Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Naše divadelní mise je úspěšná

  Národní divadlo dnes a zítra zakončuje svou 134. divadelní sezonu. Novou zahájí s Raiffeisenbank jako generálním partnerem.

  Předplatné ND 2017/2018. FOTO archiv ND

  Úspěšná divadelní sezona

  Umělecké soubory Národního divadla odehrály v divadelní sezoně 2016/2017 celkem 1024 vlastních představení. Na repertoáru měly 108 vlastních titulů. Souhrnná hrubá tržba za vlastní představení v celé sezoně byla 254 636 134 Kč. V divadelní sezoně 2016/2017 Národní divadlo navštívilo celkem 507 174 diváků. Průměrná návštěvnost byla 77,2% (průměrná návštěvnost sezony 2015/2016 byla 76,0%).

  Naše divadelní mise je úspěšná. Diváci nás za ni odměňují stále vzrůstajícím zájmem o naše inscenace, raduje se ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian.

  Raiffeisenbank je nový hrdý generální partner

  Do nové sezony vstoupí Národní divadlo s novým generálním partnerem. Komerční banku vystřídá společnost Raiffeisenbank. Příchod nového generálního partnera do Národního divadla je pochvalou za naše umělecké výsledky i ocenění vzrůstajícího počtu diváků. Je také nadějí pro lepší podporu rozvoje českého divadla. Neseme společnou odpovědnost za morální a kulturní podobu naší společnosti, uvedl ředitel Burian.

  Je nám ctí, že můžeme podpořit jeden ze symbolů národní identity. Jsme hrdí, že naše jméno spojujeme s takto prestižní a reprezentativní kulturní institucí. Velmi se těšíme na budoucí spolupráci a budeme se maximálně snažit přispět k dalšímu rozvoji všech scén a uměleckých souborů Národního divadla, říká generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank Igor Vida.

  Děkujeme Komerční bance, že doprovázela Národní divadlo na jeho cestě dlouhých patnáct let. I díky její podpoře se podařilo zrealizovat mnoho úspěšných projektů a inscenací, dodal ředitel Burian.

  Generálním partnerem Národního divadla bude Raiffeisenbank po dobu tří následujících divadelních sezon (2017/2018, 2018/2019 a 2019/2020) s možností prodloužení spolupráce i na další období.

  Personální proměny managementu

  S koncem divadelní sezony dojde v Národním divadle i k několika plánovaným obměnám na vedoucích postech. Petr Zuska předává pomyslné žezlo nad souborem Baletu Filipu Barankiewiczovi. Ing. Jana Dvořáková vystřídá ve správním vedení Činohry Michala Dočekala. Do zaslouženého důchodu odchází umělecký šéf Laterny magiky Zdeněk Prokeš.

  Děkujeme za všechnu vykonanou práci a přejeme všem pánům mnoho pracovních úspěchů v nových projektech, uvedl ředitel Burian

  Laterna magika

  Laterna magika. FOTO archiv LM

  Na uvolněné místo uměleckého šéfa Laterny magiky proběhlo otevřené výběrové řízení. Nikdo z uchazečů však nezískal více než jeden hlas. Z dvanácti kandidátů nikdo nepředstavil koncept, který by nabízel dostatečně zajímavou cestu rozvoje. Ukazuje se, že budoucnost Laterny magiky je spjata s plánovanou rekonstrukcí Nové scény, neboť jak se ukazuje, bez zásadního technologického pokroku budeme za evropskými standardy stále zaostávat, konstatuje ředitel Burian.

  Organizovat běžný provoz a práci souboru bude tedy nadále jeho stávající vedoucí Pavel Knolle. Běžnou ekonomickou a personální agendu povede ing. Jana Dvořáková. Všechna plánovaná představení LM i avizovaná premiéra v roce 2018 se samozřejmě uskuteční podle původního časového harmonogramu.

  Národní divadlo vypsalo současně otevřenou výzvu na projekty inscenací k šedesátému výročí LM. Z přihlášených projektů od patnácti realizačních týmů zaujaly porotu tři – především svým tvůrčím potenciálem. S vybranými týmy budeme během letních prázdnin projekty dále konzultovat. Požádáme o dopracování projektů, aby vznikl předpoklad více reflektovat novou inscenací vývoj Laterny magiky za posledních šedesát let, prozrazuje ředitel Burian. Laterna magika zůstane prostorem pro zajímavé a experimentální projekty jak externí, tak vznikající ve spolupráci ostatních uměleckých souborů Národního divadla. Nová inscenace i práce souboru jsou tedy zajištěny.

  V komisi na výběr nového uměleckého šéfa a na otevřenou výzvu projektů Laterny magiky po boku ředitele ND prof. MgA. Jana Buriana zasedli: odstupující umělecký šéf LM Zdeněk Prokeš, Michal Dočekal, Daniel Špinar, Petr Kofroň, Filip Barankiewicz a Jana Dvořáková.

  Poslední premiéra sezony

  Národní divadlo ukončí divadelní sezonu premiérou inscenace Orfeus v podsvětí v Hudebním divadle Karlín. FOTO ND

  Národní divadlo ukončí divadelní sezonu premiérou inscenace Orfeus v podsvětí v Hudebním divadle Karlín. Nová inscenace slavné operety francouzského skladatele Jacquese Offenbacha, kterou pro Národní divadlo zrežírovali renomovaní bratři Cabani, se v Hudebním divadle Karlín dočká unikátně moderního zpracování. Děj zasazený do často až komicky skličujícího prostředí evropské byrokracie navíc nabídne množství slavných melodií i jiskřivých dialogů v podání předních českých interpretů. Hlavních rolí se v alternacích ujmou Josef Moravec/Richard Samek (Orfeus) a Lenka Pavlovič/Jana Sibera (Eurydika). Dirigovat bude Jan Chalupecký. Slavnostní premiéra je na programu dnes.

  Zahájení 135. divadelní sezony

  V pátek 1. září v 16.00 na náměstí Václava Havla Národní divadlo slavnostně odstartuje novou sezonu 2017/2018, v pořadí již 135. Můžete se těšit na setkání s umělci ND, na pohádku pro děti, opékání buřtů, občerstvení pro dospělé, výtvarné a baletní dílny, spoustu dalších překvapení a v neposlední řadě na módní přehlídku „best of“ kostýmů z inscenací ND.

  Z náměstí Václava Havla bude živě vysílat Český rozhlas.

  • Autor:
  • Publikováno: 6. července 2017

  Komentáře k článku: Naše divadelní mise je úspěšná

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,