Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Nečekané nenaplnění

  Událo se to předminulý víkend 20. – 23. října v městečku Bechyně. V místním kulturním domě, za krásného podzimního počasí. Setkali se tam mladí amatérští divadelníci a ti, kteří je v páchání divadla vedou. Zajisté jsme se v Bechyni nepotkali se všemi mladými, kteří se chtějí divadelně vyslovit.

  Nicméně…

  Nahlížení 2011 aneb 22. celostátní přehlídka středoškolské dramatiky a mladého divadla, tak se jmenuje toto setkání, uskutečněné Jakubem Hulákem a jeho spolupracovníky z NIPOS-ARTAMA a Sdružení pro tvořivou dramatiku, Štěpánem Ondřichem z Kulturního střediska v Bechyni a Josefem Brůčkem z občanského sdružení Tatrmani. Byla to přehlídka reprezentativní i prezentativní. A tak je potřebné Nahlížení vidět a vnímat: Ano, studentské divadlo, „mladé divadlo“ existuje a žije. A je potřeba zároveň říci, že je to divadlo vedené.

  Ač byla mnohá představení autorská (nešlo-li o vlastní texty, tak o svébytnou interpretaci předlohy), je stále zásadním problémem převládající pedagogické „vedení“. Je kvalitní, ale…

  Co to „ale“ v důsledku znamená?

  Klade zásadní otázky směrované jak k „vedoucím“ tak především k samotnému fenoménu „studentské“ divadlo. Tedy konkrétně: Je to, co jsme viděli, výpověď mladých studentů? Nebo výpověď jejich vedoucích? Je smysl studentského divadla především v edukativním procesu práce, a jen paralelně je lze nahlížet i hodnotit měřítky divadelními?! Viděli jsme skvělá představení. Například Hollywoodská kuřata, Pokojská, Anděl nepřišel, Kabaret Spiegel. Pro mne divadlo s mnoha kontexty. Ale, omlouvám se, vždy šlo pouze o skvělé „vedení“ k výslednému tvaru. Herci-studenti byly jen „manekýny“ v rukou svých pedagogů.

  A tady pro mne vzniká otázka nenaplněného očekávání. Očekávání, že nám – starším, řeknou mladí „něco“ o sobě. V mém případě něco, co neočekávám.

  Akce proběhla hladce

  Jak je v této době možné, aby věci probíhaly hladce?! Z tohoto setkání jsem nenabyl pocitu, že se témata oproti minulým – a to i dávným – letům posunula, proměnila. Jednoduše řečeno. Bechyňské Nahlížení je krásné setkání mladých lidí. Těch, kteří jsou v naději. Ale nedali mi svým divadlem zprávu o tom, co chtějí, co si představují, jak dál. Odjížděl jsem s nenaplněným očekáváním.

  Diva­delní scé­no­graf, výtvar­ník a reži­sér, spo­lu­pra­cov­ník mnoha lout­kář­ských a diva­del­ních scén v Čechách i v zahra­ničí (v posled­ních letech zejm. Diva­dlo lou­tek Ost­rava, Lout­kové diva­dlo Radost v Brně a v Pol­sku Teatr im. A. Sewruka Elbląg, Teatr Baj Varšava). Snímek archiv NIPOS-ARTAMA


  Komentáře k článku: Nečekané nenaplnění

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,