Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Rozhovor

  Na scéně Laterny Magiky se zjeví duch

  Osobnost Edgara Allana Poea (1809-1849) jak svými díly, tak i životem stále láká k scénickému zpracování. Nejnověji se s touto výzvou dala do souboje choreografka a performerka Lenka Vagnerová, která ve světové premiéře představí ve dnech 28. a 29. dubna na scéně pražské Laterny Magiky inscenaci POE.

  Poe. Foto: archiv ND

  Na co diváci mohou těšit?

  V inscenaci se spojuje konkrétní prostředí, výrazné scénografické prvky a postava Poea samotného. Na scéně Laterny Magiky jej ztvární Vladimír Javorský a Tereza Marečková.

  Pod scénářem jste podepsána vy a Vladimír Javorský – z čeho konkrétně jste vycházeli?

  Především z několika zásadních povídek E. A. Poea, jako je Maska červené smrti, Jáma a kyvadlo, Skokan nebo Král mor, a z několika fragmentů z jeho další tvorby. Krásu jeho textů vnímám jako jeden z vyjadřovacích prostředků tvořících koncept, a to významově i zvukomalebně. Některé povídky jsou více příběhové, některé jsou překrásným sdělením emoce a atmosféry. Poe uměl mistrovsky popsat postavy a jejich pocity, krásu, strach, zoufalství, ironizovat lidské charaktery, či nesmyslnost lidského konání, sepsal filosofická zamyšlení nad bytím samotným.

  Život Edgara Allana Poea byl sám o sobě hodně dobrodružný – od jeho raného dětství, kdy byl po smrti rodičů ve třech letech dán do sirotčince, přes jeho sňatek s třináctiletou sestřenicí, slávu, ale i velkou chudobu, způsobenou jeho alkoholismem a závislostí na drogách až po jeho nevyjasněnou smrt… Pracovali jste i s těmito fakty?

  Dle mého není nutno popisovat Poeův život, to ani nebylo naším záměrem. Při čtení Poea zjistíte, že je jeho život obsažen v jeho tvorbě. A skrze ni se o Poeovi dozvíme to nejpodstatnější.

  Pro inscenaci byl prý oživen trik z poloviny 19. století, takzvaný Pepper’s Ghost Effect. Co si pod tím představit?

  Tento trik se téměř protnul s životem Poea. Díky této iluzi, jejíž podstatou je odraz herce nasvíceného pod jistým úhlem, dostanete na jeviště ducha. Poe viděl přízraky, démony a přeludy téměř v každé své povídce, měl fantastický talent na popis bizarní fyziognomie postav, což bylo pro nás mimo jiné i hlavní inspirací pro tvorbu kostýmů. Poeova imaginace je ohromná, a proto je pro nás tato iluze zajímavá, současně úzce souvisí s dobou Poeova života.


  Komentáře k článku: Na scéně Laterny Magiky se zjeví duch

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,