Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kritika

  Na šikmé ploše

  Štěpán Pácl nastudoval v Národním divadle moravskoslezském Čechovova Ivanova.Ten stejně jako režiséři, kteří se pustili do Ivanova před ním, marně bojuje s překážkami autorem  už vepsanými do původního textu: je tu pokles tempa, mnohomluvnost postav  a pozvolna klesající počet dramatických situací.

  Tomáš Jirman (Nikolaj Ivanov) působí jako brechtovský herec ve škole Stanislavského. FOTO DANIELA KLIMEŠOVÁ

  I když se po poněkud ospalém začátku děj první části zdařile rozběhne, přesto inscenace vrcholí před přestávkou, ve vypjaté scéně vášnivého vyznání lásky doprovázeného ohňostrojem. V druhé půli už zůstane publikum chladné. Oživením jsou zdařilé kreace Jana Fišara, který postavu Lebeděva vybavil velkou mírou sžíravé ironické skepse, a Jiřího Sedláčka, jehož Borkin, všemi podceňovaný hřmotný prosťáček, se dokonce stává mravní autoritou. Také Alexandra Gasnárková v postavě mile komické Babakinové navazuje kontakt s hledištěm, obdobně jako František Večeřa v roli opilého Šabelského. Mezi všemi ovšem září Saša Veroniky Lazorčákové, naplněná neuhasitelně vášnivou láskou k Ivanovovi. Herečka dostala na ostravské scéně poprvé velkou roli a přesvědčila, že jí je práva.

  Tomáš Jirman v titulní roli působí jako brechtovský herec ve škole Stanislavského. Herecký komentář je více než zřetelný, po jevišti se pohybuje spíš studie postavy než ztělesněná osobní tragédie. Je tu nakonec i žádoucí kontrast mezi den za dnem přežívajícími směšnými figurkami a stále  sílícím pocitem zmaru u Ivanova, ale jde spíše jen o kontrast hereckých prostředků.

  (tresť z recenze z DN 10/2012, které vyjdou v úterý 15. května, připravil br)

  Národní divadlo moravskoslezské Ostrava – Anton Pavlovič Čechov: Ivanov. Překlad Leoš Suchařípa, režie Štěpán Pácl, scéna Adriana Černá, kostýmy Daniela Klimešová, hudba Jakub Kudláč, dramaturgie Marek Pivovar. Premiéra 29. března 2012.

  ///

  Na internetu dostupné ohlasy a recenze (snažíme se průběžně doplňovat):

   

  NDMS Ostrava

  Kateřina Ondřejková, Divadlo.cz, 20. 3. 2012: Inscenovat Čechova to je jako pokládat se do vany

  Dominika Široká, Divá báze, 28. 3. 2012: Ivanov Štěpána Pácla

  Eva Lenartová, ČRo 3, 29. 3. 2012: Čechovův Ivanov v režii Štěpána Pácla

  Petra Sasínová, ČT Ostrava, 29. 3. 2012: Starý Čechov v novém podání

  i-divalo.cz, 29. 3: 2012: Ivanov

  DavidK, i-divadlo.cz, 27. 4. 2012: Kterak Ivanov sestřelil Racka ve Višňovém sadě


  Komentáře k článku: Na šikmé ploše

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,