Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Našim zastupitelům

  Vážení,

  obdrželi jsme oznámení zřizovatele – Magistrátu města Brna, že provozní příspěvek příspěvkových organizací města Brna bude v návrhu rozpočtu města Brna na rok 2012 snížen o 20 % s předpokladem zachování tohoto snížení i v roce 2013. Schválení takového rozhodnutí může mít pro řadu institucí likvidační charakter. Zásadně s ním proto nesouhlasíme.

  Tento svůj nesouhlas opíráme o toto:

  Před dvaceti lety se v naší zemi zhroutila dosavadní mocenská struktura založená na pokřivených hodnotách – třídní nenávisti, lži, nesvobodě, závislosti, strachu a lhostejnosti. Dostali jsme možnost začít budovat strukturu podstatně novou, kde by spravedlnost platila pro všechny, korumpovanost nebyla běžným jevem a pravidla se neměnila podle toho, jak se to právě komu hodí. A výsledek této cesty?

  Denně čteme a slyšíme o korupčním rozdělování státních zakázek,   o tom, že mohutní klientelismus, korupce, lobbing, o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Nikdo už nevěří v politickou vůli k vyšetřování korupčních kauz a skandálů. Nemáme úctu k právu a respekt k pravidlům. Dochází ke katastrofální ztrátě prestiže politiky a politiků.

  Dovolte nám se zeptat: Z jakých hodnotových kritérií chcete vyjít při svém rozhodování o schvalování rozpočtu? Jednostranné opatření je údajně motivované finančními problémy města. Je tomu tak doopravdy? Obáváme se, že vedení města v tomto případě sahá k pro ně nejsnazšímu rozpočtovému opatření, aniž by před tím zevrubně analyzovalo, zda a kudy peníze z městského rozpočtu odtékají neproduktivně, a otevřelo na toto téma diskusi jakožto prostředek skutečně demokratické správy věcí veřejných. Příznačné pro tuto tendenci je, že Rada města Brna zároveň zrušila i Poradní sbor pro kulturní politiku i další poradní sbory a dozorčí rady příspěvkových organizací namísto toho, aby se na tato grémia obrátila s žádostí o analýzy v této záležitosti. Je tu proto oprávněná obava, že vedení města neprovádí otevřenou promyšlenou politiku, ale rozhodlo se provést direktivní opatření, které nepochybně sníží kvalitu života obyvatel Brna a pro mnohé společensky prospěšné organizace může mít likvidační charakter. V této pozici se ocitlo i Divadlo Husa na provázku. (Chtěli bychom zdůraznit, že naše divadlo vždy bylo a nadále je chudým divadlem, kde provozní náklady i platy herců jsou hluboce pod celostátním průměrem.)

  Nezbývá nám, než se bránit zbraněmi, které Divadlu Husa na provázku vždy byly vlastní. Rozhodli jsme se pokračovat v diskusních fórech na téma mravnost i nemravnost v Čechách (Kabinet Havel – Úsvit  v Čechách, Husa Klub) i v práci na mimořádném vydání časopisu RozRazil, ve kterém umělecko-publicistickou formou budeme analyzovat stav naší společnosti i to, jakým způsobem vedení města hospodařilo a hospodaří, jaké jsou toky peněz, co to Brnu přináší a co následkem toho občané našeho města mohou ztratit.

  Obracíme se na občany města Brna, aby nám byli v těchto analýzách nápomocni, aby nám posílali návrhy, náměty a témata. V této souvislosti se také chceme svých zastupitelů ptát, s jakými prioritami chtějí jít do příštích voleb.

  (Tento dokument cituje z příspěvků respondentů projektu Divadla Husa na provázku a Masarykovy univerzity Česká vize www. usvitvcechach.cz, Brno 2009.)

  Husa na provázku zveřejnila petici performancí na své scéně v neděli 16. října (v popředí herec Jiří Kniha a režisér a umělecký šéf DHnP Vladimír Morávek). Snímek JAKUB JÍRA

  Vážení naši zastupitelé,

  žádáme vás tímto o respekt k hodnotám. Kultura je způsob, jak vystupovat aktivně ve veřejném prostoru a podílet se na mravní kultivaci občanů. Nepodpořte opatření, která by měla za následek nevratné škody. Lhostejnost je přesně to, co otevírá dveře zlu.

  Divadlo Husa na provázku, Brno

  Vladimír Morávek, umělecký šéf

  Josef Kovalčuk, dramaturg

  Eva Yildizová, intendantka

  Miroslav Oščatka, dramaturg

  Barbara Gregorová, dramaturg

  ///

  Toto stanovisko podporuje již nyní na 1.070 osobností – mj. Václav Havel, Bořivoj Srba, Olga Sommerová, Milan Uhde, Boleslav Polívka, Helena Třeštíková, Antonín Přidal, Ludvík Vaculík, Tomáš Halík, Juraj Nvota, Ivan Klíma, Zdeněk Svěrák, Eva Jiřičná, Jan Hřebejk, Jiřina Šiklová, Jan Sokol, Jindřich Štreit, Táňa Fischerová, MUDr. Jiří Vorlíček (ředitel Masarykova onkologického ústavu), Miloš Štědroň, Helena Illnerová (předsedkyně Učené společnosti ČR), Michal Viewegh, Efraim Karol Sidon, Fero Fenič, Prezídium Herecké asociace, Ladislav Zeman, Jaroslav Hutka, Václav Cejpek, Břetislav Rychlík, Miroslav Plešák, Ivan Binar, Pavel Švanda, JUDr. Eliška Wagnerová (místopředsedkyně Ústavního soudu), Arnošt Goldflam, Pavel Řehořík, Karel Steigerwald, Milan Jungmann, Jan Zeno Dus (farář, politický vězeň), Jan Hančil, Doubravka Svobodová, Vladimír Hulec, Jiří Králík, Jiří Svoboda (režisér), Marta Smolíková, Josef Císařovský, Marie Reslová, David Smoljak, Tomáš Ruller, Nina Vangeli, Rudolf Vévoda (historik), John Bok, Eva Kantůrková, Mikuláš Chadima, Alena Zemančíková, Tomáš Císařovský, Petr Kolečko, Petr Svojtka, Michal Horáček, Dodo Gombár, Ondřej Zajíc, Daniel Hrbek, Tereza Boučková, František Skřípek, Jitka Sloupová, Luboš Mareček, Igor Stránský, Karel Hvížďala, Jakub Prachař, Petr Kadlec (muzikolog, Česká filharmonie), Radovan Lipus, Zbyněk Srba, Jiří Voráč, Josef Mlejnek, Jan Roubal, Jiří Peňás, Věra Mašková, Vít Slíva, Krystyna Krauze, Zbyněk Benýšek, Leo Pavlát, Vladimír Fekar…

  Jejich úplný seznam je k dispozici na stránkách Divadla Husa na provázku, kde se můžete k podpisové akci i sami připojit: http://www.ced-brno.cz/petice/, případně své návrhy a náměty posílejte na [email protected]

  • Autor:
  • Publikováno: 17. října 2011

  Komentáře k článku: Našim zastupitelům

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,