Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Naivní divadlo mění po 30 letech ředitele

  Loutkové Naivní divadlo v Liberci bude mít po téměř 30 letech nového ředitele. Osmašedesátiletý Stanislav Doubrava ve funkci skončí na vlastní žádost letos na konci prosince. Doubrava je teprve čtvrtým ředitelem v historii divadla.

  Doubrava ve čtvrtek převzal Medaili města Liberce. Foto: archiv Naivního divadla.

  Neděje se nic zásadního. Jsem tady docela dlouho, a tak jsem se rozhodl, že je dobré nechat to mladším lidem, uvedl dnes Doubrava, který ve čtvrtek převzal medaili města Liberce. Město jako zřizovatel divadla na nového ředitele vypíše konkurz.

  Jeho hlavní součástí bude posouzení životaschopnosti vize a strategie Naivního divadla do dalších let, řekl novinářům náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr. Strategie uchazečů by měla obsahovat dramaturgický výhled či financování divadla. Kandidáty bude posuzovat sedmičlenná komise, v níž budou mít nadpoloviční většinu odborníci. Podle Langra by v ní měli zasednout i ředitel Národního divadla Jan Burian či ředitelka Muzea loutkářských kultur v Chrudimi Simona Chalupná.

  Foto: archiv Naivního divadla.

  Naivní divadlo se řadí mezi první profesionální loutková divadla založená v bývalém Československu, vzniklo v roce 1949. Pod názvem Naivní funguje od roku 1968. Jeho tvorba je zaměřená především na dětské publikum, od dvouletých dětí až po žáky základních škol. V repertoáru má ale také inscenace pro dospívající a dospělé. Jeho nejprestižnější akcí je mezinárodní festival profesionálních loutkových divadel Mateřinka, který se koná jednou za dva roky a jeho ředitelem je Doubrava taktéž. Za sebou má festival 25 ročníků. Naivní divadlo hraje nejen na domácí scéně, ale se svými inscenacemi cestuje po celé republice i do zahraničí. Kromě řady evropských zemí se představilo například v Japonsku, USA, Kanadě, Mexiku, Indii a loni na jaře v Číně. V kontextu české divadelní sítě si drží pořád naprosto přední pozici a myslím si, že za posledních 20 let Naivní divadlo prokázalo, že stojí v čele českého loutkového divadla, uvedl Doubrava.

  • Autor:
  • Publikováno: 19. června 2020

  Komentáře k článku: Naivní divadlo mění po 30 letech ředitele

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,