Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Národní divadlo bez ředitele (No. 5)

  Jedním na brífinku Národního divadla uváděných „spouštěcích“ mechanismů náhlého odvolání ředitele ND Praha Ondřeje Černého mohl být i otevřený dopis, který vedení Národního divadla dnes ráno zveřejnilo a poslalo ministryni kultury Aleně Hanákové. Uvádíme jeho plné znění.

  Otevřený dopis vedení Národního divadla
  ministryni kultury Aleně Hanákové
  V Praze dne 7. září 2012

  Vážená paní ministryně,

  Národní divadlo vstoupilo do své 130. sezony a je připraveno plnit své umělecké úkoly a přivítat diváky na svých scénách.

  Naším cílem je společnými silami přispět k dalšímu obohacení skvělých uměleckých tradic Národního divadla, posilovat jeho prestiž coby jedinečného symbolu české národní identity a především sloužit zájmům české kultury jakožto celku. Stále ještě pevně věříme, že stejné cíle má i náš zřizovatel…

  V souladu s provozními a uměleckými nároky velkých divadelních scén jsme v tuto chvíli před uzavřením programu pro sezonu 2013/14 a v pokročilé fázi příprav sezony 2014/15. Vzhledem k tomu, že mandát současného ředitele Ondřeje Černého končí na konci března roku 2013, vzbuzuje v nás velké znepokojení situace, že na začátku září 2012 nemáme
  sebemenší náznak, kdo vedení Národního divadla převezme. Není náhodou, že srovnatelné evropské divadelní domy znají jméno svého budoucího ředitele nejméně dva roky dopředu.

  Osobnost ředitele Národního divadla musí splňovat náročná kritéria: musí zvládnout provoz instituce nejen jako manažer, ale zároveň musí být z pozice odborníka – divadelníka schopen sladit zájmy všech uměleckých souborů Národního divadla. Dále musí jít o osobnost s potřebným morálním kreditem a přehledem v problematice současného divadla. V neposlední řadě je ředitel tváří Národního divadla, reprezentantem a strážcem jeho hodnot a tradic.

  Vyzýváme Vás, vážená paní ministryně, abyste neprodleně iniciovala proces výběru nového ředitele Národního divadla, který bude mít předpoklady navázat na úspěšnou éru svých předchůdců a vést tuto organizaci zodpovědně a úspěšně. Je nezbytné vystříhat se jakýchkoli nestandardních a nekoncepčních kroků v procesu výběru nového ředitele.

  Důsledky takových kroků by byly bezpochyby destruktivní nejen pro Národní divadlo, ale potažmo pro celou českou kulturu. Nestandardní postup by nejen zpochybnil kredibilitu budoucího ředitele, ale zároveň by ohrozil i stávající provoz divadla, hrací plán a smlouvy se současnými sponzory. Především by však ohrozil celkovou stabilitu citlivého organismu divadla a způsobil ztrátu prestiže této vrcholné státní kulturní instituce doma i v zahraničí.

  Budoucí ředitel ND musí vyjít z uvážlivého procesu výběru, který bude opřen o názor odborné veřejnosti. Jedině tak může získat potřebnou legitimitu, která je nezbytná pro řízení tak významné kulturní instituce.

  Pevně věříme, vážená paní ministryně, že zvážíte všechny naše argumenty a budete přistupovat k výběru ředitele Národního divadla se vší odpovědností, kterou vážnost naší instituce vyžaduje a vážnost vaší funkce předpokládá.

  S úctou

  Ondřej Černý, ředitel Národního divadla
  Petr Zuska, umělecký šéf Baletu Národního divadla
  Michal Dočekal, umělecký šéf Činohry Národního divadla
  Rocc, umělecký šéf Opery Národního divadla
  Jaroslav Kyzlink, šéfdirigent Opery Národního divadla
  Štěpán Kubišta, ředitel Nové scény
  Zdeněk Prokeš, umělecký šéf Laterny magiky
  Andrea Volfová, administrativně-právní ředitelka Národního divadla
  Václav Pelouch, technicko-provozní ředitel Národního divadla
  Martin Gerych, finanční ředitel Národního divadla
  Michal Janovský, marketingový ředitel Národního divadla

  • Autor:
  • Publikováno: 7. září 2012

  Komentáře k článku: Národní divadlo bez ředitele (No. 5)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,