Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Nakopněte nás

  Divadlo je všudypřítomné a nesmrtelné. To je celkem jednoduchá pravda. Je všude. Ale přidáme-li přívlastky jako činoherní a profesionální, už to tak být nemusí. Takové divadlo se zavírá stejně snadno, jako se těžce znovu zakládá!

  V roce 2004 došlo v Karlových Varech k tomu, čeho se naše (chcete-li) kulturní obec, stále musí obávat – k rozpuštění činoherního souboru ve městě. Překrásná historická budova osiřela. Nepřestalo se v ní hrát, ale přestalo se zkoušet, připravovat nové inscenace, tvořit. Ztratila podstatnou část svého smyslu – přestala být jedním z kulturních center města. Přestala být líhní a vývojovým střediskem a začala být pouhou provozovnou cizích souborů. Stala se v podstatě – a později úplně – stagionou. Smutný konec, zdálo by se.

  Ale naštěstí věci nikdy nejsou tak jednoduché. Přišla reakce – čtrnáct měsíců po uzavření velkého divalda se konala první premiéra nově vzniklého, maličkého Divadla v patře: Stěhování duší Josefa Topola. Jedna z repríz se konala v Praze za přítomnosti autora. V průběhu dalších dvou let Divadlo v patře uskutečnilo – s minimem peněz a maximem nadšení – tři komorní inscenace. Celý provoz Divadla v patře obstarávali herci sami, včetně přespolních a pražských umělců. Nebudu popisovat všechny další premiéry a zádrhele velkého nadšení a tvůrčího zápalu, podstané je, že divadlo v Karlových Varech ukázalo svoji sílu a vlastně nezbytnost. Nepřestalo existovat. Nedalo se!

  A pak se to stalo! Nové zastupitelstvo v čele s novým primátorem města Ing. Petrem Kulhánkem si – osvíceně – uvědomilo potřebu znovu vybudovat profesinální činohru v Karlovarském městském divadle (KMD), která by se měla stát tím, čím jsou činohry ve většině ostatních krajských měst – rodinným stříbrem města Karlovy Vary.

  Proto, nebo vlastně o tom píši tyto řádky. Karlovarské městské divadlo se vrací na scénu! Nazkoušelo Divadelní komedii Bengta Ahlforse pod režijním vedením bývalého člena svého souboru Michala Przebindy a premiérou 16. září opět vstoupuje na republikové kulturní kolbiště!

  Zkoušení probíhalo nestandardně během prázdnin s velkým očekáváním věcí a událostí příštích. Do karlovarského divadla se po letech vracejí někteří ze členů starého souboru – Lucie Domesová, Radek Bár, Daniela Píchová, Petr Křiváček, kteří se spřáhli s kolegy z jiných divadel – Igorem Barešem, Jarmilou Šimčíkovou, Tomášem Kolomazníkem a Lenkou Ouhrabkovou. A chtějí zaujmout a do hlediště opět přitáhnout své staré známé – diváky Karlových Varů.

  Taková příležitost se často neopakuje. Jestli vůbec. Máme šanci se vrátit do divadelního světa naší republiky a uděláme pro to všechno, co umíme!

  Nakopněte nás, ať zlomíme vaz!


  Komentáře k článku: Nakopněte nás

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,