Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Na prvním místě Peniaze

  Anonymní soutěž o nejlepší původní divadelní hru, kterou vyhlásila divadelní a literární agentura Aura-Pont v návaznosti na 22 ročníků soutěže o Cenu Alfréda Radoka, zná své vítěze. 49 autorů či autorských dvojic přihlásilo dohromady 57 textů, z toho 10 psaných slovensky.

  Aura-Pont-Logo

  Po předloňských apokalyptických a loňských volebních hrách se letos autoři zřejmě inspirovali výročím druhé světové války. Nápadným tématem tohoto ročníku bylo totiž časté vztahování se k dějinám, zejména k výrazným postavám nacismu, a to v několika případech vysloveně ironickým, karikujícím způsobem, říká členka poroty, dramaturgyně Ilona Smejkalová. Zdá se mi, že to není náhoda, že se do textů vždy nějakým způsobem promítne to, o čem se ve společnosti právě mluví.

  Porota, která letos pracovala ve složení Andrea Dömeová, Lucie Němečková, Miroslav Ondra, Jitka Sloupová, Ilona Smejkalová, Jan Šotkovský a Martin Velíšek, vybrala deset finálových textů:

  Tereza Březinová: #hashtag
  Dodo Gombár: Peniaze
  Dodo Gombár: Portál
  Ervin Hodulik: Dvaja
  Jiří Homola: Chopin a labuť
  Magdaléna Mikulová: Il Duetto (Das Duett)
  Šimon Peták: Hnízdo
  David Pizinger: O Sedmispáčích
  Anna Sobotková: Ich Adolf
  Adam Votruba: Arizace

  Dramaturg a dramatik Šimon Peták. FOTO MAREK MALUŠEK

  Dramaturg a dramatik Šimon Peták. FOTO MAREK MALUŠEK

  Text Šimona Petáka byl z finálového rozhodování poroty vyřazen, jelikož došlo před vyhlášením výsledků ke zveřejnění jména autora. Zde se velice omlouváme panu Petákovi, protože v pravidlech uvedených na webových stránkách došlo k chybě. Byla zde špatně uvedena věta o zveřejnění jmen finalistů na konci dubna. Pravidla dramatické soutěže navazují na třiadvacetiletou tradici Cen Alfréda Radoka, kdy agentura Aura – Pont zajišťovala naprostou anonymitu všech přihlášených příspěvků před porotou až do vyhlášení výsledků. Nebylo tomu jinak ani letos. Z toho důvodu byl text pana Petáka vyřazen, ovšem neoprávněně.

  Režisér a dramatik Dodo Gombár. FOTO archiv Slováckého divadla Uherské Hradiště

  Režisér a dramatik Dodo Gombár. FOTO archiv Slováckého divadla Uherské Hradiště

  Ze zbylých textů se porota rozhodla udělit tato ocenění:

  1. místo Dodo Gombár: Peniaze
  2. místo Adam Votruba: Arizace
  3. místo (sdílené) Magdaléna Mikulová: Il Duetto (Das Duett)
  a Anna Sobotková: Ich Adolf

  Na nedávno skončeném festivalu Nová dráma v Bratislavě získal Ervín Hodulík Cenu Rádia Devín za text Dvaja. Cenu předal Ján Šímko z Rádia Devín. FOTO archiv Nová dráma

  Na květnovém festivalu Nová dráma 2015 v Bratislavě získal Ervín Hodulík (vlevo) za text Dvaja Cenu Rádia Devín. Cenu předal Ján Šímko z Rádia Devín. Nyní získal i Cenu Českého rozhlasu. FOTO archiv Nová dráma

  Autor textu Dvaja Ervin Hodulik získává Cenu Českého rozhlasu, kterou je nabídka spolupráce s Českým rozhlasem, jehož zástupcem v porotě byl dramaturg Martin Velíšek.

  ///

  Texty všech soutěžních textů,  u kterých autoři souhlasili se zveřejněním, najdete zde

  • Autor:
  • Publikováno: 5. června 2015

  Komentáře k článku: Na prvním místě Peniaze

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,