Eliáš Sidon zbořil chrám mý nabubřelosti… a co jsem, kurva, čekal, že snad dožiju v PŘEPYCHU?

  Jsou to všechno jen dopisy.

  Koresponďáky se špatnou adresou.

  Není to zoufalství.

  Je to jen tak.

  Ale je tu, Amosi, ještě možnost. Některý příběhy, báchorky se vyprávěly na různejch místech souběžně. Třeba sibiřský krásný barbaři si tisíce let vyprávějí to samý, nemlich to stejný jako indiáni. Tak to tě pak, Amosi, vomlouvá. Proto nemaj písmo a knížky. Vyprávění je přesnější i s přídavkama.

  Vyjít někam je snadný. Ale jak se vrátit. A to nemluvím jen o cestě do hospody. Na počátku, při tzv. zplození, jsme byli – říká se – něco skoro jako nic. Třeba vir, živá buňka ze dvou semen. Jedno símě bylo její a druhý jeho. O třetím není v knihách zmínka. Že by duch? Kýho boha!

  Pak už to vypadá jako červ, rybka, obojživelník a postupně je z toho skoro člověk.

  Viděl jsem to v nějaký naučný knížce, jak se embryo vyvíjí. Od tý doby si dávám majzla, abych nějak všechny ty potvory, co ve mně jsou, nepoškozoval. Myslel na ně, pečoval o všechny součástky, ze kterejch mě pánbůh vyrobil, tedy nechal stvořit.

  Použitím léků často zahubíte některý stadium svý podstaty a to je pak nevratitelný, ten kus vás chybí, a pak se nedivte. Je to neléčitelný.

  Dost podobný je to i s náhradními díly v duši a v duchu. To je ale jiná kapitola. Neoddělitelná od předcházejícího výkladu. Nelze oddělit toho vira od ducha…

  A nepomůže vám, ani za boha, že tomu nevěříte.

  Právnicky by se dalo říct: nevíra není polehčující okolnost.

  … a teď už je to úplná slátanina.


  Komentáře k článku: Něco pochopit

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,