Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Národní divadlo bez ředitele (No. 4)

  Své odvolání považuji za bezprecedentní krok a za čistou aroganci moci, uvedl dnes odpoledne v kanceláři ředitele ND na tiskové konferenci – přímo přenášené ČT24  – jeho odvolaný ředitel Ondřej Černý.

  Odvolaný ředitel ND Praha Ondřej Černý během tiskové konference. Fotomontáž ČT24

  Vysvětlení, že ministerstvo chce odvoláním ředitele stabilizovat situaci, považuji za výsměch, oznámil dále Černý. Nyní je situace stabilizovaná, zda ale bude stabilní za čtrnáct dnů, je otázkou, dodal. Dočasným řízením Národního divadla ministryně pověřila svého ekonomického náměstka Martina Sankota. Divadlo budu řídit do sobotní půlnoci, uvedl na odpoledním brífinku Černý s tím, že poté bude následovat předání instituce příštímu vedení. ND za 130 let své existence přežilo různé pohromy včetně požáru. Snad přežije i vedení člověkem, který prohlásil, že v divadle byl párkrát v životě a že divadlu vůbec nerozumí, ukončil svůj úvodní vstup. Během otázek novinářů pak uvedl: S paní ministryní jsem v posledních měsících komunikoval poměrně často, během té komunikace nebyly vzneseny vůči mé práci vůbec žádné námitky. Ani dnes jej prý ministryně nekontaktovala.

  Mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková pro ČT24 uvedla, že během příštího týdne by nový ředitel Sankot mohl zveřejnit své představy o vedení divadla a průběhu transformace jeho institucí.

  Za Černého se postavili šéfové všech uměleckých souborů ND

  Současné vedení divadla se na tiskové konferenci postavilo za ředitele Černého a vyjádřilo mu podporu. Za jeho práci se postavili šéfové všech uměleckých souborů ND. Rozhodnutí ministerstva nemůžu komentovat, protože ho nemůžu považovat za seriózní, řekl umělecký šéf opery Rocc.

  Šéf baletu Petr Zuska: Dnešní rozčarování není z toho, že přišla nějaká změna. Jde o způsob načasování, jde o etiku, o lidskost a o kulturnost této události. Celý poslední půlrok je komunikace s ministerstvem kultury naprosto vágní a zoufalá.

  Šéf opery Rocc: Oslovení panem ředitelem Černým na projekt do Prahy, na transformaci Národního divadla a Státní opery Praha bylo pro mne klíčové z jednoho důvodu, a to bylo osobní setkání s Ondřejem. Protože to není jenom ředitel, není jen úředník, ale je to divadelník.

  Šéf činohry Michal Dočekal: Je to něco naprosto bezprecedentního, je to naprosto nepřijatelné, je mi to velmi líto. Divadlu to nemůže nijak pomoct, ale negativně to ovlivňuje celou naší společnost.

  /Z ČT24 převzal a upravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 7. září 2012

  Komentáře k článku: Národní divadlo bez ředitele (No. 4)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,