Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2021

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2021

ročník 30
16. 2.–1. 3. 2021
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  ND Brno otevírá dveře umělcům s handicapem

  Národní divadlo Brno představuje projekt OPEN ART, díky němuž se mohou talentovaní výtvarníci s postižením projevit a realizovat i při tvorbě nových, zcela osobitých vizualizací koncertů tohoto divadla. V rámci jejich zveřejňování bude vždy připojena tzv. vizitka k bližšímu seznámení s danými tvůrci.

  Přípravy vizuálů. Foto ND Brno

  Projekt OPEN ART poukazuje na jedinečnost a často opomíjený přínos neprofesionálních výtvarníků s postižením v oblasti kultury. Cílem je rovněž představit v ČR model uplatnění talentovaných osob se zdravotním postižením na trhu práce dle mezinárodních inkluzivních principů a hodnot. Významným dílčím cílem projektu je zapojení výtvarníků s postižením do komerčních projektů, schopnost obstát v konkurenčním prostředí a stát se součástí profesionálních kreativních týmů.

  Na první vizualizaci únorového koncertu zahraniční skupiny The Celtic Social Club se spoluautorsky podílela Zuzana Kadlcová, mladá umělkyně s diagnostikovaným autismem.

  Talentovaní výtvarníci a výtvarnice s postižením se neformálně vzdělávají a realizují vlastní tvorbu i její prezentaci v ateliéru OPEN ART STUDIA již pátým rokem. Studio založil a vede od roku 2013 Mgr. Pavel Sochor, Ph.D. Zkušenosti ze spolupráce s talentovanými lidmi s postižením poté předává svým vysokoškolským studentům, které do projektů studia aktivně zapojuje. Myšlenka podpory za pomoci univerzitní sféry je od počátku realizována v ateliéru na IVIV PdF MU. Studio bylo v roce 2016 finančně podpořeno grantem Ministerstva kultury ČR.

  Více informací najdete na openartstudio.cz/vystavni-projekty-studia.

  Na druhé vizualizaci březnového koncertu Radůzy se spoluautorsky podíleli mladí umělci a umělkyně Ondřej Farkas s Aspergerovým syndromem, Jakub Čech s Downovým syndromem a Pavla Pravdíková a Lucie Němcová s autismem.

  Seznam koncertů, které bude NdB realizovat v první polovině roku 2019 s označením těch, pro které budou vizuál realizovat výtvarníci v rámci projektu OPEN ART:

  06. 01. 2019 – Kamelot

  20. 01. 2019 – Ondřej Havelka a jeho Melody Makers

  09. 02. 2019 – The Celtic Social Club (SKOTSKO/FRANCIE – Skotští a bretaňští muzikanti v Brně, Keltská hudba)

  24. 03. 2019 – Radůza

  28. 03. 2019 – Zrní

  04. 04. 2019 – DERMACOL No Name acoustic tour

  05. 04. 2019 – CROSS BORDER BLUES (USA/FRANCIE – Harrison Kennedy, Jean-Jacques Milteau a Vincent Segal)

  14. 04. 2019 – Vladimír Mišík & ETC

  29. 04. 2019 – Karel Plíhal

  12. 05. 2019 – Hana a Petr Ulrychovi

  20. 05. 2019 – Ewa Farna – Málo se známe Tour 2019

  Na třetí vizualizaci březnového koncertu kapely Zrní se spoluautorsky podíleli mladí umělci Petr Kolař s autismem a Jakub Čech s Downovým syndromem.

  • Autor:
  • Publikováno: 16. prosince 2018

  Komentáře k článku: ND Brno otevírá dveře umělcům s handicapem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,