Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Nebudou to jednoduché roky

  Prezidentem Herecké asociace (HA) byl v neděli 18. května na valné hromadě v pražském Činoherním klubu opět zvolen Jiří Hromada.

  Jiří Hromada. FOTO archiv ČT

  Jiří Hromada. FOTO archiv ČT

  Členy prezidia této nezávislé odborové profesní organizace výkonných umělců se stali Zdeněk Hruška, Apolena Veldová, Ondřej Vetchý, Dana Batulková, Tomáš Turek, Luděk Nešleha, Ondřej Kepka, Gustav Řezníček, Vladimír Nečas a Valerie Zawadská. Novými členy jsou Lumír Olšovský a Jan Vondráček. Do kontrolní komise byli zvoleni Stanislav Lehký, Zdeněk Dolanský a Taťána Medvecká.

  Nebudou to jednoduché čtyři roky – to všichni víme, řekl Jiří Hromada po svém zvolení. Upozornil, že asociace není elitním pražským klubem, ale organizací sdružující stovky umělců po celé republice. I proto se její vedení vlastně jako první letos v únoru postavilo ze ústecké Činoherní studio a spolu s pražským Národním divadlem organizovalo petice i akce na jeho podporu. Peníze do divadel nejsou dotacemi, ale investicemi. Z jedné koruny podpory se do rozpočtu vrátí třikrát tolik, podotkl Hromada k této kauze.

  Jiří Hromada na balkoně Národního divadla. FOTO archiv

  Jiří Hromada na balkoně Národního divadla. FOTO archiv

  Jiří Hromada se poprvé vedení HA ujal v říjnu 2011, když nahradil Václava Postráneckého, který byl ve funkci šest let. Narodil se 14. června 1958 v Chomutově, na přelomu 70. a 80. let vystudoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění. Stal se členem hereckého souboru někdejšího Divadla E. F. Buriana, kde během desítky sezon ztvárnil přes šest desítek rolí. Po listopadu 1989 byl šéfredaktorem kulturně společenského gay a lesbického měsíčníku SOHO Revue. Od začátku 90. let je Hromada hercem na volné noze, ztvárnil stovky rolí v rozhlase, televizi, dabingu i na filmovém plátně.

  herecka-asociace-logo

  Herecká asociace sdružuje přes devět set členů. Jejím posláním a cílem je zejména ochrana a prosazování profesních práv a zájmů členů v oblasti pracovněprávní a sociální, práv v oblasti užití jejich uměleckých výkonů, jakož i ochrana a prosazování jevištního dramatického umění jako jednoho ze základních atributů národního kulturního dědictví. Je otevřena všem druhům jevištního projevu, tedy i operním pěvcům, tanečníkům, mimům a muzikálovým umělcům; přesto od samého počátku převážnou složku členstva tvoří činoherci.

  Z iniciativy Herecké asociace vzniklo každoroční udílení několika významných uměleckých ocenění – například dabingových Cen Františka Filipovského, ve spolupráci s Nadací Život umělce cen Senior Prix a především Cen Thálie, které se v historické budově Národního divadla udělují od roku 1993.

  • Autor:
  • Publikováno: 21. května 2014

  Komentáře k článku: Nebudou to jednoduché roky

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,