Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Návštěva předsedy ČMKOS

  Prezident HA pozval J. Středulu, předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů, na přátelské setkání s prezidiem. V úvodu byl předseda ČMKOS otevřeně informován o tom, že nebyl kandidátem na předsedu, kterého prezidium HA podporovalo. Proto je pro všechny velmi příjemným překvapením, jak se od prvních momentů výkonu své funkce věnuje problematice výkonných umělců, herců a kultury obecně. V uplynulých letech se ČMKOS těmito problémy nezabývala, a proto ani neměla od herecké obce podporu.

  HA v posledních letech prostřednictvím prezidenta ve strukturách ČMKOS zviditelnila priority, které předseda J. Středula začal prosazovat. Potvrzením jeho upřímných úmyslů je účast na prezidiu.

  Prezident poté seznámil předsedu ČMKOS s mottem roku 2015 – 25 let HA. Předseda ČMKOS pak ve svém sugestivním hodinovém vyjádření (a reakcemi na podněty prezidia) shrnul priority, které ČMKOS spolu s HA bude preferovat:

  – zákon o kultuře

  – zákon o veřejnoprávních institucích

  – změna ve způsobu stanovení platových tarifů (§ 123 odst. 6 ZP: stupně pouze navyšovat)

  – restart Tripartity města Prahy (včetně zástupců kultury)

  – druhá kariéra umělců (rekvalifikace a důchody pro tanečníky)

  – veřejnoprávní instituce a obsazení jejich rad zástupci občanské společnosti

  – ochrana osobnosti herců (dabingová revolta se podobá protestům hráčů NHL, se kterými jejich manažeři nezacházejí důstojně; hercům v ČR chybí pospolitost – o tu HA usiluje)

  Na konec ocenil práci HA s tím, že se prostřednictvím prezidia a prezidenta zviditelnila do celé republiky i mediálně. Označil Ceny Thálie za nejvyšší odborové ocenění v republice. Vystoupení J. Středuly bylo prezidiem přijato velmi kladně s tím, že další komunikace je nezbytná.

  Jiří Hromada


  Komentáře k článku: Návštěva předsedy ČMKOS

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,