Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Národní dům Prostějov

    Přelom 19. a 20. století byl vrcholnou érou českého měšťanstva, které své sebevědomí otisklo do celé řady reprezentativních domů. Prostějovští radní v touze postavit svůj „národní dům“ oslovili v roce 1904 mladého architekta Jana Kotěru, který měl v té době za sebou pouze stavbu Okresního domu v Hradci Králové. Budoucí legenda českého umění se úkolu ujala svědomitě a v roce 1907 byl slavnostně otevřen velkolepý stánek umění, jedno z vrcholných děl české secese. Na výzdobě budovy se podíleli František Kysela nebo Bohumil Kafka, část nábytku dodala firma Bratři Thonetové, elektrické osvětlení zařídil František Křižík.

    Záhy po otevření Národního domu se však ukázalo, že divadelní části chybí patřičné zázemí. Osloven byl Bohuslav Fuchs, jeho návrh přístavby v duchu funkcionalismu však nebyl uskutečněn. Zákulisí divadla je tedy i dnes poměrně skromné.

    Do podoby Národního domu nešťastně zasáhla nacistická okupace. Architekt Emil Tranquillini měl za úkol budovu zcela zbavit secesního ducha, dílo zkázy se mu však naštěstí nepodařilo dokončit. Poválečná doba se tak nesla v duchu obnovy původní podoby Národního domu. Avšak řada architektů trvá na tom, aby se alespoň část válečné přestavby ponechala, protože v rámci Česka se jedná o unikátní příklad nacistického stavebnictví, říká ředitelka divadla Jana Maršálková. Konkrétně jde o vestibul divadla.

    Poslední velká rekonstrukce probíhá v současnosti. Zrušen byl kupříkladu služební byt správce budovy, kde jsou dnes kanceláře. V historických materiálech jsme našli stížnost místních obyvatel, že manželka správce v oknech suší prádlo, což je nedůstojné Národního domu, přibližuje hrdost prostějovských občanů na svůj skvost Jana Maršálková.

    Divadlo v Národním domě je klasickou stagionou, své působiště zde mají i místní ochotnické soubory Moje divadlo a Divadlo hanácké obce. V přednáškovém sále Národního domu začínalo v sedmdesátých letech minulého století (nyní brněnské) Hanácké divadlo (respektive HaDivadlo), koná se zde proslulý festival poezie Wolkerův Prostějov. Kapacita divadla je 532 míst.

    Národní dům Prostějov FOTO Dana Čecháková

    Vstupní vestibul FOTO Dana Čecháková

    Přednáškový sál FOTO Dana Čecháková

    Zkušebna pěveckého sboru FOTO Dana Čecháková

    Schodiště u kanceláří FOTO Dana Čecháková

    Cyklus realizujeme ve spolupráci s divadelním oddělením Národního muzea.


    Komentáře k článku: Národní dům Prostějov

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,