Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Naostro podruhé

  Ve dnech 4. – 8. listopadu 2014 se v Divadle Na zábradlí a Divadle Na Prádle uskuteční druhý ročník festivalu maďarského divadla Naostro.

  Naostro-poster

  Přehlídka se zaměřuje na současnou dramatiku a letos představí dva oceňované maďarské autory: Bélu Pintéra, jehož inscenace pravidelně získávají pozvání na festival Divadlo v Plzni, a Andráse Vinnaiho, jehož mimořádnou adaptaci Kafkova Procesu mohli diváci ocenit také na festivalu Divadlo a později v Praze i v Brně.

  Naostro-logo

  Druhý listopadový týden bude ve znamení maďarského jazyka, ostré domácí pálenky a provokativních her. Hlavním hostem druhého ročníku je Béla Pintér, dramatik, režisér a herec v jedné osobě. Ve spolupráci s Divadlem Na zábradlí je připraven komponovaný večer, v rámci kterého bude v režii Jana Mikuláška uvedeno scénické čtení Pintérovy hry Naše tajemství. Před pár týdny získal Béla Pintér za tutu hru dvě ceny kritiků: za nejlepší inscenaci sezóny a za nejlepší maďarské drama. Reprízy Našich tajemství jsou měsíce dopředu vyprodané a atmosféra v hledišti strhující. Přitom nejde o žádný bulvárně laděný kousek, ale o značně ironickou reflexi života v komunistickém režimu. Společná minulost je jedna z věcí, která nás s Maďary spojuje a pro diváky bude určitě zajímavé seznámit se s formami maďarského disentu nebo s důvody spolupráce s tajnou policií, uvádí dramaturgyně festivalu, režisérka Lucie Málková.

  Béla Pintér (1970). FOTO archiv festivalu

  Béla Pintér (1970). FOTO archiv festivalu

  Po skončení scénického čtení se uskuteční křest knižního vydání dramat Bély Pintéra, které ve spolupráci s festivalem připravil Divadelní ústav Praha. V rámci edice Současná hra vyjdou tři Pintérovy hry v čerstvých překladech: Královna zákusků, Špína a Naše tajemství. Vedoucí edičního oddělení Kamila Černá, která na knize spolupracovala, o Pintérově divadle říká: Baví mne jejich brilantní chůze po hraně mezi až krutým, groteskním humorem a závažnými tématy her, jejich „maďarskost“, na kterou pohlížejí s nadhledem, bravurně podaná folklorní muzika, z které vycházejí a zároveň odmítají brát její kult vážně. Umělecká šéfka Divadla Na zábradlí Dora Viceníková dodává: Přes zdánlivě prosté situace a spletité příběhy pojmenovává Béla Pintér velká, často bolestivá témata – sociální problémy, církevní pseudomorálku, otázky venkova. Místo realismu však obsazuje satira, ironie a karikatura. A přesto, že jeho texty vyvěrají z maďarského kontextu, řada témat se dotýká i nás.

  Na konci večera se dostane ke slovu i samotný autor Béla Pintér. Diskuse, které se zúčastní společně se svou partnerkou, herečkou a dramaturgyní Évou Enyédi a maďarským kritikem a pedagogem Tamásem Jászayem, bude věnovaná nejen jeho divadlu, ale obecnějším tématům, jakými jsou nezávislé divadlo nebo současná politická situace v Maďarsku.

  Inkubátor z Jurányi přijede s autorskou inscenací Andráse Vinnaiho Sexuální svět mužů. FOTO archiv festivalu

  Inkubátor z Jurányi přijede s autorskou inscenací Andráse Vinnaiho Sexuální svět mužů. FOTO archiv festivalu

  Dalším hostem přehlídky je divadelní představení z dílny Jurányi Közösségi Inkubátor Ház. Umělecký inkubátor v Jurányi je malým zázrakem. Pod heslem „nezávisle spolu“ se lidem z této organizace podařilo spojit maďarskou nezávislou scénu a navíc pro ni získat zázemí v budově bývalé školy. Místo aby mezi sebou soubory bojovaly o granty a prostory, dostaly společné zázemí, pomáhají si a spolupracují. Je to něco, čím bychom se tady v Praze měli inspirovat,“ uvádí druhého hosta přehlídky Lucie Málková. Inkubátor z Jurányi přijede s autorskou inscenací Andráse Vinnaiho Sexuální svět mužů. Představení, v němž vystupují tři muži, osciluje na hraně mezi kabaretem a zpovědí, a jak název napovídá, půjde především o zkoumání genderových stereotypů a krizi středního věku.

  V sobotu 8. listopadu nabídne festival loutkové představení s živou hudbou pro děti od 4 let Bazsó a Borka. FOTO archiv festivalu

  V sobotu 8. listopadu dopoledne nabídne festival loutkové představení s živou hudbou pro děti od 4 let Bazsó a Borka. FOTO archiv festivalu

  Festival Naostro je bienální přehlídka, kterou pořádá spolek Divadlo Unlimited. Ten se programově zaměřuje na současnou dramatiku a v posledních letech především na česko-maďarskou kulturní výměnu. Recipročně organizuje také festival českého divadla v Budapešti, jehož první ročník se konal v květnu minulého roku v Divadle Józsefa Katony v Budapešti.
  PROGRAM

  4.11. v 19.30
  Divadlo Na Prádle

  ANDRÁS VINNAI: SEXUÁLNÍ SVĚT MUŽŮ
  Autorské představení s prvky kabaretu a grotesky o temných zákoutích mužské duše

  V maďarštině, s českými titulky. Po skončení představení proběhne beseda s autorem.

  7.11. v 19.00
  Divadlo Na zábradlí – pruhovaný sál

  NAŠE TAJEMSTVÍ (aneb O čem se píše v Maďarsku)
  Scénické čtení * Křest knihy * Debata s autorem

  V maďarštině a češtině, simultánně tlumočeno

  8.11. v 11.00
  Divadlo Na zábradlí – Eliadova knihovna

  ANDRÁS BÁTKY: BAZSÓ A BORKA
  Loutkové představení s živou hudbou pro děti od 4 let

  V maďarštině, s českými titulky.

  ///

  Naostro pořádá o.s. Divadlo Unlimited s podporou Magistrátu hl.m.Prahy, Státního fondu kultury České republiky a Nadace život umělce.

  ///

  Více na: www.naostrofest.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 30. října 2014

  Komentáře k článku: Naostro podruhé

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,