Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Náklady na nové plzeňské divadlo rostou, díl 1…

  Po mnohahodinové vzrušené debatě ve čtvrtek 7. listopadu zastupitelé Plzně pozdě večer těsně odsouhlasili navýšení nákladů na stavbu nového divadla. Připustili zvýšení nákladů na divadelní technologie, které se prodražily o téměř 18 milionů korun kvůli změně evropských norem.

  Digitální model nového divadla. Repro archiv

  Digitální model nového divadla. Repro archiv

  Zhotovitel stavby vysoutěžené za 818,5 milionu korun, firma Hochtief, ale předložil městu změnové listy s požadavkem navýšení nákladů o skoro 40 milionů korun. Argumentuje tím, že stavbu prodražily kromě norem také zemní práce. Zastupitelé po opakovaném hlasování přiznali jen vyšší náklady na technologie. O navýšení nákladů na zemní práce nehlasovali.

  Technický náměstek primátora Petr Rund (ODS) navrhoval zvýšené náklady schválit všechny. To ale většina zastupitelů včetně koaliční ČSSD odmítala. Neprošel ani návrh opoziční TOP 09, která navrhla zaplatit vícenáklady za technologie a odmítnout náklady za zemní práce.

  Varianta, kterou nakonec předložil primátor Martin Baxa (ODS), byla podle něj jediným nejméně rizikovým řešením, na které se zastupitelé dokázali většinově shodnout a přitom neohrozit postup stavby. Firma totiž varovala, že pokud by peníze nedostala, stavba divadla by se mohla zkomplikovat nebo i zastavit, věc by mohla skončit u soudu. Není jasné, jak se firma zachová nyní.

  Digitální "zasazen9 nového divadla do plzeňského panoramatu. Repro archiv

  Digitální zasazení nového divadla do plzeňského panoramatu. Repro archiv

  V novém divadle se má začít hrát od září 2014. Stavba je jedním z hlavních bodů projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury v roce 2015. Zatím se prostavělo zhruba 370 milionů korun.

  Bývalý ředitel divadla Jan Burian i jeho současný šéf Ilja Racek uvedli, že zdržení by značně zkomplikovalo plánovaný začátek provozu. Už tak jsou termíny napjaté. Stavba se má dokončit na konci dubna 2014, pak má mít do srpna zkušební provoz. Nejistota komplikuje práci divadelníků – během krátké doby budou muset do nové budovy přestěhovat 11 inscenací a nazkoušet čtyři nové, už teď se podepisují smlouvy na aranžmá některých her na nové scéně, řekl Racek.

  Nové divadlo - aktuální stav. FOTO archiv

  Nové divadlo – aktuální stav. FOTO archiv

  Navýšení nákladů zavinily částečně nároky na kvalitnější divadelní technologie, odpovídající evropským normám. Normy se změnily v průběhu přípravy stavby. I když začaly platit ještě před podpisem smlouvy, nebylo údajně možné kontrolovat do poslední chvíle průběžně všechny normy, jimž stavba divadla podléhá.

  Podle zástupce stavitele Kamila Vybírala se stavby týká 490 norem. Právníci navíc tvrdí, že není povinností zhotovitele před uzavřením smlouvy normy kontrolovat. Jedna z norem se přitom změnila jen několik dní před uzavřením smlouvy. Pokud by město peníze na vyšší náklady nezaplatilo a použily by se původně schválené technologie, nezískaly by certifikaci potřebnou pro následnou kolaudaci stavby. Mnohem více by pak stálo odstranění nevyhovujících technologií a pořízení a instalace nových.

  Další část vyšších nákladů jsou peníze vynaložené na zemní práce a likvidaci kontaminované zeminy. V průběhu stavby se také ukázalo, že pod zemí je více konstrukcí než bylo uvedeno v zadání. Další náklady se zvýšily také kvůli změněným požadavkům firmy ČEZ a dalších institucí.

  /Převzato z Divadlo.cz/

  • Autor:
  • Publikováno: 9. listopadu 2013

  Komentáře k článku: Náklady na nové plzeňské divadlo rostou, díl 1…

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,