Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

  ND spouští diskuse s podtitulem Inventura

  Výměna uměleckého vedení v Činohře Národního divadla dává možnost ohlédnout se za tím, o co tým v čele s Danielem Špinarem usiloval, co se povedlo, co se nepovedlo, ale také za tím, jaká je obecně situace v českém divadle, s jakými se potýká problémy nejen uměleckými, ale i existenčními, ekonomickými a provozními. Činohra ND tak navazuje na své debaty #kulturajenarod a na předcházející sezony s ND Talks.

  Letošní sérii debat, tentokrát s podtitulem Inventura, zahájí právě diskuze s Danielem Špinarem, který působí sedmým rokem jako umělecký ředitel Činohry Národního divadla a na konci této sezony svou pozici opustí. Před sedmi lety nastoupil do funkce s koncepcí Nová krev, jež přinesla celou škálu nových participačních programů a dramaturgických změn. Zahájil tak svébytnou éru, v níž vznikly doprovodné programy ND+, na mezinárodní scéně se etabloval festival Pražské křižovatky.

  Do jaké míry lze mluvit o proměně činoherní scény ND v posledních šesti divadelních sezonách a v jakém smyslu? Jak se změnil program Národního divadla a způsob jeho fungování? Jaké úspěchy i překážky Činohra ND pod vedením Daniela Špinara zaznamenala, které z jeho vizí naplnila a které bylo nutné opustit a proč?

  Divadlo jako médium i jako instituce stojí v současném kulturním klimatu před nejednou výzvou a musí hledat dosud neznámé cesty, jak komunikovat s divákem. Doba environmentální, faktické a systémové krize a zejména pak pandemická situace ukázaly, jak důležitou roli sehrává kultura v životě člověka jako jednotlivce i v lidském společenství. Jaká je tedy současná pozice Činohry ND v rámci divadelní scény a jiných kulturních platforem v českém a mezinárodním kontextu?

  Také o tom a mnohém dalším bude řeč už dnes, v pondělí 25. října, od 17.30 ve foyer Nové scény.

  ///

  Můžete se zúčastnit buď osobně, anebo online prostřednictvím interaktivního webu www.ndtalks.cz, kde také můžete pokládat otázky diskutujícím. Náměty či dotazy můžete psát také na adresu [email protected].

  ///

  Vstup na akci je zdarma, při návštěvě je nutné dodržet všechna aktuálně platná nařízení vlády.

  • Autor:
  • Publikováno: 25. října 2021

  Komentáře k článku: ND spouští diskuse s podtitulem Inventura

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,