Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  NdB čelí problémům se sklady

  Národní divadlo Brno se dlouhodobě potýká s nedostatkem vlastních prostor pro uskladnění dekorací. Příspěvková organizace města si od roku 2020 pronajímá externí sklady v Hrušovanech a v prvním čtvrtletí letošního roku je musela ještě o něco rozšířit. V důsledku toho a uplatnění inflačních doložek i zdražení energií vzrostly náklady na skladování za loňský a letošní rok o více než 800.000 korun. Polovinou divadlu přispěje město, schválili na svém posledním jednání zastupitelé. Divadlo žádalo o to, aby město pokrylo celý nárůst nákladů na skladování, tedy zhruba zmíněných 800.000 Kč.

  Mahenova činohra – Národní divadlo Brno. FOTO archiv

  Město poskytuje divadlu na pronájem skladů roční příspěvek 1,9 milionu korun. Zastupitelé rozhodli o zvýšení částky na 2,3 milionu korun. Peníze navíc mají pokrýt meziroční navýšení roku 2024 a pronájem dalších skladů, které divadlo letos od ledna do března potřebovalo. S ohledem na to, že loňské zvýšení nákladů ve výši 416.000 korun divadlo zvládlo uhradit z vlastních výnosů, se o tuto částku příspěvek nezvedl.

  Loni jsme měli mimořádně dobré tržby a dobré hospodaření, a tak jsme o navýšení příspěvku nežádali. Letos na nás ale dopadá konsolidační balíček a schází nám asi 18 milionů korun. Tržby bychom mohli zvednout tak o pět šest procent, což nám pomůže pokrýt dílčí inflační navýšení, ale ne tak velký výpadek, řekl ČTK ředitel divadla Martin Glaser.

  Divadlo proto omezuje počet repríz, snížilo objem výroby a místo dalšího pronájmu skladů pořídilo staré přepravní kontejnery, které umístí v areálu v Černovicích. Jsme ale na limitu kapacit a s každou novou premiérou musíme odepsat nějaký starší kus, byť bychom se k němu za tři roky mohli vrátit. Dekorace ale nemáme kam dávat. I když jsme navíc zatáhli za nějaké záchranné brzdy, tak neušetříme takové částky, abychom na konci roku byli na nule, dodal ředitel. Rozpočet divadla je asi 650 milionů, přibližně 420 milionů z toho podle něj hradí město.

  Podle opoziční zastupitelky Jasny Flamikové (Zelení) divadlo dostává v porovnání se svým přínosem pro Brno málo peněz. Na sklady navrhla poskytnout celou částku, o kterou Glaser žádal. Návrh zastupitelé odmítli, primátorka Markéta Vaňková (ODS) nicméně uvedla, že si všichni radní význam NdB uvědomují a jsou na něj pyšní. V oblasti kultury je ale snahou pomáhat zejména menším organizacím, dodala.

  • Autor:
  • Publikováno: 24. května 2024

  Komentáře k článku: NdB čelí problémům se sklady

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,