Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Národní divadlo v rozpočtové nouzi

  Činohra pražského Národního divadla zrušila v důsledku rozpočtových škrtů na tuto sezonu spolupráci s věhlasným americkým režisérem Robertem Wilsonem, který pro ni před dvěma lety připravil Věc Makropulos. Jednalo se projekt nazvaný 1914. Zrušila také inscenaci Kafkovy Ameriky, kterou měl nastudovat přední maďarský filmař a divadelník Kornél Mundruczó. Novinářům to sdělil šéf činohry Michal Dočekal.

  Soňa Červená ve Wilsonově Věci Makropulos (prem. 18. 11. 2010). FOTO VIKTOR KRONBAUER

  Budeme muset rovněž zrušit koprodukci s izraelským Národním divadlem Habima, kterou jsme připravovali dva roky. Wilsonova inscenace byla koncipována jako mezinárodní, inspirovaná Haškovým Švejkem a Krausovými Posledními chvílemi lidstva, řekl Dočekal. Nadále se však snaží zajistit prostředky pro realizaci tohoto exkluzivního Wilsonova projektu i z nestátních zdrojů. Oslovil proto několik podnikatelů a jednu nadaci. Nejisté je podle něj také hostování činohry ND ve Varšavě i reciproční návštěva polského ND v Praze. Přitom Teatr Narodowy tu nehrál přes půl století…,  posteskl si.

  Z dramaturgického plánu na tuto sezonu zmizí již dohodnutá spolupráce s režisérem Janem Antonínem Pitínským, který připravoval inscenaci Rukopisy. Původní text vznikl na základě objednávky a zkoumá tento pozoruhodný literární i společensko-politický fenomén. Na důstojnou realizaci nemáme peníze, komentoval odřeknutí Dočekal.

  Právě kvůli nedostatku financí nedošlo loni a letos k výměně prvních scén z Prahy a Bratislavy, což narušilo mnohaletou tradici. Michal Dočekal to avizoval už začátkem letošního roku. Rozpočet činohry činí v tomto roce 21,5 milionu, se mzdovými náklady zhruba dvakrát vyššími. Příjem z pokladny je 43,5 milionů za sezonu, čímž jsme zhruba z 90 procent soběstační, uvedl.

  I přes složitou situaci ale vyjede činohra ND i v této sezoně do světa. Domluveno je hostování v MCHATu v Moskvě a v Alexandrinském divadle v Petrohradu. Některé projekty snad půjdou odložit a realizovat později, doufá její šéf. V minulé sezoně představila Věc Makropulos v Soulu a v Neapoli, inscenaci Co se stalo, když Nora opustila manžela na festivalech ve Varšavě, Sarajevu a Bogotě a s Blackbirdem hostovala v italském Cividale del Friuli.

  /Z Divadlo.cz převzal a pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 19. listopadu 2012

  Komentáře k článku: Národní divadlo v rozpočtové nouzi

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,